اکو نیوز گزارش میدهد

توزیع ۱۵۱ تن برنج در ایام نوروز از سوی جهاد کشاورزی گلپایگان

اقتصاد ایران: گلپایگان _ مدیریت آبیاری در بخش کشاورزی در سال های پیش رو می تواند در جلوگیری از تنش بین شهرها و استان ها در کشور جلوگیری کند.

به گزازش خبرگزاری اقتصاد ایران ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلپایگان گفت : نظارت بر کالاهای اساسی بخش کشاورزی که از سوی دولت شامل دریافت یارانه بود، از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی انتقال یافته است.
بر همین اساس در ایام نوروز ۱۴۰۱ حدود ۲۹ تن گوشت مرغ منجمد و روزانه ۱۰ الی ۲۰ تن گوشت مرغ گرم، ۶۰ تن شکر جهت مصرف خانوار و صنف با نرخ ۱۴۵۰۰۰ ریال، ۱۵۱ تن برنج تایلندی و هندی، میوه به میزان فراوان و تخم مرغ با قیمت ۲۲۵۰۰۰ ریال در جهت کنترل بازار برای استفاده شهروندان تاًمین و توزیع شد.

وی با اشاره به شرایط نابسامانی که در سال گذشته در خصوص توزیع گوشت مرغ و ایجاد صف های طولانی برای خرید مرغ در شهرستان شاهد بودیم افزود ؛ خوشبختانه با تلاش های فراوانی که با نظارت جهاد کشاورزی شهرستان و همچنین همکاری ارگان های و اداره های مختلف شهرستان صورت پذیرفت، علی رغم آنکه در سال گذشته با توجه به شیوع بیماری کرونا و محدودیت های تردد، آمار ورود مسافران در مقایسه با ایام نوروز سال جاری بسیار پایین تر بود، اما با فعالیت های شبانه روزی و نظارت ویژه جهاد کشاورزی خوشبختانه شاهد بروز مشکلاتی که سال قبل رخ داده بود، نبودیم.

امیر مسعود شهبازی در خصوص موضوع آرد و نان نیز گفت : به طور رسمی مسئولیت دبیرخانه کمیته آرد و نان استان اصفهان از وزارت صمت به وزارت جهاد و کشاورزی انتقال پیدا کرد و از ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ تصمیمات مسائل مرتبط به حوزه نان گلپایگان در جهاد کشاورزی گرفته خواهد شد.
مدیر جهاد گلپایگان ضمن اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در آغاز سال جاری که به اهمیت بخش کشاورزی در کشور اشاره فرمودند، افزود ؛ در جهاد کشاورزی شهرستان کارگروهی تشکیل شده است تا با مشارکت ارگان ها و اداره های دیگر، اهداف مشخص شده از سوی رهبر فرزانه کشور اجرایی شوند.

شهبازی از زارعین شهرستان درخواست کرد در سال ۱۴۰۱ با توجه به تنش آبی که پیش رو داریم، به جد از اقدام به کشت محصولاتی از جمله : تنباکو، کشت های دوم بهاره و صیفی جات، به ویژه اراضی تحت زیر کشت شبکه سد گلپایگان خوداری کنند، و در صورت توجه نکردن زارعین طبق تصمیم جمعی که در فرمانداری مصوب شده است ضمانتی در جهت تخصیص آب و همچنین دریافت کالاهای یارانه ای مانند کودهای شیمیایی، برای آنها نخواهد شد.
مدیر جهاد کشاورزی گلپایگان در ادامه بیان داشت : در ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ جلسه ای در فرمانداری شهرستان از سوی شورای حفاظت از منابع آب در خصوص تخصیص و آزاد سازی آب سد جهت آبیاری زمین های زیر کشت کشاورزان برگزار خواهد شد، همچنین با پیگیری هایی که اداره جهاد شهرستان انجام داده است،تلاش شده است از چاه های آب زیر نظر شرکت آبیاری، امور منابع آب و چاه های شخصی، در جهت آبیاری اراضی زیر کشت گندم و جو شهرستان در شرایط کنونی استفاده شود.

امیر مسعود شهبازی بیان کرد : موضوع تعیین نرخ مشخص در خصوص ارائه خدمات کشاورزی همواره از دغدغه های کشاورزان در سال های اخیر بوده است و در جهت برطرف کردن چند نرخی بودن این خدمات، جهاد کشاورزی شهرستان با پیگیری های مستمر و با هماهنگی شرکت تعاونی روستایی، صنف کشاورزان و دستگاه های ذیربط دیگر در تلاش می باشد.
وی همچنین افزود که در ۳ ماه ابتدایی سال جاری یک میلیون و نهصد هزار لیتر گازوئیل، سهمیه سوخت برای شهرستان تخصیص داده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی گلپایگان در خصوص کشاورزانی که زمین های زیر کشت خود را از دستگاه های دولتی همچون اداره اوقاف در اختیار دارند، با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاًکید ایشان در جهت توجه به بخش کشاورزی، از مسئولان شهرستان و به ویژه اداره اوقاف تقاضا کرد در مبحث کمک به این زارعین و نرخ اجاره بها حتی المقدور تعدیل صورت پذیرد.
شهبازی با اشاره به موضوع مدیریت تردد کشاورزان در شرکت های زیر مجموعه جهاد کشاورزی گلپایگان و کمک به حذف مراجعات آنها در نقاط مختلف شهرستان، تصمیم بر تمرکز و انتقال این شرکت ها در ساختمان مرکزی جهاد کشاورزی گلپایگان گرفته شد و این تصمیم با استقبال فراوان زارعین مواجه شده است.

از نکات قابل توجه که مدیر جهاد کشاورزی گلپایگان به آن اشاره کرد ؛ موضوع مدیریت آب در شهرستان است و به گفته وی با توجه به تنش آبی که در بیشتر نقاط کشور با آن روبرو هستیم، با حمایت دولت و مشارکت کشاورزان موضوع لوله گذاری مسیرهای آب و استفاده از آبیاری های نوین، به طور قطع در سال های آتی سبب می شود شاهد تنش های احتمالی بین شهرها و استان های همجوار نباشیم.

امیر مسعود شهبازی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلپایگان در پایان تاًکید کرد اداره جهاد کشاورزی خانه دوم زارعین می باشد و درب دفتر وی بر روی کشاورزان و مراجعین در جهت برطرف نمودن مشکلات و همچنین استفاده از مشاوره این عزیزان در جهت بهبود شرایط در بخش های مختلف کشاورزی گلپایگان، باز است.

گزارش : روح الله علایی

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ