یادداشت| عده و عُده واردات علیه تولید!

اقتصاد ایران: مسئله رونق و جهش تولید در سال‌های متمادی مدنظر مقام معظم رهبری در تعیین شعار سال بوده است و همواره در بیاناتشان بر گره‌گشایی و نه گره‌افزایی بر تولید تاکید کرده‌اند.

- اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم: اثر منفی واردات بی‌رویه کالا به کشور بر هیچ‌کس پوشیده نیست و به واقع این امر می‌تواند تولید داخل را از نفس بیاندازد آنهم در شرایطی که تولید کشور پیرو تحریم‌های متعدد اقتصادی آسیب خورده و مترصد مرهم است.

البته دامنه تحریم فقط ابعاد بیرونی نداشته و در این بین هستند کسانی که می‌کوشند تحریم داخلی را با مزه واردات بی‌رویه به مردم بچشانند؛ وارداتی که طبق قوانین حدود و ثغور خود را داشته و اما مافیای آن راضی به حداقل‌ها نیست.

همین چند روز گذشته بود که مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از نخبگان و استعداد‌های برتر علمی کشور لازمه رشد و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان را رواج استفاده از محصولات آن‌ها در داخل دانستند و گفتند: وقتی یک محصول دانش‌بنیان در داخل تولید می‌شود، نباید واردات مشابه آن انجام شود، و بخصوص دولتی‌ها و شرکت‌های بزرگ باید از محصولات داخلی استفاده کنند. ایشان در این زمینه افزودند: البته مجدداً عده‌ای مانند قضیه لوازم خانگی جنجال نکنند که چرا نباید از فلان کشور واردات انجام شود، زیرا لازمه رشد شرکت‌های داخلی، ایجاد بازار داخلی برای آن‌ها است.

با این حال هدف نویسنده این گزارش هم بازشناسی این «عده»، به معنای اخص کلمه است که در بیانات مقام معظم رهبری بر آن اشاره شده است؛ به واقع این عده چرا جنجال به پا می‌کنند؟ آیا این «عده» همان مافیای وارداتی هستند که رقم نجومی تخلف 4700 میلیاردی گمرکی دارند؟ چه کسی از این «عده» حمایت می‌کند که اینگونه علیه  تولیدات ملی جنجال به پا می‌کنند؟

در ارزیابی این مسئله جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی تسنیم گفت: به واقع واردات برای یک عده نون و آب دارد و به راحتی حاضر نمی‌شوند تا از منافع حاصل از واردات صرف نظر کنند.

وی تاکید کرد: این افراد به اشکال مختلف در تولید سنگ‌اندازی می‌کنند و اجازه تولید با استفاده از ظرفیت‌ها و نیروی انسانی داخلی را نمی‌دهند.

این نماینده مجلس این را هم گفت که واردکنندگانی که به اشکالی می‌کوشند تا تولید ملی را در راستای واردات خود به تمسخر بگیرند، دلسوز تولید کشور نیستند  و تنها نگران منافع خودشان هستند و تبعا اگر وارداتشان محدود و تولید داخلی رونق بگیرد، نمی‌توانند منافعشان را تضمین کنند. افرادی که تعمدا می‌کوشند کالای ایرانی را مورد تخریب قرار دهند و با کم حوصله کردن ما زمینه را برای ورادات کالا فراهم کنند بیش از منافع ملی به فکر منافع شخصی و جیب خودشان هستند.

با همه این تفاسیر مسئله رونق و جهش تولید در سال‌های متمادی مدنظر مقام معظم رهبری در تعیین شعار سال بوده است و همواره در بیاناتشان بر گره‌گشایی و نه گره‌افزایی بر تولید تاکید کرده‌اند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ