تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3516640
شناسه : 3516640
تاریخ :
تجارت ۵۱۰ میلیون دلاری ایران و هند در ۳ ماه اقتصاد ایران: وزارت بازرگانی و صنعت هند از مبادلات تجاری ۵۱۰ میلیون دلاری این کشور با ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ خبر داد و اعلام کرد واردات هند از ایران در این دوره ۱۲ درصد رشد کرده است.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  وزارت بازرگانی و صنعت هند کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در سه ماهه نخست سال جاری میلادی را 510 میلیون دلار اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و هند در این دوره با افت 24 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. کل مبادلات تجاری دو کشور در سه ماهه نخست سال 2022 بالغ بر 678 میلیون دلار اعلام شده بود.

کاهش مبادلات تجاری ایران و هند در سه ماهه 2023 ناشی از افت صادرات این کشور به ایران بوده است. صادرات هند به ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس امسال افت 37 درصدی را تجربه کرده و به 322 میلیون دلار رسیده است. هند در سه ماهه نخست سال میلادی گذشته 510 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات هند از ایران در سه ماهه نخست امسال رشد 12 درصدی داشته و به 188 میلیون دلار رسیده است. هند در مدت مشابه سال قبل 168 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش برنج بیشترین سهم را در صادرات هند به ایران در سه ماهه نخست امسال داشته و 63 درصد از کل صادرات هند به ایران در این دوره مربوط به برنج بوده است. میوه با 15 میلیون دلار و چای با 10 میلیون دلار به ترتیب دومین و سومین کالای صادراتی هند به ایران بوده‌اند.

فرآورده‌های نفتی نیز بزرگ‌ترین کالای وارداتی هند از ایران در سه ماهه نخست 2023 بوده و هند 65 میلیون دلار فرآورده نفتی ایران را در این مدت وارد کرده است. میوه و مواد اولیه تولید رنگ هر کدام با 46 میلیون دلار در جایگاه دوم قرار داشته‌اند.