تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فرهنگ
لینک : econews.ir/5x3606683
شناسه : 3606683
تاریخ :
عاشورای حجازی‌فر ناجی کنداکتور دفاع‌مقدسی تلویزیون اقتصاد ایران: مطالبه‌ای که درباره ساخت آثار دفاع‌مقدسی فاخر و ماندگار وجود دارد هنوز پابرجاست؛ با اینکه سریال «عاشورا» این روزها روی آنتن تلویزیون درخشیده است. اما فرمایشات مقام‌معظم رهبری نشان می‌دهد صدها کار هنری جذاب می‌توان تولید کرد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  سال‌هاست به مانند دهه‌های نخست انقلاب و دوران دفاع مقدس دیگر آثاری در این ارتباط یعنی انقلابی و دفاع مقدسی تولید نمی‌شود؛ چند اثرِ سینمایی و تلویزیونی هم که با مضامین ارزشی، دفاع‌مقدسی و انقلابی ساخته می‌شوند بیشتر مدیون همت و غیرتِ سازندگان آن‌هاست نه بر مبنای یک حرکت یا طرح برنامه‌ریزی شده و هدفمند.

گرچه تلویزیون در گذشته گاه فیلم‌ها و سریال‌های دفاع‌مقدسی متوسط و زیرمتوسط تولید می‌کرد امسال با رساندن نسخه سریالی «موقعیت مهدی» به نام «عاشورا» به آنتن تلویزیون توانست نوعی جبران مافات کند و از طرفی هادی حجازی‌فر ناجی این کنداکتور کم‌جذاب شد.

کنداکتوری که مدت‌هاست از سریال‌های رنگارنگ و جذاب خبری نیست و بیشتر آن را برنامه‌سازی‌های گفت‌وگومحور و مستندهای مناسبتی و موضوعی گرفته است. هرچند که تلویزیون نیازمند قالب‌های مختلف نمایشی و برنامه‌ای است، اما جای سریال‌های جذاب و پربیننده مدت‌هاست در ویترین تلویزیون خالی مانده؛ و این روزها «عاشورا» حداقل توانست این خلأها را به گونه‌ای جبران کند.

برخی از مسئولان فرهنگ و هنر، سینمایی‌ها و تلویزیونی‌ها سه موضوع را علت این نقص عنوان می‌کنند؛ در وهله اول، تغییر شرایط اجتماعی و ذائقه مردم، دوم، کمبود یا فقر مالی برای تولید آثار شاخص و فاخر دفاع مقدسی و سوم،‌ سپری شدن دوران نیاز جامعه به این‌گونه آثار است.

در حالی‌که آنچه عنوان می‌کنند کمترین ربط موضوعی را با واقعیت‌های جامعه دارد؛ چرا که همچنان دست‌های مختلف و نیازهای نسل‌های جدید نشان‌دهنده آن است که همچنان تولید آثارِ ارزشی، انقلابی و دفاع‌مقدسی درصدر نیازهای فرهنگی جامعه قرار دارد؛ به همین دلیل بر تمام دستگاه‌های فرهنگی به ویژه رسانه‌های سیما و سینما ضرورت دارد که تولید چنین آثاری را در دستور کار خود قرار دهند.

رهبر انقلاب بارها در موضوع تحریف دفاع‌مقدس و ساخت کارهای هنرمندانه اشاره کردند و این بار فارغ از آن به موضوع پشت جبهه‌ها و ساخت آثار هنری در این باره هم تأکید فرمودند. ایشان روز چهارشنبه در دیدار با پیشکسوتان عرصه دفاع‌مقدس "درگیر شدن همه لایه‌های مختلف اجتماعی و تبدیل مساجد، حوزه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس به محل خیزش و اعزام نیروها به جبهه را از دیگر مظاهر صبغه دینی دفاع مقدس خواندند و افزودند: در این بخش‌ها، صدها کار هنری جذاب می‌توان تولید کرد."

نمونه‌هایی از این آثار را حتی برخی از فیلمسازان جوان کشور به تجربه نشستند؛ که به عنوان یک نمونه از آن‌ها می‌توان به فیلم «ویلایی‌ها» اشاره کرد و همچنین نخستین فیلم‌های زنده‌یاد "رسول ملاقلی‌پور" و "ابراهیم حاتمی‌کیا" می‌توانند الگوهایی خوب با محتوا و کم هزینه برای تولید اینگونه فیلم‌ها و سریال‌ها توسط تلویزیون و سینما باشند.

واقعیت این است که مرور زمان چیزی از رشادت‌های بزرگ مردان تاریخ که جان بر کف گذاشته و به نبرد با دشمن بعثی شتافتند، کم نمی‌کند اما این واقعه بزرگ تاریخی به تکرار و یادآوری نیاز دارد؛ تکراری که نسل جوان هم بدانند در آن مقطع تاریخی چه اتفاقاتی در جبهه می‌افتاد و البته این جنگ چه تأثیری بر زندگی روزمره مردم عادی نیز داشت.

جوان ما امروز از بزرگمردی‌ها، شجاعت‌ها و اتفاقات ناب اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جنگ تحمیلی آگاهی ندارد چون فقط یکسری توپ و تانک را ضمیمه یک پرداخت هنری کرده‌ایم و نامش را گذاشته‌ایم یک سریال یا فیلم تلویزیونی حوزه دفاع‌مقدس؛ حالا هرچه‌قدر آتش‌افروزی‌هایش بیشتر هیجان‌انگیزتر... اما واقعاً هدف در 8 سال جنگ با بعثی‌ها، قدرت‌طلبی بوده یا یک دفاع همراه با ادبیات مقدسی؟!

رسانه‌ ملی وظیفه دارد مرز میان این دو را برای نسل‌جدیدی که با شائبه‌افکنی رسانه‌های معاند و گستردگی فضای مجازی هزاران ابهام بی‌پاسخ برایش بوجود می‌آید که اصلاً چرا جنگیدیم و چرا 8 سال جنگ ادامه پیدا کرد و اصلاً چرا آنقدر به این دفاع‌ بها می‌دهیم و می‌گوییم دفاع‌مان مقدس بوده است؟ البته فیلمسازان گرانسنگی همچون مرحوم "رسول ملاقلی‌پور" و "ابراهیم حاتمی‌کیا" کارهای هنری درخشانی را به یادگار گذاشته‌اند اما تلویزیون همچون مناسبت‌های دیگر برای هفته دفاع مقدس امسال هم دوباره ترجیح داده کارهای گذشته را تکرار کند.

دفاع‌مقدس هزاران درس و آموزه ناب در درونش نهفته است که استفاده فرهنگی و هنری از این دریای بی‌کران معرفت تأثیرات شگرفی در تربیت، تعلیم و اصلاح سبک زندگی جامعه بوجود می‌آورد؛ جامعه و مسئولین ما امروز به یک تلنگر جدی نیاز دارند که چه چیزهایی برایمان هدف و دغدغه بوده و امروز چه نوع سبک زندگی و تربیتی خانواده، جامعه خصوصاً جوانان را درگیر خودش کرده است؛ رسانه‌ملی می‌تواند با ساخت برنامه‌ها و فیلم‌های ماندگار و فاخر در حوزه دفاع‌مقدس، گوشه‌ای از معرفت نهفته روزهای جنگ تحمیلی را به تصویر بکشد، جایی که واقعاً رزمندگانش به باور رسیده بودند که برای ماندگاری اسلام و مسلمین می‌جنگد نه به طمع قدرت و جنگ‌افروزی!

در میان طرح این نکات، امیدواریم هرچه زودتر سریال شهید صیاد شیرازی که سال‌ها درباره آن تحقیق و پژوهش می‌شود و همچنین آثار دیگری همچون شهید باقری و شهید هاشمی که مطرح شده‌اند هرچه زودتر آماده و مهیای آنتن تلویزیون شوند؛ هرچه‌قدر روایت درست و خوبی از قهرمانان واقعی در قاب جعبه جادو و پرده نقره‌ای سینما نقش ببندد ما را از تخیّل‌پردازی‌های پوشالی نوجوانان و جوانان از قهرمانان ساختگی غربی‌ها دور می‌کند.

نکته دیگر هم هموار کردن مسیر تولید برای فیلمسازان جنگی است. چرا که آن‌قدر فیلمسازان جنگی برای ساختن اثرشان بارها به سختی کار را به سرانجام رسانده‌اند که گهگاه ترجیح می‌دهند یا کار نکنند و یا به سراغ این کارها نروند. اتفاقی که برای مرحوم یدالله صمدی در جریان ساخت سریال "شوق پرواز" افتاد و یا فیلمسازانی مثل "احمد مرادپور" که در خیبر، حصر آبادان و عملیات رمضان و والفجر و خیلی از اتفاقات دیگر جنگ را فیلمبرداری و عکاسی کرده‌اند،‌ اما این روزها نمی‌خواهند حتی گفت‌وگو کنند.

پخش سریال «عاشورا» و بازتاب‌های خوب آن چه در ایام اکران نسخه سینمایی‌اش و چه الان که در قابِ تلویزیون شاهدِ پخش نسخه سریالی آن هستیم؛ این نوید را می‌دهد کار خوبی در این عرصه ساخته شود حتماً بیننده خودش را دارد و می‌تواند از قهرمانان واقعی صحبت کند که دشمنان می‌کوشند آنها را تحریف کنند و جوانِ امروز با تماشای واقعیت‌های زندگی این قهرمانان به این واقعیت پی می‌برد که چطور می‌توان یک شبه ره صدساله رفت.