تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3610199
شناسه : 3610199
تاریخ :
تداوم ثبات بازار ارز به پشتوانه منابع ارزی آزاد شده اقتصاد ایران: عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس گفت: با آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی، شاهد تداوم روند تثبیت در بازار ارز هستیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، محمدرضا دشتی اردکانی با اشاره به آزادسازی منابع ارزی ایران و واریز به حساب بانک‌های ایرانی در قطر اظهار داشت: با ورود منابع جدید ارزی به اقتصاد کشورمان قطعا شاهد تداوم روند تثبیت و استمرار آرامش در بازار ارز خواهیم بود.

وی افزود: دولت ها در گذشته اقدام به استقراض از بانک مرکزی می‌کردند و حتی این میزان ارز در کره جنوبی را دولت قبل استفاده کرده بود بنابراین این منابع جدید که به تازگی در حساب بانک های ایرانی در قطر واریز شد به عنوان پشتوانه پول ملی در بانک مرکزی ذخیره خواهد شد که به مدیریت بهتر بازار ارز کمک خواهد کرد. 

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: قطعاً تثبیت در بازار ارز ثبات در سایر بازارها را نیز در پی دارد و در سایه این آرامش و ثبات ما می‌توانیم رونق در بخش تولید را هم تجربه کنیم.

دشتی اردکانی اضافه کرد‌: با رشد و رونق تولید در سایه ثبات ایجاد شده در بازار ارز شاهد افزایش توان خرید مردم و بالا رفتن ارزش پول ملی و بهبود وضعیت معیشتی مردم خواهیم بود که این مسئله در میان مدت دور از دسترس نیست.

به گزارش اقتصادایران ، 6 مهر امسال بود که اعلام شد در چارچوب توافقات مسوولان بانک‌های مرکزی ایران و قطر، ‌جلسه تخصصی مسوولان دو بانک قطری و ۶ بانک ایرانی در دوحه برگزار و بر اساس دستور کار مشخص، استفاده از منابع ارزی منتقل‌شده به ۶ بانک ایرانی در قطر وارد مرحله عملیاتی شد.

بر اساس این گزارش، در دیدار مشترک روز 5 مهر امسال رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان و رئیس بانک مرکزی قطر، توافقات لازم در خصوص شروع عملیات بانکی به منظور استفاده از منابع ارزی منتقل شده به ۶ بانک ایرانی در قطر به عمل آمد؛ در دیدار‌ فرزین‌ با شیخ بندر بن‌محمد آل ثانی رئیس‌کل بانک مرکزی قطر، همچنین راهکارهای توسعه روابط مالی و بانکی دو کشور را مورد بحث و گفت‌‌وگو قرار گرفت.

در این نشست روسای‌کل بانک‌های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و قطر با اشاره به ظرفیت‌های بی‌شمار اقتصادی و زمینه‌های متنوع همکاری‌های تجاری بین ایران و قطر، بر ضرورت افزایش همکاری‌های پولی، بانکی و مالی دو کشور تاکید کردند.