تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3515780
شناسه : 3515780
تاریخ :
لحظه به لحظه با انتخابات ترکیه؛ احتمال دو مرحله‌ای شدن انتخابات ترکیه اقتصاد ایران: با رسیدن آراء «رجب طیب اردوغان» به زیر 50 درصد، بیشتر ناظران انتخابات ریاست جمهوری ترکیه معتقدند که این انتخابات به دور دوم خواهد کشید.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  مراکز اخذ رای در سرتاسر ترکیه ساعت 17 به وقت محلی بسته شد و شمارش آرا آغاز گردیده است. در حالی طبق نتایج اولیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی اختلاف 10 درصدی با رقیب خود کمال قلیچدار دار اوغلو داشت اما با شمارش صندوقهای بیشتر اختلاف میان این دو نامزد به کمترین حد خود رسیده است.

آخرین اخبار انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه را اینجا دنبال کنید؛

01:45 با شمارش 93 درصد آراء انتخابات پارلمانی ترکیه، «ائتلاف جمهور» به رهبری رجب طیب اردوغان موفق به کسب 324 کرسی پارلمان شده است. «ائتلاف ملت» به رهبری کمال قلیچدار اوغلو نیز 211 کرسی پارلمان ترکیه را کسب کرده است. سایر احزاب 65 کرسی پارلمانی را تا کنون در اختیار گرفته‌اند.

01:38 با اعلام 95.09 درصد آراء شمارش شده، اردوغان 49.52 درصد و کمال قلیچدار اوغلو 44.76 درصد آراء را به خود اختصاص داده‌اند. «سنان اوغان» نیز موفق به کسب 5.28 درصد آراء مردم ترکیه شده است. «محرم اینچه» که از انتخابات کناره گیری کرده بود هم 0.44 درصد آراء را کسب کرده است. طبق قوانین انتخاباتی ترکیه به دلیل اینکه انصراف محرم اینچه در مهلت قانونی انجام نشده بود اسم او در لیست انتخابات باقی ماند.

01:19 به گزارش الجزیره، کمال قلیچدار اوغلو با انتقاد از رفتار انتخاباتی رقیب گفته، اردوغان برای مسدود کردن سیستم(اعلام نتایج) به نتایج رای برخی صندوقها اعتراض می‌کند. وی با بیان اینکه صندوقهایی وجود دارد که 6 و 11 بار به نتایج آن اعتراض شده است خطاب به رقیب گفته، «شما مانع اراده (مردم) ترکیه هستید.»

قلیچدار اوغلو همچنین گفته: شما نمی توانید از طریق اعتراضات از اتفاقاتی که می‌افتد جلوگیری کنید.

01:10 با شمارش 94.24 درصد آراء، شمار آراء اردوغان به 49.59 درصد رسید و قلیچدار اوغلو نیز 44.67 درصد آراء را به خود اختصاص داده است. 

00:25 کمیسیون عالی انتخابات ترکیه در واکنش به اظهارات کمال قلیچدار اوغلو که خواستار اضافه شدن هرچه سریعتر داده‌های انتخابات در استانها در داده‌های تجمیعی انتخابات شده بود گفته، هیچ تاخیری در وارد کردن داده‌های ما وجود ندارد و طبق قانون دائماً آن را با احزاب حاضر در انتخابات به اشتراک می‌گذاریم.

00:15 شبکه الجزیره در صفحه پوشش ویژه انتخابات ریاست جمهوری خود نوشت، با رسیدن آراء اردوغان به زیر 50 درصد احتمال دو مرحله ای شدن انتخابات بیش از پیش افزایش یافته است.

00:12 با شمارش  92 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان با کسب  49.76 درصد و کمال قلیچدار اوغلو با 44.49 در جایگاه دوم است.

بسیاری از کارشناسان میگویند که احتمال دو دوره ای شدن این انتخابات بسیار زیاد است.