تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3479190
شناسه : 3479190
تاریخ :
هشدار نارنجی سازمان هواشناسی برای 2 استان اقتصاد ایران: مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه روز دوم فروردین کاهش دما در نیمه غربی کشور و استان‌های واقع در دامنه البرز پیش‌بینی می‌شود، گفت: همچنین روزهای دوم و سوم فروردین در شرق و شمال شرق کاهش ‌دما ‌داریم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران  ،  صادق ضیائیان ،‌درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: بر اساس مدل‌ها و نقشه‌های پیشیابی هواشناسی سامانه بارشی امروز و فردا در بسیاری از نقاط کشور فعال است، شدت بارش‌ها امروز در سواحل خزر، ‌استان‌های غربی و جنوب غرب کشور، همچنین دامنه‌ها و ارتفاعات البرز است.

وی ادامه داد: روز آینده شدن بارش‌ها ‌در شمال شرق و‌ بخش های مرکزی کشور، سواحل خزر و ارتفاعات و دامنه‌های البرز و است که بارش در ارتفاعات و نقاط سردسیر به شکل برف خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روز‌ سوم فروردین فعالیت سامانه بارشی را در نواحی شرق و شمال شرق کشور خواهیم داشت و سامانه به تدریج از کشور خارج می‌شود.

* هشدار نارنجی سازمان هواشناسی برای 2 استان/ پیش‌بینی جاری شدن روان‌آب و طغیان رودخانه‌ها

ضیائیان اظهار داشت: روز پنج‌شنبه ‌رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف‌ در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود، در این راستا احتمال لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی، وجود دارد.

وی افزود: در این راستا توصیه می‌شود هنگام سفر با خودرو همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه، در دستور کار باشد.

* کاهش دما در برخی از استان‌ها

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: فردا دوم فروردین کاهش دما در نیمه غربی کشور و استان‌های واقع در دامنه البرز پیش‌بینی می‌شود، همچنین روزهای دوم و سوم فروردین در شرق و شمال شرق کاهش ‌دما ‌داریم.

* آسمان پایتخت فردا هم بارانی است

ضیائیان درباره وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران فردا ابری همراه با بارش باران در برخی ساعات همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود؛ ‌بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 11 و 6 درجه خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز آینده شهرکرد با کمینه دمای 2 درجه زیر صفر خنک‌ترین مرکز استان و بندرعباس با بیشینه دمای 28 درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان خواهد بود.