روایتی از رمان عجیب و غریب سید‌ مهدی شجاعی+ فیلم

اقتصاد ایران: امیر دژاکام، نمایشنامه‌نویس و کارگردان، در ویدئویی به معرفی رمان «دموکراسی یا دموقراضه» نوشته سید‌ مهدی شجاعی پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،«دموکراسی یا دموقراضه»  عنوان کتابی از سید‌مهدی شجاعی است که در سال‌های پس از انتشار توانست به مانند دیگر آثار این نویسنده درمیان مخاطبان به موفقیت دست پیدا کند.

داستان این کتاب که در فاصله‌ سال‌های 1380 تا 1386 نوشته شده است در زمان‌های دور و در کشوری نامعلوم می‌گذرد. راوی داستان، ظاهرا پژوهشگری تاریخی است که با کشف و سند‌خوانی خود، ماجرا را برای خواننده روایت می‌کند. مطابق این تحقیق، در سالیانی دور، پادشاهی که در آستانه مرگ قرار دارد، وصیت می‌کند هر 25 فرزند او در مقاطع دو ساله به‌ترتیب پس از مرگ او بر تخت شاهی بنشینند، اما نه به ترتیب سن بلکه به رأی مردم. هر یک از فرزندان در دوره سلطنت خود ظلم‌های فراوانی به مردم می‌کنند و مردم هر بار، رنجیده از یکی به دیگری پناه می‌برند، اما صورت مسئله تغییر نمی‌کند.

سرانجام تصمیم می‌گیرند بیمار‌ترین، زشت‌ترین و نادان‌‌ترین آنان را انتخاب کنند تا دمی بیاسایند. نام فرزندان شاه همگی پیشوند «دمو» دارد و این آخری «دمو‌کافیه» نام دارد که در زبان مردم شهر به «دموقراضه» شهرت یافته است. او پس از استقرار، با اتکا به هوش شیطانی و روان پر‌عقده خود، تیم و حلقه خاصی را سامان می‌دهد و قوانین طلایی خود را به کار می‌بندد و ترکیبی از ظلم و عوامفریبی را می‌سازد.

شتاب او در تخریب مملکت که با ادعای خدمت صورت می‌گیرد، عملاً بیشترین کمک را به دشمن می‌کند. هرچند در آخر داستان معلوم می‌شود او واقعاً عامل بیگانه بوده و سرانجام نیز به آنان پناه می‌برد و کشور را تسلیم دشمن می‌کند.

این رمان سید‌مهدی شجاعی که نسخه انگلیسی آن در نمایشگاه 2014 فرانکفورت رونمایی شد‌، با استقبال مخاطبان انگلیسی زبان روبرو شد؛ به گونه‌ای که تاکنون بیش از هزار نسخه از این کتاب که در آمازون عرضه شده و به فروش رفته است.

 این کتاب تاکنون به زبان‌های انگلیسی، روسی و آلمانی ترجمه شده است.

امیر دژاکام، نمایشنامه نویس و کارگردان، در ویدئویی به معرفی این کتاب پرداخته است. او در این ویدئو می‌گوید که برای مخاطب جالب خواهد بود که از شجاعی که عمده آثارش در فضای ایرانی،‌ دینی و .. است، چنین کتابی را بخواند. معرفی کتاب «دموکراسی یا دموقراضه» توسط امیر دژاکام را می‌توانید در ادامه ببینید:

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ