تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3654337
شناسه : 3654337
تاریخ :
لزوم برخورد امنیتی- قضایی با سیگنال فروشان ارزی اقتصاد ایران: همزمان با تشدید نوسانات ارزی ناشی از تحولات سیاسی منطقه، برخی نمایندگان مجلس، اعضای اتاق بازرگانی و به اصطلاح کارشناسان اینستاگرامی با سیگنال‌های فضایی سعی در دامن زدن به تلاطم‌های ارزی دارند که نیازمند برخورد جدی دستگاه امینتی و قضایی است.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  طی روزهای گذشته و همزمان با تشدید نوسانات ارزی در بازار که ناشی از تحولات سیاسی منطقه و حمله رژیم صهیونیستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه است، عده ای از نمایندگان مجلس، اعضای اتاق بازرگانی و به اصطلاح کارشناسان اینستاگرامی سعی دارند با ارائه تحلیل‌های غلط و سیگنال‌های نجومی به ادامه تلاطم‌ها در بازار ارز دامن بزنند.
 

قیمت ارز در بازار غیررسمی در این ایام تا 65 هزار تومان بالا رفت و در ادامه با آرام شدن فضا و ورود بازارساز از نوسانات کاسته شد و قیمت دلار به میانه 63 هزار تومان بازگشت؛ البته در برخی ساعت‌ها در بازار سبزه میدان و فردوسی قیمت دلار به کانال 62 هزار تومان هم رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی همزمان با تشدید نوسانات ارزی از ادامه سیاست تثبیت و تأمین کالاهای اساسی با ارز 28500 تومانی خبر داد و تأکید کرد که  "هیچ نیاز قانونی کالایی وجود ندارد که ارز آن تامین نشود؛ ما در نرخ ارز بازار غیررسمی هم مداخله می کنیم تا خیلی افزایش پیدا نکند، البته افزایش نرخ غیرسمی زودگذر است و این نرخ هم بزودی کاهش پیدا می کند ولی نرخی نیست که ما در بازار کالا نگران آن باشیم؛ کسی که می خواهد کالا وارد کند از مرکز مبادله ارز خود را می گیرد. نباید نرخ غیررسمی را مبنای قیمت کالاهای و خدمات بدهیم. هیچ‌کس با نرخ غیررسمی ارز 60 هزار تومانی کالا وارد نمی کند و اینکه دائما از این نرخ صحبت کنیم و به اقتصاد کشور تعمیم دهیم درست نیست. "

با اعلام مداخله بانک مرکزی در بازار ارز غیررسمی، از شدت خریدهای هیجانی در بازار کاسته و سیر قیمت ها نزولی شد. با این حال ما برخی از چهره های اقتصادی و سیاسی تلاش دارند با اعلام سقف های نجومی برای قیمت دلار به مردم سیگنال خرید بدهند. عجیب‌تر هم انعکاس این سیگنال‌ها در برخی رسانه‌های مخالف دولت است که سنوات قبل هم تلاش می کردند به نوسانات قیمتی دامن بزنند.

قطعا مدیریت بازار ارز علاوه بر حضور جدی بانک مرکزی و تأمین نیازهای ارزی و .... نیازمند همکاری تمام دستگاه های مسئول است و اینجاست که باید نهادهای امنیتی و دستگاه قضایی هم با سیگنال فروشان ارزی برخورد قاطع داشته باشند تا بار دیگر ثبات و آرامش به بازار برگردد.