تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3519184
شناسه : 3519184
تاریخ :
‌نیمی از دریاچه‌های بزرگ جهان در آستانه خشک شدن اقتصاد ایران: نتیجه یک پژوهش جدید نشان می‌دهد خشک شدن تدریجی بیش از نیمی از بزرگترین دریاچه های جهان از 30 سال پیش شروع شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از اسپوتنیک، محققان علوم زیست محیطی گزارش می‌دهند که بیش از نیمی از بزرگترین دریاچه‌های جهان در طول سه دهه گذشته به دلیل خشکسالی کوچک شده‌اند.

سایت «ساینس نیوز» به نقل از محققان اعلام کرد که این مشکلی است که خطری مضاعف برای مردمی که برای آب آشامیدنی و آبیاری به آن دریاچه‌ها وابسته هستند، ایجاد می‌کند، زیرا خشک شدن دریاچه ها سلامت اکوسیستم‌ها و پرندگان مهاجر را تهدید می‌کند  و می‌تواند منجر به طوفان‌های گرد و غبار ویرانگر شود.

فانگ فانگ یائو، دانشمند آب های زیرزمینی از دانشگاه ویرجینیا در شارلوتسویل می‌گوید که حدود یک چهارم جمعیت زمین در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که آب دریاچه‌های آنجا از بین  رفته است.

یک تیم بین المللی از محققان ۲۵۰ هزار تصویر ماهواره ای از مناطق دریاچه‌ای را از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۲۰ تجزیه و تحلیل کردند.

محققان دریافتند که حدود ۵۳ درصد از دریاچه‌های جهان به وضوح کوچک شده‌اند، در حالی که آب تنها ۲۲ درصد از آنها افزایش یافته‌اند و نزدیک به ۶۰۰ کیلومتر مکعب آب در طول ۲۸ سال گذشته ناپدید شده است که این میزان حدود ۱۷ برابر حداکثر ظرفیت دریاچه مید، بزرگترین مخزن آب در ایالات متحده است.

محققان از شبیه‌سازی‌های هیدرولوژیکی و اقلیمی برای درک فرآیندهای مؤثر بر نوسانات سطح آب‌ها استفاده کردند و دریافتند که تغییرات آب‌وهوایی و مصرف انسان از دلایل اصلی کاهش دریاچه‌های طبیعی است، در حالی که در مخازن زمینی، رسوب‌گذاری دلیل اصلی از دست دادن آب‌های زیرزمینی است.

پیش از این، گزارش سالانه سازمان جهانی هواشناسی که در آوریل گذشته منتشر شد، بیان می‌کرد که تغییرات آب و هوایی در سال ۲۰۲۲ همچنان ادامه داشت، زیرا خشکسالی، سیل و موج گرما جوامع را در تمام قاره‌ها تحت تأثیر قرار داده و چندین میلیارد دلار هزینه برای آنها به همراه داشته است.

یخ دریا در قطب جنوب به پایین‌ترین حد خود رسیده است و ذوب شدن برخی از یخچال‌های طبیعی اروپا بی سابقه بوده است. از نظر دمای جهانی، سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ به عنوان گرم‌ترین سال‌های ثبت شده بودند.