تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3556402
شناسه : 3556402
تاریخ :
با وجود بحران‌‌‌‌های جهان؛ درآمد ۷۲۲ شرکت برتر از یک تریلیون دلار گذشت ! اقتصاد ایران: درآمد ۷۲۲ شرکت‌ بزرگ جهان با وجود افزایش فقر و گسترش بحران های بین المللی از یک تریلیون دلار هم عبور کرد و با رشد ۸۹ درصدی مواجه شد!

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از راشاتودی، دو موسسه آکسفام و اکشن‌اید اعلام کردند: ۷۲۲ شرکت برتر جهان در سایه بحران‌‌های بین‌المللی بیش از یک تریلیون دلار کسب کردند. بخش اعظمی از این سود ناشی از افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی و نرخ بهره بانکی بود.

بر اساس این گزارش این شرکت‌ها طی سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ معادل ۰۹. ۱ و ۱. ۱ تریلیون دلار درآمد کسب کرده‌‌ که نسبت به متوسط سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ حدود ۸۹ درصد بیشتر است. فقط ۴۵ شرکت حوزه انرژی طی دو سال گذشته ۲۳۷ میلیارد دلار سود کردند. بنابراین تعداد شرکت‌های فعال در حوزه انرژی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار به ۹۶ شرکت رسید و ثروت این گروه با افزایش ۵۰ میلیارد دلاری از ۴۳۲ میلیارد دلار عبور کرد.

شرکت‌های تولید مواد غذایی‌‌، نوشیدنی، بانک‌‌ها، شرکت‌های بزرگ دارویی، فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای و همچنین شرکت‌های فعال در حوزه فضایی و دفاعی نیز از بحران افزایش هزینه‌های زندگی و با وجود  کمبود غذای سال گذشته ۲۵۰ میلیون نفر در ۵۸ کشور جهان منتفع شدند.

برای نخستین‌بار در ۲۵ سال گذشته، هم ثروت ثروتمندان در جهان افزایش یافت و هم گسترش فقر مطلق مشاهده شد. در حالی شرکت‌های بزرگ سودهای هنگفت به دست آوردند که اوضاع کارگران هم از نظر پرداخت و هم از نظر شرایط کاری بدتر شده است.