نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:

قطع کردن برق صنایع غیرکارشناسی است+فیلم

اقتصاد ایران: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان برنامه و بودجه منابع هدفمندی یارانه‌ها را به وزارت نیرو نداده است و مجلس کارگروهی برای پیگیری مشکل قطعی برق و حل و فصل این مشکل تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،علی نیکزاد امروز در حاشیه جلسه فوق العاده کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با موضوع قطعی برق، اظهار داشت: علیرغم اینکه نمایندگان مجلس برای سرکشی در حوزه های انتخابیه به سر می برند، امروز کمیسیون انرژی مجلس که کمیسیون ذینفع در بحث صنعت برق است، با حضور وزیر نیرو و معاونانش تشکیل جلسه داد.

وی بیان کرد: در این جلسه انتقاداتی به عملکرد وزارت نیرو در زمینه قطعی برق وارد شد. عدم اطلاع رسانی دقیق درباره قطعی برق یکی از مباحثی بود که در این جلسه از سوی نمایندگان مطرح شد و ابتدایی ترین کاری که وزارت نیرو می توانست انجام دهد، آن بود که مردم را از زمان خاموشی ها مطلع کند تا مردم، کسبه و کسانی که بیمار دارند، در یک زمان بندی مشخص بتوانند شرایط را مدیریت کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روز گذشته رئیس جمهور گفت که ما با قطع کردن برق صنعت، کمبود برق را جبران می کنیم که این یک حرف غیرکارشناسی است و ما باید در این زمینه به سمت ادارات دولتی، نهادها، معابر عمومی و تشکیلاتی برویم که زندگی مردم و بحث تولید را متوقف نمی کند.

دولت برای تولید برق از وزارت نیرو حمایت نکرد

نیکزاد ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه، وزارت نیرو باید ۲۵ هزار مگاوات صنعت برق را توسعه می داد اما دولت این کار را انجام نداد و برای تحقق این مسئله از وزارت نیرو حمایت نکرد. این مسئله باعث ایجاد چالش هایی در کشور شده است.

وی گفت: بحث دیگر این است که چرا از بخش خصوصی در این زمینه حمایت نشده است؟ بخش خصوصی دارای صنایع بزرگ است و آب را با منابع خودشان از خلیج فارس منتقل می کنند. بنده از این بخش ها بازدید داشتم و آنان آماده بودند که ۱۰ هزار و ۶۰۰ مگاوات برق را از طریق منابع خودشان تأمین کنند و در اختیار صنعت کشور قرار دهند تا فشار روی وزارت نیرو و صنعت برق کم شود. سوال ما این است چه دستی در کار بوده که این اجازه را نداده است؟

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بحث بعدی درباره رمزارزهاست و برای وزارت نیرو عیب است که بگوید من نمی توانم جاهایی را که مجوز ندارند و برخلاف قانون، رمرزارز استخراج می کنند، کنترل کنم. میزان مصرف برق در آن نقطه ای که رمزارزها به صورت خلاف استخراج می شود، کاملا واضح و مبرهن است و قرار شد مدیریت شود.

نیکزاد اظهار داشت: از سوی دیگر وزارت نیرو اعلام می کند که در این زمینه پیش بینی های لازم را نداشته است. سازمان عریض و طویلی به نام سازمان هواشناسی که زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است، قطعا این پیش بینی های لازم را انجام داده و اگر هم انجام نداده، باید وامصیبتا گفت.

از ابتدا شاهد ناهماهنگی دولت دوازدهم بودیم

وی تأکید کرد: از ابتدا عدم هماهنگی در بین دستگاه های اجرایی دولت دوازدهم مشهود بود. جمع‌بندی این نشست آن شد که کارهای اساسی که توسط وزارت نیرو در مورد تولید برق انجام نشده، شناسایی شود و همچنین مقرر شد کمیته‌ای تشکیل شود و پیشنهاداتی در موضوع اطلاع‌رسانی قطع کردن برق‌های ادارات، نهادها و دستگاه‌های دولتی که می‌توانند صرفه‌جویی لازم را داشته باشند، ارائه دهد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین قرار بر این شد که فکری درباره تعطیلی ادارات در استان های گرمسیر شود. جمع کردن صنایع و کارگاه هایی که داخل آن‌ها رمزارزها فعال هستند و استفاده از توان بخش خصوصی در حوزه تقویت صنعت برق از دیگر مسائلی بود که مطرح شد و قرار شد اقدامات لازم صورت گیرد.

نیکزاد ادامه داد: زمانی که سازمان برنامه و بودجه در موضوع هدفمندکردن یارانه ها، منابع را از وزارت نیرو می گیرد و به موقع به آنان منتقل نمی کند و طلب بخش خصوصی هم به ناحق پرداخت نمی شود، انتظار چنین روزی را باید داشته باشیم.

وی اظهار داشت: قرار شد کارگروهی در مجلس برای پیگیری موضوع قطعی برق و کاهش مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، تشکیل شود و ما به صورت جدی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بنده از مردم استدعا دارم که در حد ممکن در مصرف انرژی صرفه جویی داشته باشند و درخواستم از وزارت نیرو هم این است که در وسط میدان باشد و این شرایط را به خوبی مدیریت کند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 309459 1,191.00 (0.38%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 42016 1 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ