تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3553229
شناسه : 3553229
تاریخ :
عضو شورای‌عالی بورس: نوسانات بورس تابع شرایط كلان اقتصاد كشور است اقتصاد ایران: عضو شورای‌عالی بورس شرایط اقتصادی كلان كشور را عامل اصلی گسترده بودن نوسانات بورسی در كشور عنوان كرد و گفت: همان‌طور كه ارزش پول ملی و اقتصاد كشور با نوسانات متعدد روبرو می‌شود، به‌تبع آن، بازار سرمایه هم دچار نوسان می‌شود.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

 به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،برنامه «بدون خط‌خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص دست‌های پشت پرده و عوامل ریزش بورس با احسان دشتیانه عضو شورای‌عالی بورس به‌صورت تلفنی گفتگو كرد.

احسان دشتیانه نوسان را جزو ذات بورس دانست و اظهار كرد: در همه جای دنیا یكی از پرریسك‌ترین بازارها، بازار سرمایه است. هر صعودی در این بازار با نزولی همراه است و نوسانات جزو شرایط عادی بورس محسوب می‌شود.

وی درعین‌حال بیان كرد: در ایران، گاهی نوسانات بورسی به دلیل شرایط ارزی، قوانین و مقررات، شرایط تحریم و اتفاقات دیگر دامنه گسترده‌تری نسبت به نرم بازارهای جهانی پیدا می‌كند. وظیفه سازمان بورس این است كه تلاش كند با آگاهی‌بخشی و آموزش به‌ویژه برای سهام‌داران جدید، شرایط بازار را برای ایشان شرح دهد و تلاش شود سهام‌دار خرد ابتدا از طریق مجموعه‌های تخصصی مانند صندوق‌ها وارد بازار شود.

عضو شورای‌عالی بورس شرایط اقتصادی كلان كشور را عامل اصلی گسترده بودن نوسانات بورسی در كشور عنوان كرد و گفت: همان‌طور كه ارزش پول ملی و اقتصاد كشور با نوسانات متعدد روبرو می‌شود، به‌تبع آن، بازار سرمایه هم دچار نوسان می‌شود به‌طوری‌كه در جهش‌های صعودی بسیار پر سرعت و در كاهش‌ها با سرعت زیاد عمل می‌كند.

دشتیانه با اشاره به چند مورد ریزش تاریخی در بورس كشورمان اظهار كرد: سال‌های ۹۹ و اوایل دهه ۹۰ و دهه ۸۰ بورس ایران دچار ریزش‌های تاریخی شد كه در ادامه یك صعود میان‌مدت اما با سرعت بالا رخ داد. در حقیقت در پی سرعت زیاد در صعود، شاهد ریزش شدیدی بودیم كه بخشی از آن ناشی از شرایط اقتصادی كشور است. بخش دیگری از این مسائل به دلیل ناآگاهی سهام‌داران تازه‌كار است.

وی افزود: در كشورهای توسعه‌یافته دنیا بیش از ۷۰ درصد مردم در بورس سهام‌دار هستند؛ اما در ایران این عدد خیلی پایین‌تر بوده است. در هر برهه زمانی كه شاهد افزایش ارزش سهام بوده‌ایم، تعداد زیادی از مردم وارد بورس شده‌اند و در نتیجه صعودها پرشتاب‌تر و گاهی بیش از نرم جهانی بوده است و طبیعتاً در پی آن شاهد نزول‌های زیادی بوده‌ایم.