حسّ و حال هنرمندان در فراق حاج قاسم + فیلم

اقتصاد ایران: هنرمندان از خاطرات‌، روایت‌ها و حسّ و حال‌شان نسبت به فراغِ حاج قاسم سلیمانی می‌گویند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران  ، مجتبی برزگر: 13 دی‌ماه روزی بود که از همان لحظات نخست هنرمندان کشور پست‌هایی برای شهید قاسم سلیمانی منتشر کردند. بسیاری در عرضِ ارادت و ادای احترام‌شان، از عبارتِ معروف شهید سیدمرتضی آوینی استفاده کردند؛ همان جمله «زندگی زیباست اما شهادت از آن زیباتر است.» محمدحسین مهدویان جمله دیگری نوشت "در عالم رازی هست که جز به بهای خون فاش نمی‌شود".

حامد عنقا هم در پیام تسلیتی نوشت: حاج قاسم سلیمانی به راستی تبلور غیرت شیعه بود و دل هر ایرانی به ایستادگی و استقامت او قرص و محکم و مغرور. هیچ پایانی بر داستان پر شکوه و پرعشق وی جز شهادت نمی‌شد تصور کرد. نامش بر بلندای افتخارات سلسله بزرگمردان و جوانمردان جهان جاودانه خواهد درخشید و محشور است با اربابش حسین بن علی.

البته در این راستا هنرمندانی همچون پرویز پرستویی، ابراهیم حاتمی‌کیا، هادی حجازی‌فر، رامبد جوان، حمید هیراد، داریوش فرضیایی، داود میرباقری و خیلی از بازیگران، کارگردانان، مستندسازان، عکاسان، انیمیشن‌سازان و دیگر بخش‌های فرهنگ و هنر حسّ و حال‌شان را نسبت به شهادت حاج قاسم سلیمانی بیان کردند. حتی برخی از هنرمندان برای بار دوم این کار را انجام دادند؛ چرا که پست‌های مربوط به حاج قاسم در همان لحظات ابتدایی توسط اینستاگرام حذف می‌شد. برخی از هنرمندان و شخصیت‌های برجسته حوزه فرهنگ نسبت به این اتفاق واکنش شدیدی از خودشان نشان دادند. 

در میانِ هیاهوی واکنش‌های چهره‌های سرشناس هنری، یکی از بازیگران هالیوودی از مردم ایران عذرخواهی کرد. رز مک‌گوان که یکی از مخالفان سرسخت ترامپ است در واکنش به اقدام تروریستی دولت آمریکا در به شهادت رساندن سردار حاج قاسم سلیمانی، در صفحه توئیتر خود با استفاده از هشتگ «به ایران نقل مکان کنید» جنجال آفرید.او با استفاده از هشتگ «سلیمانی» در انتهای توئیت خود نوشت: «ایران عزیز، ایالات متحده به کشور، پرچم و مردم شما بی‌احترامی کرده است. 52 درصد از ما (مردم آمریکا) عمیقاً معذرت‌خواهی می‌کنیم. ما با ملت شما صلح می‌خواهیم. ما توسط یک رژیم تروریستی گروگان نگه داشته شده‌ایم. نمی‌دانیم چطور باید فرار کنیم. لطفاً ما را نکشید».

او در ادامه با هجوم نظرات مخالف روبه‌رو شد و به خاطر تمام واکنش‌های بدی که دریافت کرد و از جمله به او گفته شد «خودش باید به ایران نقل مکان کند»، توئیت قبلی را پاک کرد و متن جدیدی نوشت. در متن جدیدش این بازیگر گفت: «قبول، من ترسیدم، چون ممکن است جنگی جدید در راه باشد. بعضی مواقع اشکالی ندارد که بابت افرادی که در قدرت هستند، بترسیم. این حق ماست. این چیزی است که سربازان شجاع بسیاری برای آن جنگیده‌اند. این دموکراسی است. من نمی‌خواهم هیچ سرباز آمریکایی دیگری کشته شود. همین».

به مناسبتِ دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی به سراغِ چند بازیگر رفتیم که جلوی دوربین تسنیم آمدند؛ در کنار چند واکنشِ جالب دیگر، روایت، خاطره و حسّ و حال‌شان را نشان دادند.  رضا ایرانمنش علاوه بر بازیگری، از رزمندگان دفاع‌مقدس به حساب می‌آید که اتفاقاً در لشکر 41 ثارالله تحت فرماندهی حاج قاسم بوده است. سیدجواد هاشمی از خاطره معروف پرواز با حاج قاسم می‌گوید، اصغر نقی‌زاده دلایلِ محبوبیت سردار و هنرمندان دیگر در مواجهه با تماشایِ عکسِ حاج قاسم نکاتی مطرح می‌کنند که جذاب و دیدنی است. 

بخشی از این صحبت‌ها در ادامه آمده است:

- رضا ایرانمنش و چند روایتِ زیبا

رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون که او را به جوان اول سینمای دفاع‌مقدس هم می‌شناسیم درباره حاج قاسم جلوی دوربین تسنیم  گفت: یک نوجوانی از روستاهای کرمان برمی‌خیزد و می‌آید و مرد جنگ می‌شود. مردی که در جنگ خیلی مؤثر بود. شما برگردید خاطرات عزیزانی که همگام و همراه با حاج قاسم بودند را ببینید و بشنوید. این‌ خاطرات باید ثبت و ضبط شوند تا همگان بدانند این مرد چه کارهای ارزشمند و بزرگی از خودش به جای گذاشته است. 

او تأکید کرد: حاج قاسم کسی بود که امنیت را به دنیا برگرداند. اگر حاج قاسم و نیروهای حاج قاسم تحت امر او نبودند مطمئن باشید وضعیت و شرایط شان این‌گونه نمی‌شد. واقعاً آتشی بود که داشت دنیا را فرا می‌گرفت که توسط حاج قاسم خاموش شد. روحش شاد که هر بار زیارتش می‌کردم یکی از صحبت‌هایش این بود که همه بچه‌ها رفتند و من ماندم. آرزویش شهادت بود او که به آرزویش رسید اما ما یک مغز عالم و یک دانشگاه تاکتیکی جنگ را از دست دادیم که جهان می‌توانست از او بهره ببرد. واقعاً جایش خالی است. 

ایرانمنش همچنین اشاره کرد: خیلی از این انقلاب سود بردند و به جایی رسیدند و به میز و پُست و مقام رسیدند و حتی فرزندان‌شان را هم به جایی رساندند. تنها آدمی که صادق و صاف و ساده با همان لباسِ خاکی زمان جنگ و یا لباسِ سبزِ پاسداری‌اش در محافل و مجالس دیده می‌شد حاج قاسم بود. همان آدمی که دهه 60 در جنگ می‌دیدیم و همان‌آدم را در دهه‌های اخیر هم دیدیم. واقعاً شهادت آرزویش بود. 

ایرانمنش با اشاره به اینکه از افتخارات بزرگ من این است که بیش از 4 سال در خدمت شهید سلیمانی بودم، به خاطره‌ای از این شهید بزرگوار اشاره کرد و گفت: خاطره‌ای از شهید سلیمانی دارم و آن هم این است که یک‌بار پس از جنگ به دیدار شهید سلیمانی رفته بودیم و یادی از روزهای جنگ می‌کردیم. وقتی این صحبت‌ها مطرح شد ناگهان دیدم که بغض گلوی حاج قاسم را فشرد و گریه‌اش گرفت. در همان حال به من گفت که جنگ تمام شد اما من نرفتم. خدمت‌شان گفتم که شما رسالتی بزرگتر از جنگ بر دوش دارید که باید آن را به نتیجه و سرانجام برسانید و حتماً حکمتی وجود دارد که در جنگ به شهادت نرسیدید. البته بعدها در دیدار دیگری ایشان را دیدم با اشاره به همرزمانش که هرکدام به شهادت می‌رسند گفت که ببین تک‌تک آنان دارند می‌روند اما ... بدون شک قسمت آنان شهادت است و دیدید که حاج قاسم هم در نهایت به آرزویش رسید اما اگر این قسمت پس و پیش می‌شود به دلیل رسالت بسیار بزرگی است که باید انجام دهند و به نتیجه برسانند.

- سیدجواد هاشمی و خاطره با سردار در هواپیما

سیدجواد هاشمی در این گفت‌وگوی ویدئویی درباره حاج قاسم، گفت: صحبت کردن از حاج قاسم در یادواره‌های شهدا تبدیل به روضه امام حسین(ع) شده است که انگار در پایان هر مجلسی باید از ایشان یاد شود. خاطرم هست سفری همراه با شهید سلیمانی بودم. در هواپیما نشسته بودیم و ایشان فرمود که مرا یک دعا کن که من دعایی بالاتر برای شما بکنم. در شوخی به ایشان فرمودم که شما را دعایی می‌کنم که دیگر هیچ چیزی بالاتر از آن وجود ندارد. شما را دعا می‌کنم که عاقبت به خیر شوی که هیچ چیزی بالاتر از آن وجود ندارد. 

وی با حالتِ بغض و گریه، تأکید کرد: حاج قاسم به من فرمود که اشتباه می‌کنی و از دعای عاقبت به خیری دعایی بالاتر وجود دارد و آن هم این است که شهید بشوید. شهادت انتهای عاقبت به خیری است و چیزی بالاتر از آن وجود ندارد.

- اصغر نقی‌زاده و دلیل دوست داشتن حاج قاسم

اصغر نقی‌زاده از بازیگران سینما و تلویزیون هم از دلایل محبوبیت و اینکه چرا حاج قاسم سلیمانی را دوست دارد، گفت: من چند دلیل دارم که حاج قاسم را دوست دارم. یکی اینکه هیچ‌جا نشنیدم فلان شرکت به نام ایشان باشد و رانتخوار بوده و این‌ها. چیزهایی که راجع به خیلی‌ها وجود نداشت و ملت می‌دانست این آدم دنبال پول و این رفتارها نبوده و از این جهت خیلی برای مردم عزیز است. یکی از دلایل دیگری که به سردار ارادت دارم تاریخی است. از خودم نیست. وقتی داعش آمد عراق را گرفت و 40 کیلومتری مرز ایران ایستاد؛ اعلام کردند که ما ان‌شاءالله ایران را فتح می‌کنیم و بعد به سراغ بقیه کارهایمان می‌رویم. وقتی فهمیدند سردار رفته به کردستان عراق کمک کرده، همه‌شان عقب‌نشینی کردند. آدمی این‌طور متوجه می‌شود اندازه آدم‌ها چقدر است. 

- مهدی فقیه و خبرِ لحظه شهادت

مهدی فقیه دیگر بازیگر سینما و تلویزیون درباره لحظه شهادت حاج قاسم گفت که بنده آن روز در تهران بودم. وقتی خبر شهادت سردار را نشنیدم آن‌قدر بی‌قرار شدم که نمی‌دانستم باید چه کاری انجام بدهم. همان‌طوری که محمد کاسبی می‌گفت: عاشق چشمان شهید سردار سلیمانی بودم و چشمانش خمار عشق بود. او سردار دل‌ها بود. خیلی نامردی کردند و البته این را هم باید بگویم «در مسلخ عشق، جز نکو را نکشند.» تمام شهدای‌مان به لیاقتی رسیدند فقط شهادت می‌توانست پاداش‌شان باشد. 

اظهارنظر هنرمندان با دیدنِ تصویر حاج قاسم

حمید عطایی، حمیدرضا پگاه و امین زندگانی هم با دیدن تصویری از حاج قاسم سلیمانی اظهارنظرهای جالبی داشتند؛ حمید عطایی بازیگر سینما و تلویزیون با دیدنِ تصویر شهید سلیمانی، گفت: برای یک بازیگر حضور در این جنس کارها و داستان‌ها مایه مباهات است.  یک رسالتی هم برعهده بازیگر است به عنوان یک انسان؛ یک وظیفه‌ای هم برعهده خودش دارد باید از جنس خدمتگزار  باشد. 

* حمیدرضا پگاه که نقش "کمال" را در مجموعه تلویزیونی "خانه امن" بازی کرد با دیدنِ تصویر سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی گفت: کسی که 8 سال در سخت‌ترین شرایط می‌رود سینه سِپر می‌کند جلوی صدام و بعد دوباره جنگ می‌شود اولین نفری است که خودش را به خط مقدم می‌رساند و می‌جنگد طبیعی است که همه‌مان می‌دانیم حق‌شان بیشتر از این‌ها است که درباره‌شان گفته شود تا بیشتر شناسانده شوند. 

امین زندگانی به نکته جالبی اشاره کرد و معتقد است رسانه ضعیف عمل کرده و نباید یک شخصیتی در مقطعی درباره‌اش صحبت شود. وقتی حاج قاسم قهرمان است باید رسانه‌ها هم به صورت مقطعی با قهرمان‌شان برخورد و تنها به یک جرقه و چند حرکتِ کم و کوتاه بسنده نکنند. ابوالفضل صفری تهیه‌کننده کارهای امنیتی تلویزیون هم به این نکته اشاره کرد که تصویری از داعش نشان می‌دهیم تازه متوجه می‌شویم سردار چه خدمات ارزشمندی انجام‌داده‌اند وگرنه قصه تروریست‌ها در ایران تکرار می‌شد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ