تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3484176
شناسه : 3484176
تاریخ :
مذاکرات آسه‌آن برای کاهش استفاده از دلار و یورو اقتصاد ایران: مجله خبری تمپو در گزارشی اعلام کرد که انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) قرار است در مورد حذف دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس و همچنین ین ژاپن از معاملات خود و حرکت به سمت تسویه حساب با ارزهای محلی بحث و تبادل نظر کند.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از راشاتودی، مجله خبری تمپو در گزارشی اعلام کرد که انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) قرار است در مورد حذف دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس و همچنین ین ژاپن از معاملات خود و حرکت به سمت تسویه حساب با ارزهای محلی بحث و تبادل نظر کند.

نشست رسمی وزرای دارایی و رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای آسه آن روز سه شنبه در اندونزی آغاز شد.

آسه‌آن یک گروه منطقه‌ای است که هدف از ایجاد آن ارتقاء همکاری‌های اقتصادی و امنیتی بین کشورهای عضو (برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام) اعلام شده است.

در این گزارش آمده است: تلاش‌ها برای کاهش وابستگی به ارزهای اصلی از طریق طرح "تراکنش ارز محلی" (LCT) مورد بحث قرار خواهد گرفت. این طرح در واقع تمدید طرح قبلی یعنی "تسویه ارز محلی" (LCS) می‌باشد که قبلاً بین اعضای آسه آن اجرا شده است.

تمپو در گزارش خود تصریح کرد که این سیستم پرداخت دیجیتال بین‌المللی که کشورهای عضو آسه آن را قادر می‌سازد از ارزهای محلی خود در تجارت استفاده کنند، قرار است باز هم گسترش یابد.

بر اساس این گزارش، در نوامبر 2022 توافقی در مورد چنین همکاری‌هایی بین اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین و تایلند حاصل شد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی نیز طی اظهاراتی از مقامات منطقه‌ای خواسته است تا سیستم‌های پرداخت ویزا و مسترکارت را کنار بگذارند و از کارت‌های اعتباری صادر شده توسط بانک های محلی استفاده کنند.

ویدودو گفت که دور شدن از سیستم‌های پرداخت غربی برای محافظت از تراکنش‌ها در برابر "پیامدهای ژئوپلیتیکی احتمالی" ضروری است.

دودیت پروبویاکتی، عضو هیئت مدیره انجمن کارت های اعتباری اندونزی (AKKI)، نیز به ریانووستی گفت که این کشور از تجربه روسیه و سیستم پرداخت "میر" آن در ارتقاء شبکه مالی داخلی خود استفاده خواهد کرد.