تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3568060
شناسه : 3568060
تاریخ :
رئیس جمهور روسیه قانون روبل دیجیتال را امضا کرد اقتصاد ایران: رئیس‌جمهور روسیه قانون «روبل دیجیتال» سومین شکل پول ملّی این کشور را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امروز (دوشنبه، ۲۴ ژوئیه) قانونی را درباره روبل دیجیتال، سومین شکل پول ملی روسیه، امضا کرد. 

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، در سندی که در پرتال رسمی اطلاعات حقوقی منتشر شده، مفاهیم اساسی لازم برای معرفی روبل دیجیتال ذکر شده است. هیأت مدیره بانک روسیه تعرفه تراکنش‌های ارز دیجیتال را تعیین خواهد کرد. 

پیش‌تر گزارش شده بود بانک روسیه قصد دارد روبل دیجیتال را به عنوان فرم دیگری از ارز ملی روسیه راه‌اندازی کند. از آن می‌توان به صورت آفلاین و برای پرداخت‌های آنلاین استفاده کرد. تنظیم‌کننده دسترسی به روبل دیجیتال را برای همه عوامل اقتصادی از جمله افراد، مشاغل و دولت روسیه فراهم خواهد کرد. 

بانک روسیه اعلام کرد انتقال اجباری حقوق‌ها و مستمری‌ها به روبل دیجیتال وجود نخواهد داشت. روبل دیجیتال هم مشابه دو معادل موجود آن--روبل نقدی و غیرنقدی--تاریخ انقضا نخواهد داشت. 

به گزارش فارس، مفهوم ارز دیجیتال ملی اواخر سال ۲۰۲۰ توسط بانک مرکزی روسیه مطرح شد. در حقیقت شکل جدیدی از پول است که انتظار می‌رود یک نوع همزیستی با روبل نقدی و غیرنقدی داشته باشد و برخلاف ارزهای مجازی نظیر بیت‌کوین، روبل دیجیتال کمترین ریسک را خواهد داشت و توسط مقررات مالی این کشور در جهت حمایت و پشتیبانی از روبل سنتی خواهد بود.

«آنتون سیلوانوف» وزیر دارایی روسیه اخیراً با اشاره به اینکه روسیه به زودی روبل دیجیتال خود را راه‌اندازی خواهد کرد که مشمول هیچ محدودیتی نخواهد بود، گفت: «انتظار می‌رود اجرای پرداخت با ارزهای ملی در جهان با افزایش همراه باشد». وی افزود: اعتماد به دلار، یورو و سایر ارزهای کشورهای غربی از بین رفته است.

سیلوانوف درباره تاثیر تحریم‌های غرب بر روسیه گفت: ما تجارت خارجی خود را از دست ندادیم و با توجه به تحریم‌ها بازارهای جدیدی پیدا کردیم.

روسیه و شرکای تجاری اصلی این کشور مثل چین و هند بعد از اقدام آمریکا و کشورهای غربی در تحریم مسکو در پی جنگ در اوکراین، به استفاده از ارزهای ملی مانند روبل و یوان روی آورده‌اند. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اواخر خرداد گفت اکثر مبادلات تجاری این کشور با شرکای خود با ارزهای ملی انجام می‌شود.