تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فرهنگ
لینک : econews.ir/5x3480012
شناسه : 3480012
تاریخ :
برنامه "بازار بهار" در رادیو اقتصاد امسال داغ داغ است اقتصاد ایران: یکی از آیتم‌های جذاب برنامه بازار بهار، شوخی با برخی از رفتارهای نادرست در ایام نوروز همچون خرید‌های بی مورد و رفتارهای نادرست در ایام دید و بازدید است که لحظات مفرحی را برای شنوندگان رقم می زند.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مردم سراسر ایران براساس رسوم باستانی و دیرین خویش هر ساله با فرارسیدن سال نو اقدام به خرید نوروزی می‌کنند، بر این اساس "بازار بهار" رادیو اقتصاد امسال داغ داغ است و با فرارسیدن نوروز با حال و هوای سال نو به استقبال اقتصاد رفت. این برنامه تمرکز خاص بر رفتارهای اقتصادی مردم در ایام نوروز و خریدهای مورد نیاز این آیین دارد.

خریدهای بی‌مورد و رفتارهای نادرست

«پویان امینیان»، تهیه‌کننده بازار بهار درباره بخش‌های مختلف این برنامه توضیح می‌دهد و می‌گوید: این برنامه از 29 اسفند تا 13 فروردین ساعت 10 صبح تا 12 از آنتن رادیو اقتصاد پخش می‌شود. یکی از آیتم‌های جذاب برنامه بازار بهار، شوخی با برخی از رفتارهای نادرست در ایام نوروز همچون خریدهای بی‌مورد و رفتارهای نادرست در ایام دید و بازدید است که لحظات مفرحی را برای شنوندگان رقم می‌زند.

روند تولید محصولات هفت‌سین

معرفی و گزارش از روند تولید محصولات هفت‌سین و خاستگاه آن از دیگر آیتم‌های این برنامه است که برای اولین‌بار از رادیو اقتصاد مورد بررسی قرار می‌گیرد. در دیگر آیتم این برنامه تقدیر از صاحبان مشاغلی است که در ایام عید هم تعطیلی ندارند و در خدمات هموطنان‌اند.

وی ادامه می‌دهد: عید دیدنی با فعالان اقتصادی و افراد موفق کشور، گزارش از راه‌های کشور، گزارش از وضعیت آب و هوا و جاده‌های کشور، گزارش از روند فعالیت‌های گروه‌های جهادی، معرفی مناطق اقتصادی و گردشگری کشور و نیز تفسیر آیات و روایات اقتصادی از دیگر بخش‌های این برنامه خواهد بود.

مدیریت خرید نوروزی و مدیریت هزینه‌های عید

امینیان با اشاره به موضوعات مختلف اقتصادی و اجتماعی خاطرنشان می‌کند: این برنامه به موضوعاتی همچون پس‌انداز در زندگی، مدیریت خرید نوروزی و مدیریت هزینه‌های عید، دید و بازدیدهای نوروزی از گذشته تا امروز و... اختصاص یافته است.

البته بخشی تدارک دیده شده است که روایت ها و آیات قرآنی را که مرتبط با اقتصاد، به مناسبت ماه مبارک رمضان تقدیم روزه‌داران می‌کند.

عید تعطیل نیست

تهیه‌کننده برنامه با بیان آیتمی با عنوان "عید تعطیل نیست" می‌افزاید: در این آیتم گزارش‌هایی از مشاغلی که در ایام نوروز خدمت‌رسان مردم‌اند، خواهیم داشت. بخش دیگری با عنوان "عید دیدنی" داریم که گفت‌وگو با فعالان اقتصادی و کارآفرینان به ویژه آنانی است که در روستاها سرمایه‌گذاری کرده‌اند و هدف‌شان توسعه مشاغل در روستاها و مهاجرت معکوس است.

بخش دیگری با عنوان "ایران زیبا" تهیه  و پخش می‌شود، این بخش ظرفیت‌های اقتصادی منطقه‌ای را در گفت‌وگو با استانداران و نمایندگان مجلس مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

میزبان مهربان

وی ادامه می‌دهد: بخش دیگری به نام "میزبان مهربان" ویژه ماه مبارک رمضان تدارک دیده شده است که علاوه بر اینکه سبک زندگی ایرانی و اسلامی را برسی می‌کند، در راستای گام دوم انقلاب به تدوین سبک زندگی متناسب با این مسیر می‌پردازد. هر برنامه موضوع جداگانه‌ای دارد که در یک بخش کارشناسی آن موضوع اقتصادی هم مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

به گفته این تهیه‌کننده، در برنامه نوروزی نمایش طنز خواهیم داشت، بخش دیگری با عنوان "عید خدمت" که گفت‌وگو با مدیرن جهادی است که در ایام نوروز به خدمت‌رسانی به مردم و بخش‌های مختلف می‌پردازند. شوخی با خبرهای اقتصادی هم بخش دیگری از برنامه بازار بهار که با عنوان "جوال دوز" تقدیم شنوندگان می‌شود.

پویش کارآفرینی

امینیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره پویش کارآفرینی توضیح می‌دهد و می‌افزاید: پویشی پیش‌بینی شده که در حوزه کارآفرینی است  از کارآفرینان می‌خواهیم که از محل کار خود عکس بگیرند و برای رادیو اقتصاد ارسال کنند.

تقویت روحیه کار و تلاش

وی معتقد است: تهیه یک برنامه نوروزی علاوه بر اینکه باید شاد و با نشاط طراحی شده باشد، باید با اهداف و رویکردهای یک رسانه تخصصی هم همسو باشد، چون در رادیو اقتصاد با محوریت اقتصاد برنامه‌ریزی می‌کنیم بخش‌های مختلف برنامه هم در همین راستا است.

 تهیه‌کننده برنامه در پایان می‌افزاید: ما تلاش می‌کنیم روحیه کار و تلاش را در بین مردم تقویت کنیم، به ویژه در راستای سند تحول رسانه ملی که امیدآفرینی است، به امیدآفرینی به عنوان اصلی‌ترین وظیفه خودمان توجه خواهیم کرد، در کنار  الگوهای موفق اقتصادی و رفتارهای صحیح اقتصادی هم برای مردم بازگو می‌کنیم.

تقارن این دو ماه اتفاق قشنگی را رقم می‌زند

معصومه سید علوی، مجری برنامه «بازار بهار» در پاسخ به این پرسش که اجرای برنامه‌های نوروزی چه ویژگی‌هایی دارد، می‌گوید: طبیعتاً برنامه نوروزی باید شاد باشد، البته با تقارن بهار طبیعت و بهار قرآن ضمن اینکه فضای شادابی را به مخاطب القا می‌کند، باید کمی هم حالت معنوی و فضای ماه مبارک داشته باشد. تقارن این دو ماه می‌تواند اتفاق قشنگی را در برنامه نوروزی ایجاد کند و ما هم تلاش می‌کنیم که این اتفاق قشنگ را رقم بزنیم و دو ساعتی که در کنار مردمیم زمان و خاطره خوبی را در ذهن آنها ثبت کنیم.

این ایام اجرای شاد مجری را می‌طلبد

برای جذب بیشتر در برنامه‌های نوروزی نشاط خود گوینده و سبک اجرا خودش می‌تواند مخاطب را جذب کند و ما خیلی از برنامه‌ها را داشتیم که ملاک‌های مختلفی داشته‌اند، اما چون گوینده یا حال روحی خودش خوب نبوده یا اینکه سبک اجرایش آرام بوده، باعث ریزش مخاطب شده است. این ایام اجرای شاد مجری را می‌طلبد.