تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اینستاگرام
لینک : econews.ir/5x3519907
شناسه : 3519907
تاریخ :
وزیر امور خارجه: عمق نگاه راهبردی رهبرانقلاب چراغ راه ما خواهد بود اقتصاد ایران: وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروز توفیق دیدار و دریافت نظرات ژرف مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل را داشتیم، گفت: عمق نگاه راهبردی ایشان به وقوع تحول در نظم جهانی و تأکیدشان بر سیاست خارجی کارآمد، چراغ راه ما خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی دیدار  مدیران وزارت امور خارجه و سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: صبح امروز به همراه جمعی از مدیران وزارت امور خارجه، سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور توفیق دیدار با رهبر انقلاب اسلامی و بهره‌مندی از راهنمایی‌های ارزشمند ایشان را داشتیم.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه، مدیران ارشد دستگاه دیپلماسی و سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) و در آستانه سمینار سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار وزیر و مسؤولان وزارت امور خارجه با تبیین ۳ کلید واژه عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی فرمودند: عزت، یعنی نفی دیپلماسی التماسی؛ حکمت یعنی عمل خردمندانه در تعاملات بین‌المللی و مصلحت یعنی شناخت موارد انعطاف که منافاتی با اصول ندارد. 

حسین امیرعبداللهیان در این باره افزود: ایشان دستگاه دیپلماسی کارآمد را رکنی اساسی برای اداره موفق کشور دانستند و با بیان ۶ ضابطه الزامی در سیاست خارجی تأکید داشتند در صورت عدم رعایت این ضوابط در کارکرد و عملیات دیپلماسی دچار مشکل خواهیم شد. همچنین تصریح کردند سیاست خارجی خوب و موفق حتماً موجب بهبود وضع کشور می‌شود و در مقابل، اختلال و اشکال در سیاست خارجی باعث بروز مشکل در وضع عمومی کشور خواهد شد.

وزیر خارجه اضافه کرد: آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به پردازش معنای سه کلیدواژه «عزت، حکمت و مصلحت» در مقوله سیاست خارجی پرداختند که عزت را نفی «دیپلماسی التماسی چه در کلام و چه در محتوا» و پرهیز از چشم دوختن به حرف و تصمیم مقامات کشورهای دیگر، «حکمت» را رفتار و گفتار خردمندانه، اندیشیده‌ شده و محاسبه‌ شده و روی دیگر آن را نداشتن اعتماد بی‌جا به طرف‌های مقابل دانستند و همچنین «مصلحت» را به مفهوم داشتن انعطاف در موارد لازم برای دور زدن موانع سخت و صخره‌ای و ادامه دادن مسیر برشمردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب توصیه‌ای به سفرای کشورمان نیز داشتند و ابتکارات شخصی «خوب، به‌ موقع و فکر شده» به خصوص در تعاملات سفیران را مهم و ضروری خواندند.

وی با بیان اینکه ایشان همچنین سیاست دولت سیزدهم برای ارتباط با همسایگان را بسیار مهم و درست خواندند، خاطرنشان کرد: در ابتدا نیز به نمایندگی از همکارانم با تشریح مسائل مهم سیاست خارجی، خروج از سیاست تک ساحتی برجامی، ایجاد توازن در سیاست خارجی، اولویت دادن به دیپلماسی اقتصادی، تمرکز بر توسعه صادرات غیرنفتی و ظرفیت منحصر به‌ فرد ترانزیتی در کشور، نگاه ویژه به آسیا با اولویت همسایگان و کشورهای اسلامی، حمایت از محور مقاومت، کنشگری فعال با مشارکت در ائتلاف‌های سودمند منطقه‌ای همچون اتحادیه اقتصادی اوراسیا، شانگهای و بریکس و پیشبرد همزمان استراتژی «بی‌اثرکردن تحریم‌ها» و مذاکره برای «رفع‌ تحریم‌ها» و توجه ویژه به ایرانیان خارج از کشور را از مهمترین راهبردهای وزارت امورخارجه در دولت سیزدهم عنوان کردم.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین نوشت: در پایان لازم است تأکید کنم مباحث و نکاتی که رهبر معظم انقلاب در جلسه امروز فرمودند به عنوان مسیر راه دستگاه دیپلماسی قرار خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه همچنین در توئیتر در این باره نوشت: امروز در شروع گردهمایی سفیران و رؤسای نمایندگی‌های سیاسی، بین‌المللی و کنسولی، توفیق دیدار و دریافت نظرات ژرف مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل را داشتیم. عمق نگاه راهبردی ایشان به وقوع تحول در نظم جهانی و تأکیدشان بر سیاست خارجی کارآمد، چراغ راه ما خواهد بود.