تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3678840
شناسه : 3678840
تاریخ :
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر: سند جامع هوش مصنوعی رونمایی می‌شود اقتصاد ایران: رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از رونمایی از سند جامع هوش مصنوعی در آموزش عالی تا هفته آینده خبر داد و گفت: در این سند از بعد آموزشی، نیازهای جامع کشور در زمینه هوش مصنوعی را اعلام می‌کنیم.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، علیرضا رهایی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین این دانشگاه با شرکت شاتل توسعه ارتباط با صنعت در کنار توسعه تولیدات علمی را یکی از اهداف دانشگاه صنعتی امیرکبیر توصیف کرد و گفت: در این رابطه کارهای زیادی در دانشگاه انجام شده است به طوریکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه های مختلف همکاری خوبی با صنایع متفاوت برقرار کرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: محور بحث امروز که در خصوص هوش مصنوعی است موضوع بسیار مهمی است. در واقع هوش مصنوعی از فناوری های نوظهور است که در همه جای دنیا مطرح است، در کشور ما نیز بنا بر نیازهای مختلفی که وجود دارد در ارگان های مختلف توجه ویژه ای به این حوزه صورت گرفته است.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین خاطرنشان کرد: ما از سال گذشته موافقتنامه‌ای با ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص انجام مطالعات مورد نیاز آنها در حوزه هوش مصنوعی داشتیم. با فرمانده نیروهای دریایی نیز هفته گذشته این جلسه را برگزار کردیم. در حال حاضر سند جامع با نام سند جامع هوش مصنوعی در حوزه آموزش عالی تهیه شده که تا هفته آینده رونمایی می‌شود. در این سند از بعد آموزشی نیازهای جامع کشور در زمینه هوش مصنوعی را اعلام می‌کنیم.

رهایی تاکید کرد: تفاهم نامه امروز با یکی از شرکت های مطرح بخش خصوصی منعقد می‌شود. به طور کلی ما تفاهم نامه‌های زیادی در طول سال با ارگان های مختلف داریم اما اینکه بخش خصوصی به میدان آمده و علامند است برای توسعه فعالیتهای خدماتی خود همکاری نزدیکی با دانشگاه داشته باشد و از ظرفیت پژوهشی این مرکز استفاده کند کار قابل ارزشمندی اتفاق افتاده است. امیدواریم این تفاهم نامه زمینه ای برای آغاز یک سری زمینه های همکاری با بخش های مختلف خصوصی باشد.

وی یادآور شد: شرکت شاتل در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت بسیار مطرحی در سطح کشور است. امیدواریم این همکاری در آینده گسترش یابد و بتواند خیربرکتی برای مردم  به همراه داشته باشد.

راه اندازی پژوهشکده هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برنامه دانشگاه برای ایجاد پژوهشکده هوش مصنوعی خبر داد و افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر این آمادگی را دارد با صنایع و شرکت های مختلف ارتباط همکاری برقرار کند.

محمدجوادعامری شهرابی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین این دانشگاه با شرکت شاتل تاکید کرد: بنا به فرموده رهبرمعظم انقلاب دانشگاه صنعتی امیرکبیر مادر دانشگاه های صنعتی کشور هست. به جرات می توان گفت عنوان جامع ترین دانشگاه مهندسی کشور به این دانشگاه اختصاص می یابد. همچنین دانشگاه صنعتی امیرکبیر از نظر تنوع رشته ها در بین دانشگاه های صنعتی اول می باشد و سرآمد بسیاری از تخصص ها در کشور  است.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به جایگاه بین المللی این دانشگاه اشاره کرد و اظهار کرد: بر اساس رتبه بندی های جهانی لایدن و شانگ های دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی رتبه اول و در رتبه بندی کیو اس و تایمز رتبه دوم و در ای اس ای نیز رتبه اول را کسب کرده است. به طوریکه جایگاه بالایی در رتبه بندی جهانی را به خود اختصاص داده است اگر چه ما در دانشگاه به این رتبه بندی ها بسنده نکردیم.

عامری تاکید کرد: وظیفه ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر این است که نیازهای صنعت را برآورده کنیم. در این عرصه کارهای خوبی صورت گرفته است و با بسیاری از وزارت خانه ها همکاری خوبی داریم به طوریکه وزارت دفاع نیز قطب هوش مصنوعی را دانشگاه صنعتی امیرکبیر می داند بر این اساس هر دانشگاهی قصد داشته باشد در این حوزه کار کند، محوریت را دانشگاه صنعتی امیرکبیر می داند و سایر دانشگاه ها به عنوان همکار به این دانشگاه کمک می کنند.

عامری افزود: تمامی دانشکده های دانشگاه صنعتی امیرکبیر از جمله کامپیوتر، مهندسی شیمی، صنایع، مکانیک، معادن، برق و غیره در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می کنند. اعتقاد دانشگاه این است باید نسبت به صنعت و ارتباط مناسب با آن حساس باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای حل مشکلات صنعت فرصت های مطالعاتی مخصوص صنعت را داریم به گونه‌ای که استاد اجازه دارد مدتی در صنعت حضور داشته باشد تا  از نزدیک درگیری بیشتری با دغدغه های صنعت خاص داشته باشد. ضمن اینکه در پروژه های صنعتی سعی می کنیم حل مشکلات جامعه را در نظر بگیریم.

عامری همچنین اظهار کرد: در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اساتید برای انجام فرصت های مطالعاتی صنعتی و پروژه های صنعتی تشویق می شوند، اساتیدی که در این حوزه ورود نکنند یکی از موارد رتبه‌ای را از دست خواهند داد و غیرممکن است بتواند به درجه های بالای استادی دست یابد.

وی با بیان اینکه بزرگترین پلتفرم مهارت افزایی دانشجویان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شده است، افزود: تفاهم‌نامه امروز بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت شاتل منعقد می شود. باید سایر شرکت ها نیز نیازهای صنعتی را از طریق دانشگاهیان رفع کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برنامه دانشگاه برای ایجاد پژوهشکده هوش مصنوعی خبر داد و افزود: این پژوهشکده را مشترک با شرکت شاتل در داخل دانشگاه راه اندازی می کنیم. دانشگاه امیرکبیر این آمادگی را دارد با صنایع و شرکتهای مختلف ارتباط همکاری برقرار کند.