تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فرهنگ
لینک : econews.ir/5x3505150
شناسه : 3505150
تاریخ :
یادی از قلندر موسیقی ایران در گفت‌وگو با دوستان + فیلم اقتصاد ایران: مستند «تار هم دیگر لطفی ندارد» پرتره محمدرضا لطفی موسیقیدان و نوازنده برجسته تار و سه‌تار است که از تلویزیون پخش می‌شود.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،این مستند با استفاده از تصاویر آرشیوی کمتر دیده شده و در گفت‌و‌گو با چهره‌های نام‌آشنای موسیقی و هنر ایران همچون مجید کیانی، حسین علیزاده، صدیق تعریف، ارشد تهماسبی، اردشیر کامکار و قشنگ کامکار و ... به بررسی زندگی و آثار استاد فقید «محمدرضا لطفی» پرداخته است.

در مستند «تار هم دیگر لطفی ندارد» کارنامه حرفه‌ای قلندر موسیقی ایران از ابتدای تأسیس گروه شیدا تا بعد از انقلاب مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

محمدرضا لطفی (17 دی 1325 – 12 اردیبهشت 1393) با خلق آثاری چون «ایران ای سرای امید»، «کاروان شهید»، «برادر بی‌قراره» و «عشق داند» به میان توده مردم راه یافت.

لطفی بنیان‌گذار کانون فرهنگی و هنری چاووش، گروه شیدا و مکتب‌خانه میرزا عبدالله بود و هنرمندان بسیاری از جمله مجید درخشانی، صدیق تعریف، حمید متبسم و حسین بهروزی‌نیا را تربیت کرد. او در کنار تار و سه‌تار، کمانچه، دف، نی و سنتور نیز می‌نواخت و به مدت دو سال، ریاست پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران را بر عهده داشت.
او تجربه همکاری با خوانندگانی چون تاج اصفهانی، غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان و شهرام ناظری را داشت و خوانندگانی چون صدیق تعریف، محمد گلریز و محمد معتمدی، علیرضا شاه‌محمدی و امیر اثنی‌عشری را نخستین بار او به جامعه موسیقی معرفی کرد.

این مستند تولید شبکه مستند است و بهروز رضوی گویندگی و وهاب الدین محمدی تدوین آن را به عهده دارد، رضا مهدوی نیز به عنوان کارشناس و نویسنده برنامه در این پروژه حضور داشته است.

فیلم «تار هم دیگر لطفی ندارد» به مناسبت درگذشت محمدرضا لطفی در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته و امشب ساعت 21 و دوشنبه 11 اردیبهشت ساعت 9 پخش می‌شود.