تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3647652
شناسه : 3647652
تاریخ :
افزایش صادرات فرش دستباف با لغو پیمان‌سپاری ارزی اقتصاد ایران: مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های فرش د‌‌‌‌ستباف با اشاره به اینکه مصوبه رفع تهد ارزی فرش ۱۴۰۲در ۱۵بهمن ماه ابلاغ شد و در بودجه ۱۴۰۳ مجدداً‌این مصوبه برقرار شد گفت: مشکل صادرات فرش ناشی از خود تحریمی داخلی است.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

به گزاش خبرگزاری اقتصادایران ،عبدالله بهرامی، مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران با اشاره به اینکه قیمت مواد اولیه گران شده است و بازهای جهانی را از دست داده ایم گفت: پرداخت تعهد ارزی یکی از آسیب‌های جدی بر پیکره صنعت فرش دستباف ایران به‌شمار می‌رود. فعالان صنعت فرش بر این باورند که تحریم‌های یکجانبه آمریکا که از سال 87اجرا شد نزدیک به 30درصد از بازارهای صادراتی ایران را دچار اختلال کرد، بعد از اینکه بانک مرکزی، صادرکنندگان فرش دستباف را ملزم به رفع تعهد ارزی کرد، صادرات این کالا زمین خورد، چراکه فرش برخلاف سایر محصولات با سرعت فروش نمی‌رود و به همین جهت نیز ارز صادراتی این محصول با سرعت مدنظر دولت نمی‌تواند به کشور برگردد.

بهرامی گفت: در  بند (ک) تبصره 9قانون بودجه 1402، پیمان‌سپاری ارزی برای صادرات فرش دستباف ممنوع و مقرر شد که میزان رفع تعهد ارزی فرش و صنایع‌دستی تا حد مواد اولیه کاهش یابد,‌اما این مصوبه تا 15بهمن ماه ابلاغ نشد. بعد از اینکه در 15بهمن ماه ابلاغ شد و به محض اینکه قرار شد تحولی در صنعت فرش ایجاد شود, در بودجه 1403 مجدداً این مصوبه حذف و مصوبه پیمان سپاری ارزی برای فرش مصوب شد.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه طی چند سال اخیر به شدت بالا رفته، بیان کرد: کشورهای دیگر اگر 10سال گذشته فرشی را با مبلغی مشخص تولید می‌کردند،‌ اکنون نیز با همان قیمت تولید می‌کنند، اما در کشور ما به دلیل تورم و گرانی هزینه تولید برای تولید‌کننده‌ها بسیار افزایش یافته است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی فرش دستباف با بیان اینکه گلوگاه مشکل صادرات فرش ما ناشی از خودتحریمی داخلی است، گفت: محدودیت بانک مرکزی برای صادرکنندگان فرش باید برداشته شود. علاوه بر تحریم‌های بیرونی، تحریم‌های داخلی از جمله مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی و عدم حمایت از قالیبافان و صادرکنندگان باعث شد تا تولید فرش دستباف به یک‌سوم و صادرات آن به شدت کاهش یابد .

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف ایران با اشاره به عدم فرآوری مواد اولیه فرش گفت: هنوز یک سرمایه‌گذار چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی وجود ندارد که این همه پشم عالی و درجه یک را فرآوری و استفاده کند. ایران وارد‌کننده پشم و ابریشمی شده است که زمانی تولید‌کننده و صادرکننده پشم و ابریشم بوده است. در حال حاضر سالیانه بیش از 800تن ابریشم وارد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اکثر تولیدکنندگان کارگاه خود را تعطیل کرده‌اند، گفت: فرش‌ها را بافته‌اند، اما نتوانسته‌اند به فروش برسانند و این باعث شده در انبارهای آنها فرش‌های زیادی بماند و تصمیم به تعطیلی کارگاه گرفته اند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف ایران با بیان اینکه تسهیلات برای فرش وجود ندارد افزود:حمایتی برای فرش دستباف وجود ندارد, تسهیلاتی برای بافنده وجود ندارد, بیمه که حداقل قانون حمایت از بافنده است وجود ندارد,درحال حاضر تعداد بافندگان تحت پوشش بیمه 186 هزار نفر است, این تعداد 460 نفر در سال 92بود, هر ماه بیمه تعدادی بافنده حذف می شود.