تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3494564
شناسه : 3494564
تاریخ :
کاهش۷۸ درصدی صادرات فرش و گلیم ایران به اسپانیا اقتصاد ایران: بررسی آماری صادرات و واردات اسپانیا در سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد: صادرات فرش و گلیم دستبافت ایرانی به این کشور از نظر وزنی ۷۸.۳ و از نظر ارزش ۵۵.۲ درصد کاهش داشته است.

ﺑﻪ ﮔﺰارش ﺧﺒﺮﮔﺰاری اﻗﺘﺼﺎداﯾﺮان

 به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، بر اساس اعلام معاونت بین الملل اتاق ایران حجم تجارت خارجی اسپانیا در بخش فرش و گلیم دستباف در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۷ میلیون و ۳۴۱ هزار و ۹۱۰ یورو بوده که از این مقدار، ۹ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۹۴۰ یورو مربوط به صادرات و هشت میلیون و ۱۱۱ هزار و ۹۷۰ یورو مربوط به واردات به این کشور بوده است؛ بنابراین تراز تجاری اسپانیا در زمینه فرش و گلیم دستباف در سال ۲۰۲۲ مثبت یک میلیون و ۱۱۷ هزار و ۹۷۰ یورو بوده است.   

این گزارش نشان می‌دهد صادرات فرش و گلیم دستباف ایران به اسپانیا نسبت به سال ۲۰۲۰ از لحاظ وزنی و ارزش به ترتیب ۷۸.۳ و ۵۵.۲ درصد کاهش داشته و در حال حاضر هند و پاکستان بزرگ‌ترین تأمین کننده فرش دستباف اسپانیا هستند. این در حالی است که تا قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی ایران بزرگترین تامین کننده فرش اسپانیا بود. بر اساس این گزارش دلیل کاهش تقاضای فرش ایرانی در اسپانیا، عدم همخوانی با سلیقه مخاطب اسپانیایی و قیمت بالاتر نسبت به فرش‌های هندی و پاکستانی است.