رئیس شورای هماهنگی بانک ها اعلام کرد:

تشکیل کارگروه حمایت از تولید ملی در بانک‌ها

اقتصاد ایران: رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها از تشکیل کارگروهی به منظور پشتیبانی و رفع موانع از تولید خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، محمدرضا حسین زاده  با بیان اینکه بخشی از مشکلات و موانع سر راه تولید مربوط به قوانین و دستورالعمل هاست، گفت: کارگروهی را تعیین کرده ایم که قوانین مخل تولید که مانعی بر سر راه تولید هستند را شناسایی و برای اصلاح آن‌ها به مراجع مربوطه ارجاع دهیم.

وی افزود: به عنوان مثال بخشنامه‌ای از سوی شورای پول و اعتبار به بانک‌ها ابلاغ شده که بانک‌ها نمی‌توانند بیش از یک بار تسهیلات معوق واحد‌های تولیدی را استمهال کنند، اما باتوجه به شرایط اقتصادی کشور نیاز است این تسهیلات بعدا دو بار یا سه بار استمهال شود.

 حسین زاده گفت: از آنجایی که برای اینگونه حمایت‌ها موانع قانونی وجود دارد بانک‌هایی که در جهت حمایت از تولید تسهیلات معوق واحد‌های تولیدی را استمهال کرده اند برای همه آن‌ها پرونده‌های نظارتی تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: اگر قرار است از تولید حمایت کنیم باید این قوانین نیز اصلاح شود تا دست بانک‌ها برای حمایت از تولید باز باشد.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها با بیان اینکه دریافت سود مرکب با مصوبه مجلس در همه بانک‌ها ممنوع اعلام شده است، گفت: پیش از این بسیاری از بانک‌های دولتی سود مرکب را اعمال نمی‌کردند، اما ممکن بود در برخی بانک‌های خصوصی این اقدام انجام شود که با مصوبه مجلس این مساله نیز ممنوع شده است.

 حسین زاده با بیان اینکه بانک‌ها واحد‌های تولیدی فعال را تملیک نمی‌کنند، افزود: آن چیزی که در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها مبنی بر تملیک واحد‌های تولیدی فعال توسط بانک‌ها مطرح می‌شود درست نیست و واحد‌هایی که تملیک شده اند عموما واحد‌های تعطیلی بودند که بانک در راستای عمل به وظایف خود برای بازپس گیری بیت المال آن‌ها را تملیک کرده است.

وی با بیان اینکه اغلب واحد‌های تملیکی پیش از آنکه به بانک واگذار شوند به دلایل مختلفی نظیر اختلاف شرکا، ناتوانی در رقابت در بازار و... ورشکسته شده اند، گفت: در این تملیک‌ها معمولا فقط سوله‌های خالی به بانک واگذار شده است و آنچه در رسانه‌ها مطرح می‌شود که بانک‌ها باعث بیکاری کارگران این واحد‌ها شده اند، درست نیست.

 حسین زاده با تاکید بر اینکه کمتر از ۱۰ درصد واحد‌های فعال به تملیک بانک‌ها درآمده اند، افزود: در این نوع تملیک‌ها نیز اسماَ واحد به نام بانک شده، اما در تملیک صاحب کارخانه باقی مانده تا به فعالیت خود ادامه دهد و از محل درآمد آن واحد بدهی بانک پرداخت شود.

وی با بیان اینکه کارگروه حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان به کمک قوه قضاییه با حضور دادستان‌ها در استان‌های مختلف تشکیل شده است، گفت: وظیفه این کارگروه این است که واحد‌های تملیک شده را به صاحبان اصلی و یا سرمایه گذاران جدید واگذار کند تا به چرخه تولید بازگردد.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها با بیان اینکه عقل هم حکم نمی‌کند که بانک یک واحد تولیدی را به تملیک خود درآورد، افزود: باید پذیرفت بانک‌ها بنگاهداران خوبی نیستند و در صورت تملیک یک واحد بانک با مشکلاتی نظیر بدهی‌های کارگری، مسایل تامین اجتماعی، بیمه و مالیات مواجه می‌شود بنابراین بانک‌ها ترجیح می‌دهند صاحب واحد تولیدی خودش بنگاهش را اداره کند و پول بانک را برگرداند.

 حسین زاده با تاکید منابع بانک‌ها محدود است، گفت: اگر وامی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند به موقع به چرخه نظام بانکی کشور بازنگردد دست بانک‌ها برای حمایت از دیگر واحد‌ها خالی می‌ماند بنابراین باید این چرخه خوب بچرخد تا بانک بتواند از واحد‌های تولیدی بیشتری حمایت کند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 309459 1,191.00 (0.38%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 42016 1 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ