تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3654172
شناسه : 3654172
تاریخ :
مقابله با زباله‌های فضایی؛ فضاپیمایی که عمر ماهواره‌ها را طولانی‌تر می‌کند اقتصاد ایران: نیروی فضایی آمریکا بودجه ای برای توسعه فضاپیمایی فراهم کرده تا سوخت ماهواره‌ها را در مدار زمین تامین و مدت فعالیت آنها را تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران  به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، هم اکنون ۹۷۰۷ ماهواره در مدار زمین قرار دارند که بسیاری از آنها با وجود آنکه هنوز سالم هستند، پس از تمام شدن سوختشان به زباله فضایی تبدیل می شوند.

نیروی فضایی آمریکا برای مقابله با این چالش در ژانویه ۲۰۲۴ میلادی۲۵.۵ میلیون دلار بودجه به شرکت «آسترواسکیل» اختصاص داد. این اقدام بخشی از تلاش وسیع تر آمریکا برای عملیاتی نگه داشتن ماهواره های دولتی پس از پایان یافتن سوختشان است.

در همین راستا آسترواسکیل قصد دارد تا ۲۰۲۶ میلادی یک فضاپیما به فضا بفرستد. این شرکت تصمیم دارد نمونه اولیه آماده پرتاب ابزاری برای سرویس سوختگیری به نام APS-R را فراهم کند.

به گفته ران لوپز مدیرعامل این شرکت ظهور فناوری سوختگیری در فضا معادلات مدت زمان و مسافت ماموریت‌های هوایی را تغییر داده است.

او در این باره می گوید: صنعت فضایی در آستانه انقلابی فناورانه است. شرکت ما APS-R را برای تامین سوخت مشتریان فضایی خود توسعه می دهد. این نوآوری ارائه سرویس در مدار به تدریج برد و قابلیت حرکت ماهواره ها در مدار زمین را بیشتر می کند و به این ترتیب نیروی فضایی آمریکا می تواند ابزارهای عملیاتی بیشتری در مدار زمین داشته باشد.

لوپز معتقد است APS-R مسیر را برای تغییر شیوه‌های طراحی و عملکرد ماهواره ها فراهم می کند و جهشی قابل توجه در قابلیت‌ها و ماندگاری ماهواره ها در مدار زمین به حساب می آید. APS-R ماده ای به نام هیدرازین که به عنوان سوخت موشک به کار می رود، به فضاپیمای مشتری مورد نظر می رسد و به این ترتیب عملیات های فضایی بدون اختلال ادامه می یابد. این ابزار در اندازه یک ماهواره استانداردESPA طراحی شده که مشابه پمپ گاز است و برای چند ماموریت سوختگیری در مدار زمین ثابت (GEO) مهندسی شده است.

لوپز در این باره می افزاید: APS-R فقط مربوط به ادامه حیات ماهواره نیست، بلکه امکان دستیابی به دستاوردهای فضایی را گسترش می دهد.