برگزاری نمایشگاه فرش بهترین فرصت برای تولیدکنندگان

اقتصاد ایران: مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه فرش می گوید: زمانی بزرگترین تولیدکننده ابریشم بودیم و صادر می کردیم ولی امروز به وارد کننده آن تبدیل شده ایم، وقتی مواد اولیه گران می شود روی قیمت تمام شده تولید فرش هم اثر می گذارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، عبداله بهرامی با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه فرش اظهار کرد: در حالی که زمانی بزرگترین تولیدکننده ابریشم بودیم و صادرات می کردیم اکنون به بزرگترین واردکننده ابریشم جهان تبدیل شده ایم. در بحث نوغانداری و افزایش تولید پیله ابریشم کار به کندی پیش می رود و در حوزه فناوری فرش هم اقدامات خوبی شکل نگرفته است.

وی افزود: متاسفانه مواد اولیه فرش خیلی گران شده به نحوی که تنها ۴۰۰ گرم پشم خوب یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد و همین امر موجب شده تا قیمت تمام شده تولید هم بالا برود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف طی سال گذشته موضوع تحریم ها و مصوبه تعهد ارزی از یک طرف و گرانی مواد اولیه، نبود بیمه، کرونا و عدم برگزاری نمایشگاهها از طرف دیگر لطمه شدیدی به صنعت فرش دستباف زده و باعث شده تا بسیاری از بافندگان از این بخش خارج شوند چون وقتی صادرات فرش نباشد تولید آن هم دیگر معنا ندارد.

بهرامی در ادامه آمار بیمه شدگان فرش دستباف در کل کشور را ۲۴۰ هزار نفر بیمه شده ذکر کرد و با اشاره به بحث بیمه قالیبافان و بافندگان فرش گفت: سال گذشته بحث بیمه روستاییان و عشایر مطرح شد که تعدادی از قالیبافان از آن بهره مند شدند. البته بیمه تامین اجتماعی با بیمه روستاییان و عشایر فرق دارد از این جهت که در بیمه روستاییان حداقل پرداختی برای زمان بازنشستگی بسیار پایین است و دفترچه خدمات درمانی ندارد ولی بیمه تامین اجتماعی به مراتب بهتر است و مبلغ بالایی هم به نسبت باید پرداخت شود به نحوی که برای یکسال بیمه بافنده باید ۸۶۰ هزار تومان بپردازد.

http://econews.ir/files/images/484914016806417.jpg

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف در پایان با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی فرش دستباف گفت: برگزاری نمایشگاههای فرش در عرضه و فروش آن نقش بسزایی دارند چون تبلیغات گسترده ای برای آن صورت می گیرد و از کشورهای مختلف در نمایشگاه حضور می یابند و سفارش می دهند ولی متاسفانه سال گذشته به دلیل کرونا و عدم حضور تجار و بازرگانان خارجی نمایشگاه فرش دستباف برگزار نشد.

وی افزود: نمایشگاه بین المللی فرش دستباف بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف جهان در خاورمیانه به شمار می آید که متاسفانه امسال نیز از شیوع کرونا تاثیر پذیرفته و نظر مرکز ملی فرش این است که چون بودجه ای در اختیار ندارد تجار و بازرگانان خارجی به نمایشگاه دعوت نشوند که این مساله قطعا به فروش و عرضه نمایشگاهی فرش دستباف لطمه می زند در حالی که برگزاری آن فرصت مغتنمی برای عرضه و نمایش و فروش تولیدات فرش دستباف ایرانی است و امیدواریم که امسال به برگزاری آن کمک شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ