وزیر نفت تاکید کرد:

ضرورت افزایش تولید روزانه 6.5 میلیون بشکه نفت

اقتصاد ایران: وزیر نفت بر ضرورت افزایش تولید نفت ایران تأکید کرد و گفت: به نظرم هر دولتی بر سر کار آمد باید تولید روزانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت را جزو نخستین برنامه‌های خود قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم امضای تفاهم نامه مطالعات توسعه میدان مشترک آزادگان و آغاز عملیات اجرایی احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در میادین هما، وراوی و تابناک، اظهار داشت: در وضعیتی هستیم که ناچاریم برای تدام تولید و نگهداشت بازیافت قراردادهایی را امضا کنیم که به 25 تا 30 میلیارد دلار نیاز است که اینکارها به افزایش اشتغال در داخل منجر می‌شود و تمام تجهیزات در ایران ساخته خواهد شد.

وی افزود: کاری که در منطقه پارسیان انجام می‌شود، تضمین برای تامین خوراک پالایشگاه‌های گاز منطقه است و 3.3 میلیون تن خوراک در آن منطقه ایجاد خواهد شد.

زنگنه با بیان اینکه "باید جریان سرمایه‌گذاری را زنده نگه داریم تا جریان کار در کشور حفظ شود"، گفت: میزان سرمایه‌گذاری‌ها کمتر از نیاز کشور است، اگرچه در این سال‌های تحریم، کارهای بزرگی انجام شد؛ با این حال کشور ظرفیتی که در نیروی انسانی دارد با این حجم سرمایه‌گذاری، پاسخگو نیست.

وزیر نفت تصریح کرد: طرح ضربتی افزایش تولید گاز را داریم‌؛ اگرچه پیش از این، زمان اجرای این طرح‌ها را به آینده موکول کرده بودیم اما رشد مصرف گاز بسیار بالاتر از برنامه‌ریزی‌ها بود، این طرح ها را تسریع کردیم تا گاز مورد نیاز تامین شود . 

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه "در خصوص توسعه میدان آزادگان، دولت آینده تصمیم نهایی را خواهد گرفت"، گفت: میدان آزادگان بیش از مطالعه است، البته که اقدام اجرایی نیست؛ بلکه ارایه پیشنهاد فنی و مالی برای امضای قرارداد  توسعه است و به 4.5 میلیارد دلار تامین مالی نیاز  دارد. 

زنگنه با بیان اینکه "باید اصل را بر این بگذاریم که از بازارهای داخلی این نیاز مالی تامین شود"، گفت: شرکت‌های GC باید در بخش نفت فعال شوند؛ همچنین شرکت‌های اکتشاف تولید مهم هستند اما برخی به اسم انقلابی گری گفتند شرکت های اکتشاف تولید گرگ‌زاده هستند. 

وزیر نفت با بیان اینکه "زحمت زیادی کشیده شد و 17 شرکت با سطوح توانمندی مختلف شناسایی شدند"، گفت: امیدوارم درست عمل شود و شرکت‌های ایرانی در امر معاملات نفت و فرآورده حضور داشته باشند؛ البته به دلیل تحریم توانستیم شرکت‌های بازرگانی را در این زمینه تعریف کنیم و امیدوارم بعد از تحریم بمانند. 

وی افزود: با وجود تحریم‌های مالی و فناوری فقط با اتکای داخل کار بزرگی کردیم و غرب کارون از تولید 70 هزار بشکه به 400 هزار بشکه رسیده است؛ کسی که یک بشکه نفت اضافه کرده باشد معنای این افزایش تولید را می‌داند؛ذ البته اگر تولید میدان آذر را اضافه کنیم به 460 هزار بشکه رسیده است و این کارها در شرایط تحریم و زمانی که صندوق توسعه پولی نداشت انجام شد.

وزیر نفت با بیان اینکه "تحریم که آمد نه تنها توقف نکردیم بلکه به رکوردهای افتخارآفرینی در صنعت نفت رسیدیم"، گفت: در آزادگان اینکار قدم اول است و با فرض این است که ضریب بازیافت اضافه نشود، این مدل‌ها ارائه خواهد شد؛ اکنون ضریب بازیافت از میدان آزادگان، 5.5 درصد است  و 10 میلیارد دلار با یک درصد افزایش ضریب بازیافت به درامد کشور اضافه می‌شود. 

وی افزود: زمان این قرارداد 6 ماه است و این برای کشور افتخاری می شود؛ اگر خارجی هم خواستند بیایند می توانند ملحق شوند.

وزیر نفت با بیان اینکه "به راحتی می توانیم به 6.5 میلیون بشکه تولید نفت در روز برسیم"، گفت: این واقعیتی است که برخی ها نمی خواهند بپذیرند؛ با این حال هر دولتی که بیاید باید تولید نفت را به 6.5 میلیون بشکه برساند. 

وی ادامه داد: در سیاست‌های کلی نظام بر افزایش تولید نفت برای بالابردن قدرت امنیتی و سیاسی کشور تاکید شده است. 

زنگنه با تأکید بر اینکه "این وابستگی به نفت نیست بلکه استقلال از نفت است"، گفت: اگر پول نفت را در بخش خصوصی سرمایه گذاری کردند و ثروت زیر زمینی به ثروت رو زمینی تبدیل شود، ما از بودجه نفتی فاصله گرفته‌ایم. 

وی ادامه داد: عراقی که هیچ وقت سه میلیون بشکه نفت تولید نمی‌کرد اکنون پنج میلیون بشکه تولید می کند و بازار دارد؛ در واقع به هر کاری که اراده داشته باشید و تدبیر کنید می‌شود. 

وزیر نفت با بیان اینکه "من دیگر در صنعت نفت و هیچ کار دولتی نخواهم بود"، گفت: از آنجایی که برای ایران دلم می سوزد، هر اطلاعاتی که می‌خواهند می‌دهم.

وی خاطرنشان کرد: زمان زیادی طول نخواهد کشید که کنوانسیون‌هایی وضع خواهد شد که ‌تولید نفت کشورها را محدود می‌کند، بنابراین تا زمان داریم باید ظرفیت تولید نفت خود را افزایش دهیم زیرا محدودیت‌های بین المللی یقه مار ا می‌گیرد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ