تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3608727
شناسه : 3608727
تاریخ :
گسترش همکاری‌های پارلمانی قرقیزستان و ازبکستان اقتصاد ایران: رئیس پارلمان قرقیزستان در چارچوب سفر رسمی خود به ازبکستان با رئیس مجلس سنای این کشور دیدار و در مورد گسترش روابط پارلمانی گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، «نورلان بیک شاکی‌اف» رئیس پارلمان قرقیزستان در چارچوب سفر رسمی خود به ازبکستان با «تنزیلا ناربایوا» رئیس مجلس سنای این کشور دیدار کرد.

در این دیدار طرفین در خصوص تقویت روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه و گسترش همکاری‌های بین پارلمانی دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

شاکی‌اف خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر پویایی مثبت قابل توجهی در توسعه روابط دوجانبه وجود داشته است به عنوان مثال اخیراً بیش از 60 جلسه مختلف بین روسای سازمان‌های دولتی برگزار شده است. این نشان دهنده تقویت روابط دو کشور همسایه است.

وی در رابطه با موضوع همکاری‌های بین پارلمانی با ازبکستان، نقش مهم پارلمان‌ها را در تقویت روابط بین دولت‌ها برشمرد. دیپلماسی پارلمانی سازوکاری موثر برای توسعه روابط قرقیزستان و ازبکستان است.

رئیس پارلمان قرقیزستان یادآور شد که در جلسه قبلی هدف افزایش گردش تجاری به 2 میلیارد دلار تعیین شده بود. با این وجود میزان کافی نیست اما ظرفیت بسیار زیاد است.

علاوه بر این، شاکی‌اف به پیشرفت‌های بزرگ در زمینه آموزش اشاره کرد و افزود که بسیاری از دانشجویان ازبکستانی با موفقیت در دانشگاه‌های قرقیزستان تحصیل می‌کنند.

ناربایوا به نوبه خود با اشاره به اینکه قرقیزستان یکی از کشورهای شریک اصلی ازبکستان است، تاکید کرد که هدف اصلی گسترش همکاری‌های دو کشور بر اساس ارزش‌های فرهنگی و معنوی مشابه و اصول دوستی، حسن همجواری و مشارکت استراتژیک است.

وی گفت: در کنار همکاری‌های سیاسی و اقتصادی، روابط فرهنگی ما نیز به طور فعال در حال توسعه است. به عنوان مثال، تعدادی مراسم بزرگداشت در ازبکستان به مناسبت نود و پنجمین سالگرد « چنگیز آیتماتوف» نویسنده بزرگ برگزار می‌شود.

در پایان این دیدار، شاکی اف با همراهی ناربایوا با فعالیت‌های مجلس سنا آشنا شد و خواسته‌های خود را در کتاب میهمانان ارجمند به ثبت رساند.