تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3606872
شناسه : 3606872
تاریخ :
یک مقام مسئول معاونت علمی مطرح کرد؛ تدوین سند همکاری ایران و کوبا در حوزه سلامت اقتصاد ایران: رئیس مرکز تعاملات بین‌الملل معاونت علمی از تدوین سند همکاری ایران و کوبا در ۳ حوزه امنیت غذایی، سلامت و انرژی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،امیرحسین میرآبادی  در تشریح جزییات دیدارها و نشست های جانبی معاون علمی رئیس جمهور در جریان سفر به کوبا و حضور در نشست سران گروه ۷۷ گفت: معاون علمی رئیس جمهور در بدو ورود به کوبا، یک دیدار اختصاصی با رئیس جمهور کوبا داشت و در این نشست تبادل نظر خوبی بر روی موضوعاتی نظیر امنیت غذایی، سلامت و انرژی صورت گرفت. این ها مواردی بود که به عنوان اولویت های همکاری مطرح شد. در زمینه موضوعاتی که از سوی رئیس جمهور کوبا اعلام شد، شرکت های دانش بنیان ایرانی ظرفیت ها و دستاوردهای خوبی دارند که بعضا تجربیات صادراتی هم داشته اند.

همکاری ایران و کوبا در حوزه های زیست فناوری و نانوفناوری

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با اشاره به اینکه دیدار با وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا یکی دیگر از دیدارهای دو جانبه معاون علمی رئیس جمهور بود، گفت: در این دیدار بر همکاری مشترک ایران و کوبا در حوزه های مختلف علم و فناوری بالاخص زیست فناوری و نانوفناوری تاکید شد اما هر دو کشور اعتقاد داشتند که نباید همکاری ها محدود به این دو حوزه باشد. در این نشست همچنین همکاری های علمی و فناوری در حوزه های کشاورزی، صنایع غذایی، انرژی های تجدید پذیر و تغییر اقلیم مطرح شد.

سند همکاری های ایران و کوبا به زودی آماده می شود

وی ادامه داد: طرف کوبایی پیش نویس یک سند همکاری مشترک را به طرف ایرانی ارائه داد که بتوان در چارچوب مشخصی در حوزه علم و فناوری و براساس موضوعاتی که ذکر شد، همکاری ها شکل بگیرد. انتظار داریم در سفری که رئیس جمهور کوبا به زودی به ایران خواهند داشت، این سند به امضا معاونت علمی و وزارت علم، فناوری و محیط زیست برسد تا به یک تفاهم مشترک در همکاری ها برسیم.

راه اندازی مرکز فناوری و نوآوری ایران در کوبا/ تبادل محققان و متخصصان

میرآبادی با بیان اینکه طرف کوبایی درخواست ایجاد یک مرکز فناوری و نوآوری ایران در کوبا را داشت و اعلام آمادگی کردند که زیرساختی را برای این امر در اختیار ایران قرار بدهند، گفت: همچنین در این دیدار، در حوزه تبادل متخصصان مباحثی مطرح و مقرر شد ایران متخصصانی را در حوزه بایوتکنولوژی با توجه به اینکه کوبا ظرفیت های تحقیقاتی خوبی دارد، به آن کشور اعزام کند و در طرف مقابل کوبایی ها متخصصانی را به ویژه در حوزه نانوفناوری به ایران اعزام کنند. برنامه تبادل محققان، پروژه محور بوده و در واقع دوره های کوتاه مدتی است که افراد آموزش های تخصصی را برای پیشبرد پروژه های خود می بینند.

وی ادامه داد: ایران و کوبا درباره موضوعات و محورهای کلی علم و فناوری توافق کرده اند و در آینده ای نزدیک مدل همکاری و پروژه ها نیز مشخص خواهد شد.

ایجاد یک لاین همکاری خصوصی با دانش بنیان ها در زمینه واکسن سازی

این مقام مسئول معاونت علمی ریاست جمهوری بازدید از موسسه واکسن سازی فینلای را از دیگر نشست های جانبی دکتر دهقانی عنوان کرد و گفت: این موسسه پیش از این در دوران کرونا، همکاری خوبی با انستیتو پاستور داشته است، دکتر دهقانی این همکاری را همکاری با ارزشی عنوان کردند و به طرف کوبایی پیشنهاد دادند با شرکت های بخش خصوصی فعال در حوزه واکسن سازی و بایوتکنولوژی نیز همکاری داشته باشند. همچنین به طرف کوبایی پیشنهاد داده شد، یک لاین همکاری خصوصی با شرکت های دانش بنیان نیز در خصوص واکسن سازی ایجاد شود. این امر می تواند سبدهمکاری دو کشور را متنوع تر می کند. در برخی شرکت های دانش بنیان داخلی پلتفرم های پیشرفته واکسن داریم که کوبایی ها می توانند از آن استفاده کنند.

میرآبادی تصریح کرد:همچنین دکتر دهقانی طی بازدید از مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا تاکید کردند با توجه به پلتفرمهای جدیدی که در شرکتهای دانش بنیان ایرانی ایجاد شده، زمینه های خوبی برای همکاری های مشترک و حتی انتقال خط تولید از ایران در حوزه واکسن وجود دارد.