تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فرهنگ
لینک : econews.ir/5x3607524
شناسه : 3607524
تاریخ :
دف نوازی که از هنردوستان را از آمریکا به هشمیزکشاند! اقتصاد ایران: آیین دف‌نوازی در کردستان، هنرمندان بسیاری را از نقاط مختلف ایران و جهان به روستای هشمیز کشاند.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، آیین دف‌نوازی یکی از اتفاق‌های جذاب در روزهای ابتداییِ ماه ربیع‌الاول است که در آن صدها تن از دف‌نوازان گِرد هم جمع می‌شوند و به دف‌نوازی می‌پردازند. این آیین امسال در روستای هشمیز در استان کردستان برگزار شد.
منصور مرادی سرپرست گروه دف نوازان کردستان گفت: با افتخار در همایش دف‌نوازی و ضبط پروژه عظیم «مصطفی گیان» با صدای احسان یاسین حاضر شدیم و این افتخار را داریم که دف‌نوازانی از استان‌های کردستان، کرمانشاه، تهران، اصفهان، شیراز و دیگر استان‌های کشور در این همایش شرکت کرده‌اند.

او ادامه داد: این جشن و این مراسم دف‌نوازی به مناسبت ماه ربیع‌الاول و میلاد پیامبر اکرم(ص) برگزار شده که همزمان با آن، مراحل ضبط کلیپِ «مصطفی گیان» هم در اینجا انجام می‌شود.

موسیقی , استان کردستان ,

مرادی که سابقه طولانی در تشکیل گروه‌های بزرگ دف‌نوازی دارد، گفت: این مراسم را چندین بار در شهرهای مختلف ایران برگزار کرده‌ام؛ در روستای گردشگری پالنگان کردستان، در تهران، در شمال کشور و شهر نور، این افتخار را داشته‌ام که این همایش بزرگ دف‌نوازان و این اصالت و رسالتی که به گردن ما هست را به تمام عزیزان ایران زمین تقدیم کرده‌ایم.

او تاکید کرد: امسال برای نخستین بار است که آیین دف‌نوازی در روستای هشمیز برگزار می‌شود. برگزاری چنین جشن‌هایی برای مخاطبان و مردم بسیار جذاب و دیدنی است و از نظر اقتصادی کمک بسیاری به مردم روستا است. همچنین برگزاری این جشن باعث معرفی روستای هشمیز و جاذبه‌های بکر این منطقه به گردشگرانِ داخلی و خارجی می‌شود.

مرادی گفت: برای مراسم امسال یکی از هنرجویانم که مقیم امریکاست، به احترام این جمع و برای حضور در این جشنِ دف‌نوازی به ایران آمده است و عزیزان بسیاری از شهرهای دیگر خود را به هشمیز رسانده‌اند.

«مصطفی گیان» نام قطعه‌ای است با صدای احسان یاسین خواننده جوان موسیقی پاپ کشورمان که به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) ساخته شده است. ضبطِ موزیک ویدیوی این قطعه با همراهی هزار تن از دف‌نوازان کشورمان در استان کردستان انجام شد.

موسیقی , استان کردستان ,

این اتفاق همزمان با نخستین روزهای ماه ربیع‌الاول و با نزدیک شدن به میلاد حضرت رسول در روستای هشمیز شکل گرفت. برای انجام این کار حدود هزار تن از دف نوازان از نقاط مختلف استان کردستان و نقاط مختلف کشورمان، خود را به سنندج و سپس به روستای هشمیز رسانده بودند.

در این پروژه قطعه‌ی «مصطفی گیان» به صورت تصویری و با حضور دف‌نوازان و خواننده، روی پُشت‌بام‌های روستای هشمیز ضبط شد. این روستا معماری پلکانی دارد و حضور دف‌نوازان روی پشت‌بام‌های این روستا، زیبایی‌های بصری جذابی را پدید آورده بود. سرپرستی دف‌نوازان در این پروژه را منصور مرادی برعهده داشت./منبع تسنیم