تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3608817
شناسه : 3608817
تاریخ :
خشکسالی روغن زیتون را در اروپا کمیاب کرد اقتصاد ایران: کمیاب شدن روغن زیتون و اقدام برای واردات آن از آمریکای جنوبی از جمله تبعات بحران خشکسالی و کم آبی در اروپا بر کشاورزی در این قاره سبز به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، روزنامه گاردین به نقل از تولیدکنندگان اروپایی گزارش داد که این قاره کهن به دلیل خشکسالی ذخایر روغن زیتون خود را تقریباً تمام کرده است و کشاورزان در آستانه ورشکستگی قرار دارند.

این روزنامه انگلیسی در گزارشی اشاره کرد که اروپا مجبور به خرید روغن زیتون از کشورهای آمریکای جنوبی است.

گاردین در رابطه با دلایل مساله کم یاب شدن روغن زیتون در اروپا اعلام کرد که این به دلیل خشکسالی است که برای دومین سال در اروپا به محصولات زیان می‌زند و همین امر باعث شده کشورهای اروپایی این محصول را از کشوری مانند شیلی خریداری کنند.

این روزنامه تاکید کرد که برداشت محصول در اسپانیا 70 تا 80 درصد کاهش یافته است و با توجه به این موضوع، بسیاری از کشاورزان در آستانه ورشکستگی قرار دارند، در حالی که تولیدکنندگان در یونان از افزایش قیمت نفت شکایت داشتند.

مانولیس جیانولیس، رئیس انجمن حرفه‌ای تولیدکنندگان روغن زیتون یونان گفت: افزایش قیمت روغن از 100 درصد فراتر رفته است، بنابراین امسال انتظار داریم، حجم تولید به نصف برسد.