آیین‌نامه‌های قدیمی وزارت ارشاد سد راه صنعت چاپ

اقتصاد ایران: رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان می‌گوید:‌ آیین‌نامه‌های وزارت ارشاد قدیمی و دست و پاگیر است، و راه را برای فعالیت صنعت چاپ بسته است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ،شاید کمتر صنعتی را بتوان در دنیا یافت که تأثیرگذاری آن بر صنایع دیگر به مانند صنعت چاپ باشد. نقش صنعت چاپ به عنوان یک صنعت مادر و پیشران تولید در بین تمامی صنایع پذیرفته و شناخته شده است. نقش این صنعت در کشورمان ایران نیز در بین تمامی صنایع مشهود و مورد توجه است.

صنعت چاپ در رشد تولید ناخالص ملی جزو پنج صنعت اول و از اثرگذارترین صنایع است. در ایران اما این صنعت همواره از مشکلات ریز و درشت رنج برده است،‌ زمانی نبود متولی مشخص و درست برای این صنعت سرچشمه مشکلات بود، زمانی دیگر فرسوده بودن ناوگان  و حالا کمبود مواد اولیه،‌ گرانی ارز و کرونا. 

بیش از یک‌سال است که  صنایع کشور از شیوع کرونا و  افزایش نرخ ارز متضرر شده‌اند،‌ چاپ که در سال‌‌های گذشته نیز صنعتی با چهره‌ای رنگ‌پریده بود‌، بیمارگونه‌تر به فعالیت خود ادامه می‌دهد و مشکلاتش بیشتر و بیشتر شده‌اند. به طور مشخص در یکسال گذشته اتفاقاتی چون تعدیل نیروهای گسترده،‌ تعطیلی‌های پی‌در پی ستاد ملی کرونا‌، نبود مواد اولیه،‌ عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه،‌ گرانی‌های چندین باره کاغذ،‌ زینک،‌ مرکب و دیگر مواد اولیه چاپ در کنار فرصت‌سوزی‌های صادرات محصولات چاپی موجب شده است که این صنعت منزوی‌تر به فعالیت خود ادامه دهد. 

اما موضوعی که سال‌هاست اهالی این صنعت با آن دست به گریبانند نبود متولی مشخص و دلسوز برای این صنف است،‌ موضوعی که در سال‌های گذشته قدم‌هایی برای رفع آن بر داشته است و بخشی از صنعت به وزارت صمت منتقل شد اما در مقام اجرا به نظر می‌‌رسد هنوز مشکلات پابرجاست. علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخهانه‌داران خراسان در این راستا از نبود یک متولی دلسوز انتقاد دارد و معتقد است که وزارت ارشاد که وظیفه نظارت بر این صنعت را دارد با آیین‌نامه‌های دست و پاگیر سنگ پیش پای این صنعت می‌اندازد.

مغانی،‌ با اشاره به وضعیت این صنف در سال گذشته و سال پیش رو گفت: وضع مواد اولیه برای صنعت چاپ بسیار نامناسب است،‌ اگر امروز چاپخانه‌ای قراردادی ببندد‌، نمی‌‌داند که می‌تواند با این قیمت‌ها فعالیت کند یا خیر،‌ چرا که به صورت لحظه‌ای قیمت‌ها در حال افزایش و تغییر هستند.

وی ادامه داد:‌  هر صنفی یک متولی دارد که هدایت و رهبری آن صنف را بر عهده دارد،‌ اما متاسفانه صنعت چاپ از این قاعده مستثنی است و متولی ندارد‌، اسما متولی صنعت چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد است،‌ اما اگر از این متولی بپرسید که در خراسان وضعیت این صنف چگونه است‌, خبری ندارد.نه آن‌ها از ما خبر دارند و نه ما از آن‌ها خبر داریم و این بزرگترین معضل این صنف است.

مغانی تصریح کرد:‌ فعالان صنف چاپ بدنبال ارز دولتی نیستند‌، صنف چاپ سهمیه نمی‌خواهد ما بدنبال این هستیم که مواد اولیه با قیمت آزاد وارد شود اما قیمت‌ها ثبات داشته باشد اگر بدنبال صادرات غیرنفتی هستیم باید مواد اولیه تولید را فراهم کنیمو هر صادراتی نیازمند بسته‌بندی است وقتی مواد اولیه بسته‌بندی وجود ندارد چگونه می‌خواهیم تولید کنیم؟ مواد اولیه اگر هم وجود داشته باشد هر روز به یک قیمت است.

وی با انتقاد از برنامه‌های وزارت ارشاد در حوزه چاپ ادامه داد:‌ از از اداره کل چاپ و نشر این وزارتخانه باید پرسید که برنامه شما در سال گذشته برای این صنعت چه بوده است؟ یا وزارت صمت چه برنامه‌ای داشته است،‌ ما دو سال پیش برای واردات 60 تن مرکب ارز دولتی گرفتیم اما اکنون مرکب به کیلویی 180 هزار تئومان رسیده است در حالی است که برای وارد کننده کیلویی 70 هزار تومان تمام می‌شود‌، متولی صنف چاپ و دستگاه‌های ناظر کجا هستند؟

رئیس اتحادیه چاپخحانه‌داران خراسان رضوی در پاسخ به این پرسش که وزارت ارشاد با انتقال چاپ به زیرمجحموعه وزارت صمت،‌ تنها وظیفه نظارتی را بر عهده دارد،‌ گفت:‌ بله،‌ متولی ما فقط می‌گوید چرا این را چاپ کرده‌ای چرا نکرده‌‌ای در حالی که اصول اولیه قیم بودن را نمی‌دانند‌، اصلا وظیفه اداره چاپ و نشر چیست؟ اگر وظیفه نظارت دارد چرا در سایر حوزه‌ها از جمله واردات ماشین آلات، مساحت زیربنای واحد صنفی و ... دخالت می‌کند؟

 وی با انتقاد از عملکرد وزارت ارشاد در بخش نظارتی صنعت چاپ افزود:‌ وزارت ارشاد اگر ناظر است باید بر محتوا نظارت داشته باشد نه بر ماشین‌آلات و متراژ واحد. برای تاسیس چاپخانه از ما طرح توجیهی می‌خواهند و بر حسب تعداد کارگران فضای کارگاه‌ را تعیین می‌کنند در حالیکه اساسا نباید چنین باشد. مگر وزرات بهداشت برای کارخانه‌های داروسازی پروانه صادر می‌کند؟ 

مغانی تصریح کرد: در مشهد بالغ بر 500 واجد چاپ سیلک فعالیت می‌کنند که فاقد پروانه هستند،‌  وقتی خواهان پروانه می‌شوند،‌ وزارت ارشاد شرایطی پیش می‌آورد از جمله اینکه حتما باید ماشین‌آلات از خارج وارد شده باشد،‌ مکان باید دارای ابعاد مشخصی باشد و حداقل مدرک نیز دیپلم باشد.  در حالیکه اغلب این افراد سنتی به کار چاپ وارد شده‌اند و با دستگاه‌های تولید داخل فعالیت می‌کنند،‌  ما نمی‌دانیم باید آیین‌نامه‌‌های وزارت ارشاد را نصب‌العین قرار دهیم یا فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حمایت از تولید داخل را.

وی ادامه داد:‌ بر این اساس ارشاد از ما خواسته است که واحدهای فاقد پروانه تعطیل شوند‌، در حالیکه این واحدها خرچ چندین خانواده را میی‌دهند و فعالیت خوبی هم دارند. من سوالم این است با توجه به وضعیت فعلی کشور،‌ قیمت ارز،‌ تحریم‌ها و ... آیا می‌توان از خارج از کشور ماشین‌آلات وارد کرد؟ 

مغانی در پایان گفت: به نظر می‌رسد که آیین‌نامه‌های فعلی قدیمی است. باید بر اساس شرایط روز ایران و صنعت و بر اساس فرمایشات رهبری و با هدف حمایت از تولید داخلی و ایجاد فضای کسب و کار این آیین‌نامه‌ها را متناسب‌سازی کرد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ