مدیر عامل بانک صادرات اعلام کرد:

تخصیص ۹ هزار میلیارد ریال وام به دانش‌بنیان‌ها

اقتصاد ایران: مدیرعامل بانک صادرات گفت که این بانک برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در قالب تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰مبلغ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ ترجیحی تخصیص داده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌اله صیدی در آئین تبادل تفاهم‌نامه صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ که با حضور محسن دهنوی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی، مدیران ارشد بانک صادرات ایران، مدیران عامل بانک‌ها و برخی مسئولان بانک مرکزی با هدف استفاده مناسب‌تر از ظرفیت این تبصره برای تخصیص بیشتر منابع با نرخ ترجیحی برگزار شد، گفت: نخبگان و جوانان کشور در سال‌های اخیر ابداعات مناسبی برای کارآفرینی و اجرای طرح‌های جدید داشته‌اند و تأمین مالی این طرح‌ها به عهده بانک‌ها است. در تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده این تسهیلات با نرخ ترجیحی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان، کارآفرینان و نوآوران قرار گیرد و با توجه به تجربه چهار سال همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌ها امیدواریم این حرکت نیز بتواند به ویژه بر مبنای فناوری اطلاعات و طرح‌های دانش‌بنیان به بالندگی و شکوفایی اقتصادی و توسعه کشور بینجامد.

وی حضور افتخارآمیز بانک صادرات ایران به عنوان یکی از بانک‌های عامل در همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت‌های دانش‌بنیان را خاطرنشان کرد و افزود: حدود هزار شرکت از شرکت‌های دانش‌بنیان اکنون به شرکت‌های بزرگ کشور تبدیل شده‌اند و حتی برخی در زمینه‌های تولید واکسن، تجهیزات پزشکی و فناوری اطلاعات به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌اند. این شرکت‌ها می‌توانند به تولید خدمات انبوه و حتی صادرات بپردازند و ارز آوری داشته باشند. اگر یک پنجم از این شرکت‌ها که آزمون و خطاهای مختلفی را نیز پشت سر گذاشته‌اند، برای تولید انبوه و فعالیت در سطح کلان اقتصادی به ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش و سرمایه توسعه‌ای نیاز داشته باشند، برای حمایت جدی از این شرکت‌ها، شبکه بانکی باید خود را آماده تأمین این منابع سازد تا هر کدام از این شرکت‌ها بتواند در سطح شرکت‌های IMI٥٠٠ در کشور ارتقا یافته و فعالیت کند. این وضعیت البته با کمک مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی و سایر بانک‌های کشور می‌تواند هدف بعدی برای پشتیبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان باشد و رقم ۴۵۰ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی فعلی را به هزار میلیارد دلار افزایش دهد.

وی اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان همواره نقش بزرگی در توسعه کشورها داشته‌اند. نقش این شرکت‌ها به ویژه در قرن ۲۱ بی بدیل است که ایفای کامل این نقش بستگی به مدیریت کارآمد، تخصیص بهینه منابع و تداوم مسیر دارد و به لطف خدا در صندوق نوآوری و شکوفایی انسجام بخشی، ارتقا و توسعه شرکت‌ها به طور مناسبی انجام شده است. بانک‌ها نیز در این جهت مسئولیت تأمین مالی را هم به صورت تسهیلات نقدی و هم به صورت خط اعتباری بر عهده گرفته‌اند؛ به طوری که مدیریت صندوق نوآوری و شکوفایی و نقش‌آفرینی بانک‌ها موجب شد تا تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۵۰ شرکت در سال ۹۲ به بیش از شش هزار و ۲۰۰ شرکت افزایش یابد.

صیدی با یادآوری اینکه تداوم این مسیر همچنان نیازمند تأمین مالی کلان است، افزود: برای تأمین مالی از طریق بانک و هم از طریق شرکت‌های بازار سرمایه برنامه وجود دارد و برای کمک به تحقق این امر بانک صادرات ایران در خدمت شرکت‌های دانش‌بنیان است و امیدواریم سهم این شرکت‌ها از تولید ناخالص داخلی چند برابر گذشته شود.

محسن دهنوی در این مراسم با تاکید بر اینکه بهترین عملکرد را در استفاده از ظرفیت تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت‌های دانش‌بنیان خواهند داشت، گفت: امروز با انعقاد این تفاهم‌نامه‌ها در نقطه عملیاتی شدن پیشنهاد ارقام این تبصره هستیم و امیدواریم در زمان تنظیم قانون بودجه سال آینده بتوانیم میزان تسهیلات را با استفاده از ظرفیت این تبصره افزایش دهیم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: سهم شرکت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی و تسهیلات پرداختی نظام بانکی کشور بسیار اندک است و این حوزه هنوز نتوانسته نقش خود را در اقتصاد کلان کشور پیدا کند.

وی با بیان این که در دولت جدید با توجه به تسلط کامل معاون اول و وزیر امور اقتصادی و دارایی با دغدغه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان امیدهای زیادی برای حمایت از این شرکت‌ها وجود دارد، بر تعیین دقیق سهم این شرکت‌ها از تولید ناخالص داخلی و تسهیلات نظام بانکی، تاکید کرد.

دهنوی همچنین از امکان الحاق ۱,۲۰۰ میلیارد تومان بودجه تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ به این بخش نیز خبر داد و خواستار پیگیری صندوق نوآوری و شکوفایی برای تقویت منابع این بخش شد.

علی وحدت، مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این مراسم گفت: بانک صادرات ایران به‌عنوان یک بانک پیشرو در زمینه تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان کمک‌های زیادی به صندوق کرده و همیشه همکاری بسیار مناسبی داشته به نحوی که در این دوره در پرداخت تسهیلات به این شرکت‌ها رتبه اول را در میان بانک‌ها داشته و با وجود حسن نیت مدیرعامل بانک امیدواریم این روند تداوم داشته باشد.

وی افزود: امروز شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر استان‌های کشور امکان بهره‌مندی از تسهیلات را دارند و حتی هیچ شرکت کوچکی نیز بدون تأمین مالی رها نشده است.

وی اظهار کرد: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان طی سال‌های اخیر دو برابر شده و به شش هزار و ۲۰۰ شرکت رسیده است و در واقع از تعداد هشت هزار شرکت که در سبد مشتریان صندوق بوده، تعداد دو هزار شرکت از این مجموعه خارج شده‌اند. طی دو سال و نیم گذشته با وجود شرایط اقتصادی و مشکلات ناشی از کرونا بیش از ١٦ هزار میلیارد تومان تأمین مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته است.

وحدت با تاکید بر اینکه بانک‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد کرده‌اند، افزود: همکاری بانک‌ها با صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت‌های دانش‌بنیان با یک نگاه تحولی و از جنس همکاری و تعامل و ظرفیت‌های بانک‌ها برای تأمین مالی این شرکت‌ها بسیار مفید بوده است به نحوی که اغلب شرکت‌ها در همکاری با بانک‌ها موفق به دریافت دو نوبت تسهیلات شده‌اند که بسیار راهگشا بوده است.

در این مراسم تفاهم‌نامه بانک صادرات ایران و سایر بانک‌ها با صندوق نوآوری و شکوفایی به امضای مدیران عامل بانک‌ها و مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی رسید.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ