تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3654349
شناسه : 3654349
تاریخ :
چرا حمله سایبری به واحد ۸۲۰۰ اسرائیل مهم است؟ اقتصاد ایران: یگان ۸۲۰۰ یکی از بزرگترین و مؤثرترین یگان‌های اطلاعاتی ارتش اسرائیل است که مأموریت شنود، رمزگشایی از کدهای رایانه‌ای، جنگ و دفاع سایبری، ساخت انواع بدافزارها و هرآنچه را در حوزه جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نیاز است، انجام می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، میان سازمان‌ها و واحدهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی، یگان موسوم به 8200 یکی از مهمترین‌هاست که اخیراً یک گروه هکری اعلام کرده که توانسته است شرکت ArrowNet را که گفته می‌شود به‌عنوان بازوی فنی این یگان فعالیت می‌کند، هک کند و تصاویر فرماندهان آن و برخی مسئولان این شرکت امنیتی را ـ که هیچ اطلاعاتی از آنها موجود نیست ـ افشا کند.

روزنامه گاردین انگلیس نیز در روزهای گذشته مدعی شده است که هویت فرمانده یگان 8200 ارتش اسرائیل را از روی کتابی که قبلاً با نام مستعار YS در خصوص هوش مصنوعی نوشته  کشف کرده است و گفته شده نام این فرمانده، سرتیپ «یوسی شریئل» است.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی  هم رخنه به اطلاعات یگان 8200 و افشای اطلاعاتی درباره فرمانده این یگان را به‌شکل ضمنی مورد تأیید قرار داد و اعتراف کرد افشای اطلاعات شخصی از افسر مذکور یک رخنه و مشکل امنیتی محسوب می‌شود و تحقیقات درباره نحوه افشای این اطلاعات و جلوگیری از تکرار در موارد مشابه در حال انجام است.

اما واحد 8200 چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد که حمله سایبری و رخنه امنیتی در آن تا این حد مهم است؟

واحد 8200 یک سازمان مخفی اطلاعاتی در اسرائیل است که مسئولیت هک سیستم‌ها، شنود الکترونیک، رمزگشایی کدها و کدگذاری دیجیتالی را به‌عهده دارد و زیرمجموعه آمان (معاونت اطلاعات ارتش اسرائیل) محسوب می‌شود،
این در حالی است که از ابتدای تأسیس رژیم صهیونیستی، سازمان‌های مختلفی مخصوص جمع‌آوری اطلاعات تشکیل شده بود؛
واحد 181 که وظیفه جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی، شنود و رمزگشایی از مکالمات فرماندهان و واحدهای ارتش‌های مصر، اردن و سوریه را به‌عهده داشت، بعد از آن واحد جدیدی با نام واحد 515 تشکیل شد که با خریداری تجهیزات الکترونیک جمع‌آوری اطلاعات و شنود، فعالیت خود را به جمع‌آوری اطلاعات استراتژیک به‌منظور ارائه هشدارهای پیشگیرانه در مورد حمله اعراب به اسرائیل تعمیق می‌دهد،
بعد از آن واحد "848" تشکیل شد که فعالیت خود را در استفاده از تجهیزات الکترومغناطیسی متمرکز کرد و این یگان با جنگ یوم کیپور در سال 1973 و حمله مصر و سوریه به اسرائیل، با هدف جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی به یگان 200 تغییر یافت.

آرم واحد 8200

این واحد رفته‌رفته به یکی از بزرگترین و مؤثرترین یگان‌های ارتش اسرائیل تبدیل شد که مأموریت شنود، رمزگشایی از کدهای رایانه‌ای، جنگ و دفاع سایبری، ساخت انواع بدافزارها و هرآنچه را در حوزه جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات و یا ضربه‌زدن به سایر کشورها با استفاده از تجهیزات فنی امکان‌پذیر است، انجام می‌دهد.

این یگان نقش بارزی در ارائه اطلاعات مورد نیاز ارتش اسرائیل برای سرکوب مردم و نیروهای مقاومت فلسطینی ایفا می‌کند و در جنگ‌های اسرائیل علیه حماس در نوار غزه نیز از یگان‌های عمده ارائه اطلاعات راکتی حزب‌الله و حماس به ارتش رژیم صهیونیستی بود.

به‌گفته یوسی ملمن، نویسنده، روزنامه‌نگار و کارشناس نظامی ـ امنیتی اسرائیلی در کتاب «جاسوسی علیه آرماگدون: جنگ مخفی در داخل اسرائیل»، هیچ عملیات اطلاعاتی در اسرائیل وجود ندارد که یگان 8200 در آن حضور نداشته باشد و در هر عملیات نظامی خارج از اسرائیل، پوشش اطلاعاتی از سوی یگان 8200 است. نقش این یگان شنود و هشدار به نیروهای خودی درباره وجود خطر است.

با آغاز موج انقلاب سایبری در سراسر جهان، بُعد دیگری به فعالیت‌های یگان 8200 افزوده می‌شود. در این برهه این یگان با ورود به فضای جدید تکنولوژی برنامه‌های جدیدی برای جاسوسی و ضربه زدن به سایر کشورها تدوین می‌کند.

یگان 8200، یکی از متهمان پرونده ویروس استاکس‌نت در صنایع هسته‌ای ایران هم هست. ویروس استاکس‌نت برای اولین‌بار در سال 2007 به سایت هسته‌ای نطنز نفوذ کرد؛ بدافزاری که به‌گفته ادوارد اسنودن، با همکاری مشترک آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و اسرائیل طی عملیاتی به‌نام عملیات بازی‌های المپیک ساخته شده‌ بود.

نیروهای واحد 8200 که عمدتاً از فارغ‌التحصیلان و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات هستند، در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان اسرائیلی مشغول به فعالیت هستند و این یگان مأموریت‌های خود را در پوشش همین شرکت‌ها انجام می‌دهد. همچنین نیروهای این یگان پس از پایان خدمت نظامی تجارب خود را در عرصه ایجاد شرکت‌های خصوصی به‌کار می‌گیرند و از طریق ایجاد این شرکت‌ها نیز خدماتی را به ارتش اسرائیل ارائه می‌دهند.

شبکه‌های اجتماعی, عرصه جدید عملیات تروریستی

ورود به فضای شبکه‌های اجتماعی به مأموریت‌های واحد 8200 اضافه می‌شود و این واحد جاسوسی ای‌میل‌ها، فیس‌بوک، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

هم‌اکنون صدها تن از اعضای این بخش از واحد 8200، در پوشش کاربران فضای مجازی در کشورهای مختلف جهان، مشغول شایعه‌پراکنی، ترور شخصیتی رهبران مستقل جهان، ایجاد درگیری‌های مذهبی و سیاسی و... هستند.

در این مسیر، واحد 8200 اسرائیل پا را فراتر نهاده و اقدام به طراحی نرم‌افزارهای مبتنی بر تلفن همراه نیز کرده است برای مثال شرکت‌های مسیریاب کمک شایانی به 8200 در اجرای این امر کردند.

روزنامه لوموند دیپلماتیک در سال 2010 مدعی شد «یگان 8200 در صحرای جنوبی فلسطین اشغالی موسوم به نگو، پایگاه عظیمی را استقرار داده است. مسئولیت این شبکه وسیع اطلاعاتی، شنود و مانیتورینگ تماس‌های تلفنی، ای‌میل‌ها و مانند آن است...، یگان 8200، همه سفارت‌خانه‌های اسرائیل در کشورهای مختلف جهان را رصد می‌کند و از جت‌های مجهز شرکت آمریکایی گلف استریم برای عملیات‌های جاسوسی خود بهره می‌گیرد.»

با این حال، آمان (معاونت اطلاعات ارتش) و به‌دنبال آن یگان 8200 کنار بسیاری دیگر از سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل، یکی از مقصرین اصلی در حمله 7 اکتبر 2023 حماس به اسرائیل هستند که نتوانستند این موضوع را به‌درستی پیش‌بینی کنند و خنثی کنند.