معاون وزیر امور خارجه :

باید به سمت تجارت ترجیحی با همسایگان برویم

اقتصاد ایران: معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به لزوم تجارت ترجیحی با همسایگان گفت: باید به سمت امضای توافق نامه ها و اسناد تعرفه ای برویم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، سید رسول مهاجر در نشست هم اندیشی برنامه‌های توسعه صادرات بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با فعالان اقتصادی، تاکید کرد و گفت: وزارت امورخارجه نقش خود در تسهیل گری صادرات را با اهتمام ویژه ای دنبال می‌کند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت امور خارجه در حوزه صادرات نقش تسهیل‌گر دارد، بیان کرد: هرچند وظایفی که بر عهده وزارت امور خارجه نهاده شده بیشتر سیاسی و امنیتی است، اما در چند سال گذشته این وزارتخانه نقش خود را در حوزه‌های اقتصادی پررنگ‌تر کرده است.

وی ادامه داد: در این راستا ۲۸ دفتر استانی را در سراسر کشور راه‌اندازی کردیم که این دفاتر بر مبنای دو محور اقتصادی و کنسولی امورات را جلو می‌برند.

مهاجر اضافه کرد: همچنین یک سایت اقتصادی را در پورتال وزارت امور خارجه راه اندازی کردیم که اطلاعات اقتصادی کشورهای دنیا را برای فعالان اقتصادی به نمایش گذاشته و به زودی جهش اطلاعاتی را در این سایت شاهد خواهیم بود.

وی همچنین بیان کرد: در این سایت همچنین ایمیل کارشناسان اقتصادی وزارت امور خارجه برای ارتباط‌گیری فعالان اقتصادی و صادرکنندگان با سفارتخانه‌های کشورهای مختلف گنجانده شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین ادامه داد: با تعاملی که با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران داشتیم اطلاعات شرکتهای خصوصی را جمع‌آوری و در این سامانه بارگذاری کرده ایم تا در شرایط تحریم این کمک اطلاعاتی برای توسعه صادرات مثمرثمر واقع شود.

مهاجر با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت‌های تجاری و صادراتی کشور بیان کرد: مرزها و شرایط لجستیک باید هم‌راستا با توسعه صادرات تقویت شود و روابط اقتصادی با همسایه‌ها و دیگر کشورها توسعه یابد.

حضور فعالان اقتصادی در سفرهای وزیر امور خارجه

مهاجر همچنین ادامه داد: در برخی سفرهای وزیر امور خارجه، تجار و بازرگانان نیز همراه ایشان حضور دارند تا با انجام مراودات و رایزنی‌های لازم زمینه را برای توسعه صادرات فراهم آورند.

وی همچنین بیان کرد: باید به سمت امضای توافق نامه‌ها و اسناد تعرفه‌ای برویم که کشور همسایه ما ترکیه از این موضوعات دستاوردهای خوبی داشته است. البته موافقت نامه اوراسیا ظرفیت خوبی برای کشورمان در این حوزه است.

آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با فعالان اقتصادی

وی همچنین بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با فعالان اقتصادی برای توسعه صادرات تاکید کرد و گفت: در زمینه تحکیم اسناد پایه تجاری، حل مشکلات تجار، معرفی به شرکت‌های خارجی، شرکت‌های دانش بنیان و صادرات خدمات فنی و مهندسی اهتمام ویژه‌ای داریم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین بیان کرد: اگر در کشوری رایزن بازرگانی وجود ندارد کارشناس اقتصادی وزارت امور خارجه آماده همکاری، تعامل و پوشش مناسب برای حمایت از فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان را دارند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ