رئیس کل بیمه مرکزی خبرداد:

بیمه اجباری ۳۰ میلیون خانه بر اساس قانون جدید

اقتصاد ایران: رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به قانون صندوق بیمه حوادث طبیعی گفت: بر اساس این قانون ۳۰ میلیون خانه تحت پوشش بیمه اجباری حوادث طبیعی قرار می گیرند و مبلغ آن روی قبض برق مصرفی هر خانه می آید.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، غلامرضا سلیمانی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی در مجلس شورای اسلامی تصویب و به دولت ابلاغ شده است و  در حال تدوین آیین نامه های اجرایی این صندوق هستیم.

رئیس کل بیمه مرکزی ایران افزود: بر اساس این قانون کلیه املاکی که در کشور اشتراک برق دارند تحت پوشش صندوق بیمه حوادث طبیعی قرار می گیرند.

 سلیمانی گفت: سرمایه اولیه این صندوق 50 میلیارد تومان است و بقیه منابع آن از حق بیمه ای که مردم باید بدهند و دولت نیز تامین می کند، به دست می آید.

وی افزود: در زمانی که میزان تعهد بیمه برای هر ملک 30 میلیون تومان بود 60 هزار تومان دولت و 60 هزار تومان صاحب ملک به طور ماهانه حق بیمه پرداخت می کردند اما اکنون میزان تعهد افزایش یافته است و در پی آن حق بیمه نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بر اساس این قانون 30 میلیون خانه تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار می گیرند.

سلیمانی افزود: پرداخت حق بیمه اجباری است و مبلغ آن روی قبض برق مصرفی هر خانه می آید و بیمه آن را از اداره برق دریافت می کند.

وی گفت: اکنون دولت باید حق بیمه صندوق بیمه حوادث طبیعی را تعیین کند.

گفت: سبد دارایی صنعت بیمه 42 هزار میلیارد تومان است و در هفت ماه اخیر  معادل 37 درصد افزایش یافته است.

 غلامرضا سلیمانی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما اضافه کرد: ضریب نفوذ بیمه ای نیز از 2 و 4 دهم به 2 و 66 دهم رسیده است ( سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص ملی) .

وی با بیان اینکه ورود چین به بیمه بازرگانی و قرار دادن بیمه درمان در بیمه بازرگانی موجب شده است میانگین ضریب نفوذ بیمه ای جهانی افزایش یابد، گفت: اگر صندوق بیمه محصولات کشاورزی و بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ را در زیر مجموعه بیمه بازرگانی محاسبه کنیم ضریب نفوذ بیمه ای کشور به دو و 9 دهم افزایش یافته است.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با تغییر آیین نامه ها پول هایی را که در بانک داشتیم وارد بازار سرمایه کرده ایم.

 سلیمانی اضافه کرد: افزون بر عرضه سهام شرکت های بیمه ای در بازار سرمایه این شرکت ها در بورس سرمایه گذاری نیز کرده اند.

وی گفت: میزان بازدهی بیمه زندگی بسیار خوب بوده است و 14 و نیم درصد از سبد سرمایه ای مجموعه بیمه ای مربوط به بیمه زندگی است.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: ضریب نفوذ بیمه ای در جهان به کشورهای توسعه یافته باز می گردد و اکنون در دنیا 46 تا 50 درصد سبد دارایی و سرمایه ای بیمه ها مربوط به بیمه زندگی است.

 سلیمانی گفت: وجود بازارهای موازی قوی در کشور مانند بازار مسکن، طلا، ارز و سرمایه و روشن نبودن مزیت های بیمه زندگی در خانواده ها و وجود صندوق های بازنشستگی موجب شده است مردم به سمت بیمه زندگی نروند.

وی افزود: البته در مقایسه با سال گذشته بیمه زندگی 37 درصد در کشور افزایش یافته است.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با گسترش بیماری کرونا نگران بودیم مردم بیمه های زندگی را به دلیل کاهش درآمدها فسخ کنند اما این اتفاق نیفتاد.

23 میلیون و 500 هزار خودرو زیرپوشش بیمه شخص ثالث 

رئیس کل بیمه مرکزی درباره بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو ها نیز افزود: 23 میلیون و 500 هزار خودرو در کشور تحت پوشش بیمه شخص ثالث هستند و سه میلیون و 500 هزار خودرو بیمه بدنه دارند که بیشتر آنها خودروهای گران قیمت هستند.

سلیمانی گفت: درباره بیمه بدنه باید فرهنگ سازی شود زیرا ملزم کردن به بیمه بدنه منع قانونی دارد.

وی افزود: 80 هزار نمایندگی بیمه در کشور وجود دارد که شرکت ها را موظف کرده ایم این نمایندگی ها را حمایت کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بیمه های اختیاری به درآمد مردم بستگی دارد البته فرهنگ بیمه ای در کشور جا نیفتاده است.

 سلیمانی افزود: با ارتقای آموزش نمایندگی ها، آنهایی که فعال تر هستند توانسته اند بدون ایجاد رانت در بازار درآمد بسیار خوبی کسب کنند.

وی گفت: 23 موسسه آموزش بیمه ای خصوصی در کشور وجود دارد.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه بیمه مرکزی نمایندگی شرکت های بیمه را تحت پوشش خود قرار نمی دهد افزود: اکنون شرکت های بیمه به این نتیجه رسیده اند که نمایندگی ها برای درآمد آنها اهمیت دارند و بازاریاب آنها هستند.

سلیمانی درباره تعیین نرخ بیمه بر اساس ریسک حوزه بیمه شده گفت: بیمه یعنی مدیریت آزمون و خطا و نرخ فنی در این زمینه برای خانواده ها یک قیمت و برای واحدهای صنعتی قیمت دیگری است.

وی افزود: اکنون مجموعه صنعت بیمه نظام پیشرفته ای در رابطه با تعیین میزان ریسک دارد.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: مرکز ریسک در بیمه مرکزی با نرم افزارهای پیشرفته و نیروهای آموزش دیده ایجاد شده است و اگر شرکتی به عنوان نمونه بخواهد با دستگاهی بیمه تکمیلی امضا کند حتماً باید چگونگی محاسبه ریسک را به بیمه مرکزی ارائه دهد.

سلیمانی با بیان اینکه مطالعه ایجاد بازار متشکل بیمه ای آغاز شده است،  افزود: زمانی که کشف نرخ انجام می شود اگر کسی غیر از آن عمل کند هم بیمه مرکزی آن را بررسی می کند و هم آن شرکت ضرر کرده است.

وی گفت: مبنای وضع مالی شرکت های بیمه را بر اساس توانگری بررسی می کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: شرکت های بیمه ای که توانگری آنها 2 است کم هستند و توانمندی بیشتر شرکت های بیمه ای حدود یک است.

سلیمانی گفت: برنامه ای برای شرکت های استارت آپ در قالب کارگزاری برخط تعریف و در شورای عالی بیمه آن را تصویب کرده ایم.

وی افزود: بر اساس این طرح از 115 شرکت استارت آپی نرم افزار 65 شرکت تایید نشد و نرم افزار 50 شرکت در حال بررسی است و به سه شرکت نیز مجوز داده ایم که در اداره ثبت شرکت ها روند کار خود را به پیش می برند.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: مشکلی در بخش محصولات بیمه ای نداریم اما مردم نمی دانند چه محصولات بیمه ای وجود دارد.

سلیمانی افزود: در سال گذشته 22 محصول بیمه ای ایجاد و اعلام عمومی کردیم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ