قصه پرغصه کودکان کار در مرکز کهگیلویه و بویراحمد

اقتصاد ایران: کودکان کار قصه پرغصه و یک آسیب اجتماعی بزرگ است و کودکانی که باید در محیط خانه یا مدرسه باشند در خیابان در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، کودکان کار قصه پر غصه ما ایرانیان و  یکی از آسیب‌های جدی جامعه است و کودکانی که باید در فضای خانواده مورد مهر و محبت قرار گیرند یا در مدرسه مشغول یادگیری علم و دانش باشند به خاطر مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خود را در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار داده و در خیابان مشغول می‌شوند.

موضوع کودکان کار آنجایی حساس و البته نگران کننده می‌شود که متولیان به جای پیدا کردن راحلی به تعریف این واژه می‌پردازند و واژه‌های کودکان کار یا کودکان خیابان را جابه‌جا می‌کنند.

خداخواست روحیانی معاون سلامت کمیته امداد امام خمینی(ره) کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این نهاد حمایتی کودکان کار را شناسایی و حمایت کرده، گفت: متاسفانه حمایت‌ها نتیجه نداشت چون ترک عادت میان کودکان کار سخت است.

 

وی بیان کرد: بچه‌ها می‌گویند چون کار در خیابان درآمد خوبی دارد در خیابان می‌مانیم حتی قصد دارند این کار را ادامه دهند چون به قول خودشان روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان درآمد دارد و در ماه چند میلیون می‌شود.

معاون سلامت کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) بیان کرد: هیچ مشکلی برای خدمات‌دهی به کودکان کار وجود ندارد و هر کمکی توانستیم انجام دادیم اما مشکل آنها که خدمات‌دهی نیست.

وی به جلساتی که برای تصمیم‌گیری برای کودکان کار برگزار  شده اشاره و عنوان کرد: جلسات بیشتر صورتجلسه‌ای است و برخوردی ندارد، جلسه که برگزار می‌شود تا جلسه بعدی خبری نیست و کاری در خصوص کودکان کار انجام نمی‌شود.

در همین خصوص "هدایت عظیمی" معاون امور اجتماعی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در یاسوج کودک خیابانی نداریم بلکه کودکان کار خیابانی هستند، گفت: کودکان کار در یاسوج به صورت باندی و گروهی نیستند، بچه‌ها خانواده دارند و تحصیل می‌کنند‌.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری کودکان کار در دستور کار قرار گرفت و قرار بود با همکاری شهرداری جمع‌آوری شوند اما شهرداری در این زمینه کمکی نکرد، گفت: بهزیستی به تنهایی نمی‌تواند آسیب‌های اجتماعی را مدیریت کند شهرداری بیشترین کم‌کاری را در این زمینه داشته است.

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تاکنون کار جدی در سطح استان انجام نشده است، گفت: بهزیستی هر کاری که در توانش بوده انجام داده است، اورژانس بهزیستی هم در این زمینه آماده ارائه خدمت است.

عظیمی با اشاره به شناسایی ۲۱۵ کودک کار از طریق سامانه روزنه بهزیستی گفت: خدمات متنوعی به کودکان کار  ارائه شده است،حتی اعتبارات در حوزه کودکان کار ۳۲۰ درصد افزایش یافت.

وی بیان کرد: ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان کمک موردی به خانواده‌های کودکان کار شد و همین امر موجب شد ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفر از آنها به خانه بازگردند، البته برخی از کودکان کار اتباع کشور افغانستان هستند.

عظیمی با بیان اینکه مدام در حال شناسایی کودکان کار هستیم، گفت: ۱۰۰ درصد کودکان کار مهاجر و به لحاظ معیشتی جزء دهک‌های یک و دو محسوب می‌شوند، پدر تعداد زیادی از کودکان کار کارگران فصلی هستند، برخی از آنها بدسرپرست، حدود ۹۰ درصد از آنها پسر هستند و اغلب آنها در حاشیه شهر زندگی می‌کنند.

 

معاون بهزیستی با بیان اینکه کودکان کار از کاری که انجام می‌شود رضایت دارند و روحیه خشونت طلبی دارند که باید جدی گرفته شود، گفت: ۲۰ نفر از آنها ترک تحصیل کرده بودند که با همکاری مدیرکل سابق آموزش و پرورش به مدرسه بازگشتند و ۵ نفر دیگر جدیدا شناسایی کردیم که در حال ترک تحصیل هستند.

مسعود نوری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تشکیل ستاد ساماندهی کودکان کار گفت: از طریق ستاد ساماندهی،کودکان کار شناسایی و آسیب شناسی و راه‌حل ارائه شود که فرمانداری بویراحمد موظف به انجام این مورد است.

وی در ادامه در خصوص انتقاد از عدم همکاری شهرداری یاسوج گفت: متاسفانه یکی از معضلات شهر یاسوج، شورای شهر است و بخشی از معضل آسیب‌های اجتماعی یاسوج به شورا باز می‌گردد.

این مسئول بیان کرد: یاسوج تبدیل به یک شهر بی‌روح شده است و کار فرهنگی نه در ایام عید و نه ماه رمضان در شهر شاهد نبودیم، چاله چوله‌های شهر که جای خود دارد.

نوری با بیان اینکه متاسفانه شوراها فلسفه زیرساخت‌های شهری را نمی‌دانند گفت: سایر شهرها هم وضعیت خوبی ندارند البته شهرداری‌ها باید پای کار بیایند و اگر نخواهند در حوزه آسیب‌های اجتماعی کمک کنند معضل بزرگی است.

 

وی با بیان اینکه عدم همکاری شهرداری‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی را به معاون سیاسی و استانداری گزارش می‌کنم، خاطرنشان کرد: شورا و شهرداری یاسوج باید در خصوص کم‌کاری‌ها توضیحات ارائه دهند.

گزارش از : نسیم راوندی

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ