تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3606762
شناسه : 3606762
تاریخ :
با 10 تریلیون دلار افزایش؛ انبوه بدهی کشورهای جهانی رکورد زد اقتصاد ایران: مؤسسه مالی بین المللی (IIF) در گزارش اخیر خود اعلام کرد که انبوه بدهی کشورهای جهان با ۱۰ تریلیون دلار افزایش به رکورد ۳۰۷ تریلیون دلار در نیمه اول سال ۲۰۲۳ رسیده است.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از راشاتودی، مؤسسه مالی بین المللی (IIF) در گزارش اخیر خود اعلام کرد که انبوه بدهی کشورهای جهان با 10 تریلیون دلار افزایش به رکورد 307 تریلیون دلار در نیمه اول سال 2023 رسیده است.

این مؤسسه در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد، افزود که ایالات متحده، بریتانیا و ژاپن از جمله بازارهایی هستند که باعث افزایش بدهی جهانی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، شرایطی که با نرخ بالای بهره در اکثر اقتصادها مشاهده می شود، این رقم را افزایش داده و به این ترتیب، بدهی فعلی جهانی 100 تریلیون دلار بیشتر از یک دهه قبل شده است.

در این گزارش آمده است: نسبت بدهی جهانی به تولید ناخالص داخلی پس از هفت فصل متوالی کاهش، در دو دوره سه ماهه اول سال جاری میلادی سیر صعودی خود را از سر گرفته و اکنون حدود 336 درصد است که نسبت به رقم 334 درصد در سه ماهه چهارم 2022 افزایش نشان می‌دهد.

بیش از 80 درصد از این انباشت بدهی در بازارهای بالغ بوجود آمده است چرا که ایالات متحده، ژاپن، بریتانیا و فرانسه بیشترین افزایش را به ثبت رسانده‌اند.

مؤسسه مالی بین المللی گفت: در بازارهای نوظهور، این افزایش در چین، هند و برزیل بارزتر بوده است.

این گزارش همچنین هشدار داد که بدهی دولت‌ها در بسیاری از کشورهای دارای بازار نوظهور در "سطح هشدار دهنده" است.

در عین حال این مؤسسه گفت: بار بدهی مصرف‌کننده تا حد زیادی در بازارهای بالغ قابل مدیریت بوده است و در صورت تداوم فشارهای تورمی، فضای بیشتری را برای (اتخاذ سیاست) انقباضی بیشتر توسط بانک‌های مرکزی فراهم می‌کند.