تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3607724
شناسه : 3607724
تاریخ :
۸ دستور رئیس جمهور برای ساماندهی بازار مسکن اقتصاد ایران: رئیس جمهور از ابتدای امسال تاکنون در نشست‌های شورای عالی مسکن، بر شناسایی استان‌های دارای عملکرد پائین در طرح نهضت ملی مسکن، واگذاری زمین، افزایش تولید سیمان و فولاد، اعطای تسهیلات توسط بانک مرکزی، ساماندهی و برخورد با مشاوران املاک متخلف، کاهش قیمت عوارض صدور مجوز ساختمان و ساماندهی و نظارت بر سکو‌های اینترنتی خرید و فروش و اجاره تأکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، جلسات شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم به جای ماهی یکبار، هر ۲۰ روز یکبار برگزار می‌شود.

رئیس جمهور در اولین جلسه این شورا در سال ۱۴۰۲ که در تاریخ ۲۴ فروردین برگزاری شد، وزارت خانه‌های راه و شهرسازی و کشور را مأمور کرد ۱۰ استانی که پائین‌ترین عملکرد را در طرح نهضت ملی مسکن دارند به همراه دلایل عقب ماندگی مشخص کنند.

در جلسه اردیبهشت شورای عالی مسکن هم رئیس جمهور بر واگذاری زمین تأکید کرد.

رئیس جمهور در جلسه تیرماه شورای عالی مسکن هم فرصت ۱۰ روزه به وزارت صمت داد که وضعیت تولید سیمان و فولاد کشور را بررسی و برای تأمین این کالا‌ها در بخش مسکن اقدام کنند.

بررسی مشکل متقاضیانی که موفق به دریافت تسهیلات نشدند، دستور دیگر رئیس جمهور به بانک مرکزی بود.

در جلسه مرداد ماه شورای عالی مسکن نیز رئیس جمهور دستور داد دستگاه‌های مربوط نسبت به ساماندهی و برخورد با مشاوران املاک متخلف اقدام کنند.

تأکید رئیس جمهور بر کاهش قیمت عوارض صدور مجوز ساختمان و ساماندهی و نظارت بر سکو‌های اینترنتی خرید و فروش و اجاره در جلسه شهریور شورای عالی مسکن مطرح شد.

دوازدهمین جلسه شورای عالی مسکن دوشنبه سوم مهرماه برگزار شد و در این نشست رئیس جمهور بار دیگر عملکرد برخی بانک‌ها در ارائه تسهیلات را غیر قابل قبول دانست و گفت: برخی بانک‌ها به جای پرداخت تسهیلات مسکن به مسکن‌سازی روی آورده و فعالیت اقتصادی خود را جزو آمار تسهیلات پرداختی نهضت ملی مسکن ارائه کرده‌اند.

رئیس جمهور «آماده سازی و تحویل ۱۰۰ هزار مسکن از ۲۴۰ هزار مسکن مهر نیمه‌تمام به ارث رسیده به دولت»، «شناسایی خانه‌های خالی و پیگیری عرضه و واگذاری آن به بازار مسکن»، «ساماندهی وضعیت بنگاه‌های مشاورین املاک» و «تامین زمین مورد نیاز برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن» را از جمله گام‌های مثبت و موثر وزارت راه و شهرسازی در چند ماهه گذشته عنوان کرد.