تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3560756
شناسه : 3560756
تاریخ :
اجرای ۴۵۱ پروژه موفق تبادل فناوری در ستاد نانو اقتصاد ایران: مدیرعامل شبکه تبادل ستاد نانو گفت: از سال ۱۳۹۵ تا کنون بیش از ۴ هزار تقاضا برای تبادل فناوری ارائه شده که در نهایت ۴۵۱ پروژه موفق از آنها به دست آمده و ۶۰۰ پروژه نیز در جریان است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران  سید محمد امین علوی، مدیرعامل شبکه تبادل ستاد نانو در نشست ستاد نانو با توسعه‌دهندگان محصولات نانو در بخش تجهیزات و ماشین‌آلات به معرفی نتایج عملکرد این شبکه طی سال‌های گذشته پرداخت و یادآور شد: از سال ۱۳۹۵ تا کنون بیش از ۴ هزار تقاضا برای تبادل فناوری ارائه شده که در نهایت ۴۵۱ پروژه موفق از آنها به دست آمده و ۶۰۰ پروژه نیز در جریان است.

به گفته وی برای برخی تقاضاهای کلیدی، فناوری مورد نیاز آن وجود ندارد؛ از این رو برنامه چالش فناوری "اینوتن" طراحی شده است.

علوی خاطرنشان کرد: تا کنون ۷۰ فراخوان این برنامه منتشر شده و تعداد ۱۸۷۴ طرح دریافت شد که از این تعداد طرح دریافتی ۱۹۱ طرح به مرحله ساخت نمونه اولیه رسیده است و در حال حاضر ۲۴ چالش در جریان نیز در این شبکه وجود دارد.

در ادامه علی‌اصغر نجیمی با اشاره به نقش توسعه تجهیزات در توسعه فناوری در کشور، گفت: در حال حاضر رویکرد سیاست‌های ستاد نانو، مساله محوری است و در این راستا ۱۴ ماموریت ویژه برای این ستاد تعریف شد.

نجیمی از ورود ستاد به زنجیره تامین بین صنایع بزرگ و در حال رشد خبر داد و تولید نانوکاتالیست‌ها را به عنوان یکی از مصادیق این روند عنوان کرد و یادآور شد: شرکت‌های تولیدی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ برخی محصولات را با مهندسی معکوس ارائه کردند، اما در قدم بعد به سراغ نوآوری رفته و در فاز بعد محصولات خود را با نوآوری به بازار عرضه کردند.

وی تاکید کرد: این روند در مسیر سیاست خلق فرصت‌های جدید فناورانه و توانمندسازی صنایع است.

احمدوند، سرپرست ستاد توسعه نانو نیز به تشریح چگونگی روبرو شدن شرکت‌ها با مشوق‌های مالیاتی برای بهره‌برداری حداکثری از آن پرداخت و گفت: همواره تلاش کرده‌ایم در حوزه‌های مختلف با فعالان صنعت گفت‌وگو کنیم و در این نشست‌ها به دنبال گرفتن بازخورد از سوی مدیران شرکت‌ها هستیم.

احمدوند با تاکید بر اینکه چندان علاقه‌ای به برنامه‌ریزی‌های شعاری نداریم، افزود: سعی می‌کنیم با گرفتن بازخورد از مدیران، برنامه‌ریزی عملی را دنبال کنیم.