مدیر مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد اعلام کرد:

نقش گرانی ارز در مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد

اقتصاد ایران: مدیر مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد گفت: افزایش قیمت ارز در مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد تأثیر چندانی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، مهندس جواد عباسپور، مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد افزایش تعداد مناطق آزاد گفت: تراز تجاری مناطق آزاد در سال 92 منفی و میزان واردات بیشتر از صادرات و حدود یک میلیارد دلار بود اما در سال 97 به 273 میلیون دلار رسید و در سال 98 هم صادرات از واردات پیشی گرفت و تراز مثبت شد.

وی با بیان اینکه تراز تجاری مناطق آزاد در دو سال اخیر مثبت شده و به بالای 100 میلیون دلار رسیده افزود: این درحالیست که تراز تجاری کل کشور در همین بازه زمانی منفی بوده و این نشانه تغییر عملکرد در مناطق آزاد است.

عباسپور عملکرد مناطق آزاد در سنوات گذشته را دارای ایراد دانست و گفت: آمارهای سه چهار سال اخیر عملکرد مناطق آزاد نسبت به 12 سال گذشته غیرقابل مقایسه است.

مدیر مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه افزایش قیمت ارز در مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد تأثیر چندانی نداشته گفت: کمبود ارز در کشور و لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیمایی، باعث شده که برخی صادرکنندگان رقم صادرات خود را واقعی اعلام نکنند درصورتیکه رقم اصلی صادرات در کل کشور با آمارهای موجود متفاوت و بیشتر است.

وی به اهداف قانونگذار از ایجاد مناطق آزاد اشاره و بیان کرد: طبق قانون، تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کالا، حضور در بازارهای فعال منطقه ای و تولید و صادرات از اهداف ایجاد این مناطق به شمار می روند.

عباسپور درمورد اینکه گفته می شود مناطق آزاد به سکوی واردات تبدیل شده اند تصریح کرد: در سال 72 که مناطق آزاد ایجاد شدند هیچ گونه زیرساخت و بودجه ای در اختیار سازمان مناطق آزاد قرار داده نشد و طبیعی است که کسی خریدار زمین بدون زیرساخت نبود لذا این مناطق را مجبور کردند که از محل واردات، کسب درآمد کرده و زیرساخت های لازم را تأمین کنند.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر که زیرساخت های مناطق آزاد تکمیل تر شده، اختلاف واردات و صادرات هم کمتر شده و حتی صادرات از واردات پیشی گرفته است.

عباسپور با بیان اینکه در لایحه هشت منطقه آزاد جدید، ایرادات مناطق قبلی مناطق آزاد به کمک کمیسیون اقتصادی مجلس حل شده گفت: ما برای ایجاد مناطق آزاد جدید، شروطی را در نظر گرفتیم از جمله اینکه هیچ منطقه مسکونی داخل این محدوده نباشد و دوم هم اینکه تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد در خارج از منطقه آزاد ممنوع شود.

مدیر مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد گفت: عملکرد نامناسب مناطق آزاد در سالهای ابتدایی دلیل نمی شود که مناطق آزاد جدید را تأسیس نکنیم ضمن اینکه وقتی 1400 منطقه آزاد در کل دنیا فقط در سال 2019 ایجاد شده یعنی ایجاد مناطق آزاد بیشتر، کار بدی نیست.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ