تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3648384
شناسه : 3648384
تاریخ :
انصاری مطرح کرد؛ ۶ درصد از انرژی مصرفی دنیا در حوزه ICT است اقتصاد ایران: معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بر اساس مطالعات ۶ درصد از انرژی مصرفی دنیا در حوزه ICT است اما مصرف ما حدود ۴ درصد است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، رویداد یک روزه سرمایه گذاری برق در بخش ICT و اقتصاد دیجیتال در افق ۱۴۰۷ با حضور مدیران و کارشناسانی از وزارت ارتباطات و شرکت‌های تابعه، وزارت نیرو و صنعت برق در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد.

علی اصغر انصاری معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم آغاز به کار این رویداد با اشاره به اینکه دنیا در حال ورود به عصر هوشمندسازی و انقلاب صنعتی چهارم قرار دارد، تاکید کرد: یکی از محورهایی که در پنل‌های تخصصی مطرح می‌شود روندهای جهانی تعامل صنعت برق و ICT در دنیا است که به دلیل اهمیت موضوع نیاز به تعامل این دو صنعت در ایران داریم.

وی با اشاره به تکالیف وزارت ارتباطات در برنامه هفتم توسعه در حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی، افزود: در برنامه هفتم توسعه تکالیف بسیار جدی در فصل ۱۳و دولت هوشمند و همچنین به صورت پراکنده در بخش‌های مختلف این برنامه بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است و باید با متولیان صنعت برق به اشتراک بگذاریم چرا که برای اجرای این تکالیف نیاز برق اهمیت بسیار بالایی دارد.

انصاری تصریح کرد: در انقلاب صنعتی چهارم دو موضوع داده و انرژی از مباحث اصلی این حوزه هستند و با توسعه نسل پنجم تلفن همراه، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و هوشمندسازی صنایع نیاز به تولید برق پایدار، مطمئن، پاک و مقرون به صرفه، بسیاری جدی است و اگر به آن بی توجهی شود قطعاً رشد توسعه مناسبی نخواهیم داشت و به اهداف مورد نظر نمی رسیم.

وی با اشاره به پژوهشی که در این حوزه انجام شده است، افزود: بر اساس این مطالعات ۶ درصد از انرژی مصرفی دنیا در حوزه ICT است اما مصرف ما در این حوزه نسبت به دنیا کمتر و در حدود ۴ درصد است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات به اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: این شبکه دو لایه مهم زیرساخت ارتباطات و مراکز داده و پردازشی دارد که این بخش انرژی بالایی نیاز دارد و اینکه بخواهیم قطب داده‌ای با ۳ هزار رک راه اندازی کنیم، برق موجود دیگر پاسخگوی این نیاز نیست.

وی با اشاره به سهم ۱۰ درصدی تولید ناخالص ملی در حوزه ICT در برنامه هفتم توسعه افزود: بر اساس محاسباتی که ما انجام داده‌ایم برای هسته اقتصاد دیجیتال و داده پلتفرمی در حدود ۱,۴۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز به سرمایه گذاری داریم. راهبرد ما این است که با مشارکت بخش خصوصی این سرمایه تأمین شود که بخشی از این سرمایه گذاری در حوزه تأمین برق است.

انصاری با اشاره به اینکه مدل مورد نیاز تأمین سرمایه برای این بخش، سابقه‌ای بسیاری در وزارت ارتباطات ندارد، تصریح کرد: به طور مثال در بخش توسعه زیرساخت‌های ارتباطی نیاز به مشارکت داریم یا در بخش‌هایی نیاز به خرید تضمینی داریم که سوابقی در این مدل‌ها در وزارت ارتباطات وجود ندارد، به همین منظور جلسات اینچنینی برای تأمین منابع مورد نیاز اهداف برنامه هفتم توسعه باید برگزار شود.

اعلام آمادگی برای تأمین برق حوزه ICT

مهراب گلاب کش معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر نیز در این همایش با اشاره به فرآیند تولید، انتقال و توزیع تاکید کرد که ما در حوزه مصرف، ناترازی ۱۲ هزار مگاواتی تولید داریم و هر سال نیز ۵ درصد افزایش بار به شبکه اضافه می‌شود.

وی با اشاره به اقداماتی که برای مدیریت مصرف برق در سال جاری انجام شده، به برنامه‌های آینده این حوزه اشاره کرد و افزود: برای ۵ سال آینده نیاز به وارد کردن ۲۶ هزار مگاوات برق به مدار داریم که کار بسیار دشواری است.

گلاب کش به مشکلات و سختی‌های اضافه کردن منابع تولید برق اشاره کرد و خطاب به مدیران وزارت ارتباطات گفت: با توجه به نیاز بالای برق برای توسعه بخش ICT قطعاً باید متولیان این حوزه وارد نیروگاه سازی شوند و به دلیل مشکلات کمبود گاز باید از منابع تجدید پذیر در این حوزه استفاده شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر، اعلام کرد: ما با صددرصد توان برای برای کمک به تأمین نیاز برق این حوزه اعلام آمادگی می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، در ادامه این همایش نیز دو پنل تخصصی با حضور مدیران و کارشناسان صنعت برق و ICT برگزار می‌شود.