تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فرهنگ
لینک : econews.ir/5x3642133
شناسه : 3642133
تاریخ :
قول وزیر ارشاد برای پیگیری مشکلات چاپ + فیلم اقتصاد ایران: وزیر ارشاد در جشنواره صنعت چاپ پس از شنیدن دغدغه ها و مشکلات فعالان چاپ در خصوص مالیات، تامین اجتماعی و ارز گفت: این مسایل در جلسه ای با حضور معاون اول رییس جمهور بررسی خواهد شد.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

اختتامیه بیست و سومین جشنواره ملی صنعت چاپ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ، علی اکبر ابراهیمی مدیر کل امور چاپ و نشوزارت فرهنگ، سفرا و رایزنان فرهنگی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، بابک عابدین رییس اتحادیه صادرکنندگان چاپ و جمعی از فعالین این صنعت برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در این مراسم در سخنانی گفت: امروز در کنار برگزاری جشن سالانه صنعت چاپ با تلاش همکاران اخبار خوبی به سمع و نظر همه علاقمندان این صنعت و همه دوستداران ایران سرافراز اطلاع رسانی شد.

وی ادامه داد: وقتی برنامه‌های مهم خود را در دولت مردمی آماده می‌کردیم، بحث ملی شدن صنعت چاپ را به عنوان یکی از برنامه‌های خود اعلام کردیم، وقتی این موضوع را گفتیم برخی تردید داشتند و خرده گرفتند که چرا این موضوع سخت را بیان کردید و این مطالبه را ایجاد می‌کنید.

 وی در ادامه گفت: کار ما در صنعت چاپ با چند مقوله ارتباط دارد، ما در صنعت نشر و حوزه کتاب با کاغذ ارتباط داریم، زمانی که کار خود را آغاز کردیم تولید کاغذ تحریر پنج هزار تن بود اما چند ماه قبل 155 میلیون جلد کتاب درسی با کاغذ ایرانی تولید شد. اکنون تولید کاغذ تحریر به 80 نیاز تن می‌رسد و با راه‌اندازی مجموعه جدید به 130 هزار تن خواهد رسید.

وزیر ارشاد گفت: با راه‌اندازی مجموعه‌های دیگر و جدید و مجموعه های که مشغول کار هستند تا دو سال آینده به مرز صادرات در بخش کاغذ می‌رسیم و معتقدیم با همت اهالی صنعت چاپ شدنی است.

وی با بیان اینکه در بحث جوهر و زینک جوانان برومند ایرانی و دانشمندان جوان کار مهمی را انجام دادند، گفت: این موضوع نشان داد که این کار شدنی است، ما آماده حمایت جدی برای توسعه و تولید انبوه هستیم، روز چهارشنبه گزارش این دستاورد‌ مهم را به رییس جمهور تقدیم می‌کنم زیرا بنا داریم مسایل مختلف این حوزه را حل کنیم.

 اسماعیلی افزود: طی این سال‌ها بازدید میدانی و جلساتی با اعضای صنعت چاپ داشتم و خوشحالم که به حل مشکلات این صنعت کمک میکنیم، در چاپ ما نیاز به نوسازی ماشین آلات داریم و‌ این آمادگی در معاونت فرهنگی و دفتر چاپ وجود دارد.

اسماعیلی با بیان اینکه تشکیل کارگروه و احصای مسایل این حوزه را پیگیری می‌کنیم، گفت: من نیز به عنوان خادم صنعت چاپ و نشر این کار را در دولت دنبال می‌کنم و با دوستان‌مان در حوزه اقتصادی و بانکی به این مسأله و درخواست برآورده خواهد شد، همچنین در بخش مشکلات ارز، مالیات و بیمه نیز پیگیری خواهیم داشت.

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در دو سال اخیر در دولت شاهد تشکیل کارگروه ویژه کاغذ هستیم که معاون اول رئیس جمهور, بنده و وزیر صمت هم در آن عضو هستیم. ما در نمایشگاه کتاب تهران جلسه‌ای دایر کردیم که در آن توافق شد اسم این کارگروه به کارگروه کاغذ و نشر تغییر پیدا کند، امشب می‌گویم که در جلسه آتی این کارگروه دستور جلسه را به تمام مسائل و دغدغه‌هایی که امشب مطرح شد اختصاص خواهیم داد.

 وی ادامه داد: شما نیز با دوستان جلسه‌ای بگذارید و در صورت آماده شدن دستور جلسه ما در اولین فرصت این جلسه را با حضور آقای مخبر برگزار می‌کنیم و دغدغه‌های شما در زمینه تسهیلات، تامین اجتماعی، و ارز را بررسی خواهیم کرد.

اسماعیلی ادامه داد: امروز ما همایش قند پارسی را به منظور پاسداشت زبان فارسی برگزار کردیم، این گله‌ مندی وجود دارد که کلمات فارسی در تولیدات داخلی کمتر استفاده می‌شود. این مسئله‌ای است که با هویت ملی ما گره خورده است، شما در حوزه چاپ این موضوع را دنبال کنید تا محصولات با زبان فارسی چاپ شوند حتی اگر صاحب کالا چنین دغدغه‌ای نداشت.