تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : گفتگو
لینک : econews.ir/5x3517543
شناسه : 3517543
تاریخ :
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: قانون جدید چک بر رونق کسب و کار تاثیر دارد اقتصاد ایران: ­عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قانون جدید چک بر رونق کسب و کار تاثیر دارد

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، اصغر سلیمی با بیان این مطلب افزود: ریسک برگشت چک با قانون جدید پایین خواهد آمد و بر میزان معاملات و رونق کسب و کار هم موثر واقع می‌شود.

 سلیمی درباره تاثیرات قانون جدید چک تصریح کرد: قانون جدید چک اقدام بسیار درستی بود. در قانون جدید اعتبار صدور چک منوط به ثبت اطلاعات آن در سامانه یکپارچه بانک مرکزی خواهد بود و برهمین اساس بانک مرکزی مکلف می‌شود تا امکاناتی فراهم کند که هنگام صدور هر برگ چک، مشخصات هویتی دریافت‌کننده، مبلغ و تاریخ سررسید آن را ثبت و امکان انتقال چک محدود سازد.

وی در ادامه ابراز کرد: پیش از این قانون لاشه کاغذی چک بسیار اهمیت داشت و در واقع اعتبار آن به حساب می‌آمد و این در حالی بود که به هر دلیلی امکان از بین رفتن آن وجود داشت، بنابراین یکی از دلایلی که سبب می‌شد تا چک صادر شده، چندان معتبر نباشد همین مسئله بود، اما با قانون جدید با ثبت اطلاعات مندرج در سیستم متمرکز بانک مرکزی بر اعتبار چک افزوده شد و نگرانی در خصوص از بین رفتن آن دیگر وجود نخواهد داشت.

این عضو کمیسیون اقتصادی در این خصوص یادآور شد: وقوع جرائمی همچون جعل و سرقت چک هم در نتیجه آن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. حتی پیش از دریافت، طرف مقابل می‌تواند از طریق سایت بانک مرکزی اعتبار دارنده را چک کند و با اطمینان خاطر به این سمت پیش رود.

 سلیمی در ادامه تاکید کرد: با توجه به این موارد می‌توان با اطمینان مطرح کرد که ریسک برگشت چک بسیار پایین خواهد آمد و این کار بر میزان معاملات و رونق گرفتن تجارت و کسب و کار هم موثر واقع می‌شود.