فارما، بسته اعتباری «سلامت محور» بانک پارسیان

اقتصاد ایران: بانک پارسیان به عنوان حامی و تامین کننده نیازهای زنجیره «سلامت محور» دارویی، غیر دارویی و درمان کشور، «بسته اعتباری سلامت محور دارویی و غیردارویی فارما پارسیان» را معرفی می کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، بانک پارسیان اعلام کرد این بانک به عنوان حامی و تأمین کننده نیازهای زنجیره «سلامت محور» دارویی، غیر دارویی و درمان کشور و با هدف مشارکت مؤثر در تأمین و تداوم جریان نقدینگی نظام سلامت کشور در شرایط مواجهه با تحریم‌های متعدد، «بسته اعتباری سلامت محور دارویی و غیردارویی" فارما پارسیان» را معرفی می‌کند.

فارما واژه‌ای است که این روزها در عرصه اقتصادی، جایگاهی خاص یافته است. کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات بانک پارسیان این واژه را چنین تعریف می‌کند: واژه فارما از لغت انگلیسیpharmacy به معنی داروخانه، داروسازی، انبار دارو اقتباس شده ودر حال حاضرشرکت های فعال در حوزه دارو از عبارت «فارما» در انتخاب عناوین محصولات و خدمات خود استفاده می‌نمایند.

گروه‌های هدف

فردین رنجبر، کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات بانک پارسیان درباره گروه هدف این محصول نیز می‌گوید: در فاز فعلی سه گروه به عنوان فعالان اصلی زنجیره حوزه سلامت، هدف طرح قرار گرفتند: ۱- تأمین کنندگان ۲- توزیع کنندگان ۳- عرضه کنندگان.

وی درتشریح این گروه‌ها تاکید دارد: تأمین کنندگان به عنوان تولیدکنندگان و واردکنندگان اقلام حوزه سلامت، توزیع کنندگان در قالب شرکت‌های پخش وعرضه کنندگان در قالب داروخانه‌ها در آخرین زنجیره، در این طرح نقش آفرینی می‌کنند.

نحوه تأمین مالی

فردین رنجبر می‌افزاید: تأمین مالی زنجیره حوزه سلامت در گروه تأمین کنندگان از طریق اعطای تسهیلات دانش بنیان (اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی و صدور ضمانتنامه با اعمال تخفیف در نرخ کارمزد) از محل قرارداد با صندوق توسعه ملی و صندوق نوآوری و شکوفایی و درگروه توزیع کنندگان در قالب تسهیلات خرید دین و در گروه عرضه کنندگان، با اعطای تسهیلات مرابحه (مبتنی بر اخذ تخفیف از فروشندگان)، تأمین اعتبار زنجیره صورت می‌پذیرد.

کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات ضمن تشریح شرایط استفاده از این خدمات برای فعالان شبکه دارویی کشور خاطرنشان می‌کند: مکانیسم بسته مذکور در هریک از زنجیره‌های معرفی شده دارای شرایط خاص مربوط به خود بوده و خدمات مذکور در فاز اول با اولویت تمرکز به زنجیره عرضه کنندگان (داروخانه) در مصارف خرد تعیین هدف گردیدند.

وی با بیان اینکه بانک با ورود در این حوزه، دوره انتظار شرکت‌های عرضه کننده را برای دریافت وجوه ناشی از معاملات اعتباری، کوتاه می‌نماید می‌افزاید: مکانیسم فوق بر اساس امکان اخذ وتسهیم تخفیف از فروشندگان با اعطای تسهیلات مرابحه به داروخانه‌ها، طراحی و تببین گردید. همچنین باتوجه به وجود حجم بالای اوراق واسنادی تجاری ناشی از معاملات اعتباری، امکان تنزیل اسناد و اوراق تجاری با تسهیلات خرید دین برای شرکت‌های پخش هدف فراهم گردیده است.

فردین رنجبر درباره میزان منابع اختصاص یافته به این طرح نیز عنوان می‌دارد که منابع قابل تخصیص به این طرح از محل حداکثر مصارف ارزان قیمت هرشعبه، وفق ضوابط جاری بانک محاسبه ولحاظ می‌گردد.

جزئیات بیشتر طرح

فردین رنجبر در همین حال با اشاره به مشخصات و جزئیات تسهیلات قابل اعطا در این طرح، تسهیلات و خدمات قابل اعطا در هر زنجیره را به شرح ذیل اعلام کرد:

۱- گروه تأمین کنندگان: اعطای تسهیلات و خدمات از محل قرارداد با شرکت‌های دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه ملی وفق ضوابط اعتباری بانک؛

۲- گروه توزیع کنندگان:

تسهیلات خرید دین با نرخ ۱۸ درصد به مدت حداکثر یکسال؛

۳- گروه عرضه کنندگان: اعطای تسهیلات مرابحه (مبتنی بر اخذ تخفیف از فروشندگان) تا سقف مبلغ فاکتور / پیش فاکتور ارائه شده با نرخ ترجیحی حداکثر ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت یک تا شش ماه بصورت یکجا در سررسید؛

فرآیند اجرایی دریافت این تسهیلات

کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات بانک پارسیان در همین حال به تشریح فرآیند اجرایی دریافت این تسهیلات پرداخته و عنوان کرد: فرآیند اجرایی این بسته براساس مذاکرات اولیه سرپرستی مناطق وشعب عامل با شرکت‌های پخش منتخب آغاز و پس از توافق و اخذ لیست داروخانه‌های فعال، شرکت پخش مربوطه جهت افتتاح حساب و اخذ خدمات بانکداری و تأمین اعتبار در قالب تسهیلات خرید دین به شعب عامل معرفی می‌گردند.

وی افزود: لیست داروخانه‌های معرفی شده به همراه توافق نامه مربوطه، توسط سرپرستی مناطق به مدیریت امور شعب اعلام و براساس توزیع جغرافیای، مراتب بازاریابی و فروش تسهیلات وخدمات وفق بسته مذکور به شعب منتخب، اعلام می‌گردد.دوره بازخورد طرح پس از دریافت نظرات امور اجرایی و مذاکرات با شرکت‌های پخش جهت توسعه محصول مذکور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مزیت‌های طرح

فردین رنجبر در تشریح مزیت‌های طرح فارما با بیان اینکه از نکات قابل توجه در باب این طرح مزیت‌های آن نسبت به طرح‌هایی است که سایر بانک‌ها اجرا می‌کنند گفت: مهمترین مزیت طرح فارما، رقابتی بودن نرخ تسهیلات اعطایی و امکان اعطای تسهیلات در دوره‌های زمانی تا ۶ ماه بصورت یکجا در سررسید می‌باشد.همچنین در صورت رسوب مؤثر منابع ریالی شرکت‌های پخش در بانک امکان بهره مندی از تسهیلات خرید دین نیز با نرخ ۱۸ درصد، فراهم گردیده است.

وی در باب طرح‌های مشابه ارائه شده به فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف توسط مدیریت بازاریابی و توسعه کسب و کار بانک پارسیان تصریح کرد: در گذشته، بسته اعتباری ارائه خدمات به گروه‌های پزشکان با عنوان بسته‌های اعتباری ویژه اساتید دانشگاه گروه‌های پزشکی و حقوقی به شعب ابلاغ گردید و پس‌ازآن بسته اعتباری ویژه داروخانه‌ها نیز به منظور اعطای تسهیلات در قالب تأمین و خرید، تأمین تجهیزات و بازسازی محل کار و تأمین سرمایه در گردش ابلاغ شده است. در حال حاضر جهت رقابتی نمودن بسته‌های اعتباری بانک، طرح نوید پارسیان به عنوان یکی از اولین طرح‌های تخصصی این مدیریت در حوزه فعالان اقتصادی، پایه ریزی و منافع حاصل از آن سهم بسزایی از پورتفوی بانک را از آن خود نموده است.

برنامه‌های مدون جهت رضایت مشتریان

کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات بانک پارسیان در پایان با اشاره به تدوین برنامه مدون جهت افزایش رضایت مشتریان بانک خاطرنشان کرد: در کنار تمام اقدامات مذکور، موانعی همچون فرآیندهای سنتی اعطای تسهیلات وتعهدات، بوروکراسی طولانی و… نیز پیش روی فروش موفق محصولات قرار دارند که در این راستا این مدیریت برنامه‌های مدونی جهت افزایش رضایت مشتریان بانک و کاهش ترافیک کاری همکاران شعب درنظر گرفته که پس از ایجاد بسترهای مورد نیاز، نسبت به ارائه آن، اقدام خواهد نمود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ