تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3597263
شناسه : 3597263
تاریخ :
وزیر خارجه روسیه: روسیه دلار را در تجارت کنار می‌گذارد اقتصاد ایران: وزیر خارجه روسیه طی اظهاراتی اعلام کرد که مسکو به گسترش روابط تجاری با کشورهای "دوست" و افزایش استفاده از پول ملی و کاهش سهم دلار آمریکا از تجارت خود ادامه خواهد داد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از راشاتودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه طی اظهاراتی اعلام کرد که مسکو به گسترش روابط تجاری با کشورهای "دوست" و افزایش استفاده از پول ملی و کاهش سهم دلار آمریکا از تجارت خود ادامه خواهد داد.

به گفته این دیپلمات ارشد، مسکو قصد ندارد نقش جهانی پول آمریکا را تضعیف کند، اما واشنگتن خودش این کار را انجام می‌دهد.

لاوروف در دیدار با دانشجویان مؤسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو (MGIMO) گفت: مشخص است که ما در حال پیشروی علیه ایالات متحده وغرب نیستیم. اینطور نیست که بخواهیم دلار را خراب کنیم.

وزیر خارجه روسیه افزود: ایالات متحده دیگر نقش جهانی دلار را به طوری که بتواند همه را راضی نگه دارد، تضمین نمی‌کند. مشکل این است.

وی تصریح کرد که با توجه به تحریم های غرب، روسیه شروع به دور شدن از تسویه حساب های دلاری کرده و به طور فزاینده‌ای از ارزهای ملی استفاده می کند.

لاوروف در ادامه هشدار داد که در حال حاضر هیچ یک از به اصطلاح "ارزهای ذخیره" یعنی یورو، ین و همچنین دلار، قابل اعتماد نیستند.

وی همچنین به حضار گفت که گردش تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) به رهبری روسیه که شامل قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان نیز می شود، رو به رشد بوده و سهم ارزهای ملی و سایر ارزهای کشورهای "دوست" در آنجا به میزان قابل توجهی افزایش یافته و در سال 2022، به 76 درصد رسیده است. انتظار می رود این سهم باز هم رشد کند و امسال به 90 درصد برسد.

وزیر امور خارجه روسیه در پایان تأکید کرد که این کشور همکاری خود را با کشورهایی توسعه خواهد داد که "بر اساس حقوق برابر و جستجوی توازن عادلانه منافع" آماده این همکاری باشند.