تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سلامت
لینک : econews.ir/5x3477448
شناسه : 3477448
تاریخ :
مراقب گاز کلر شوینده ها باشید؛خطر آسیب چشمی و ریوی اقتصاد ایران: متخصص طب اورژانس و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در خصوص آسیب های ریوی ناشی از استنشاق گازهای شوینده ها، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، محمدرضا قانع، در پاسخ به این سوال که چه تمهیداتی می‌تواند از حوادث خانه تکانی پایان سال جلوگیری کند، گفت: سردسته آسیب‌های ممکن در حوادث خانه تکانی پایان سال، آسیب‌های استنشاقی ناشی از تولید گاز کلر است که هنگام کار با محلول‌های سفید کننده در مکان‌های بسته و گرم ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: اگر فرد در معرض گاز کلر ایجاد شده از مخلوط کردن این مواد شوینده قرار گیرد به مخاط‌ها، مجاری تنفسی و چشم فرد آسیب می‌رساند.

قانع توصیه کرد: از مخلوط کردن مواد شوینده و تمیز کننده با یکدیگر اجتناب کنید زیرا از مخلوط کردن این مواد با یکدیگر گاز کلر ایجاد می‌شود، این گاز با ایجاد اسیدکلریدریک که به شدت آسیب زا است به چشم‌ها و ریه فرد آسیب می‌رساند.

این متخصص طب اورژانس با بیان این مطلب که این اتفاقات قابل پیشگیری است، تاکید کرد: از مخلوط کردن شوینده‌ها با یکدیگر اجتناب کنید و هنگام کار با این مواد با باز گذاشتن پنجره‌ها و ایجاد تهویه مناسب در محل، از بروز احتمالی این خطرات جلوگیری کنید.

قانع ادامه داد: در صورت بروز کوچک‌ترین عارضه تنفسی در هنگام کار با مواد شوینده، فوراً محل را ترک کنید و با حضور در فضای آزاد تنفس کنید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از ماسک کاغذی می‌تواند در جلوگیری از عوارض این بخارات مؤثر باشد، گفت: خیر، ماسک کاغذی اثری در جلوگیری از ورود این گازها به ریه ندارد.

قانعی، پارچه‌های خیس را بهترین گزینه دانست زیرا این گازها جذب پارچه مرطوب می‌شوند و وارد ریه‌ها نمی‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله یادآور شد: در صورت برخورد این مواد با پوست سالم آسیب جدی ایجاد نمی‌شود و باید سریعاً محل را با آب فراوان شست‌.

وی ادامه داد: اگر این مواد با پوست آسیب دیده برخورد داشته باشد، آسیب‌های جدی تر و طولانی‌تری به دنبال خواهد داشت. در خصوص برخورد این مواد با مخاط چشم، باید فوراً چشم‌ها را با آب فراوان شستشو داد و یا در کاسه پر از آب چشم‌ها را باز نگه داشت.

این متخصص طب اورژانس ادامه داد: کودکان ذهن کنجکاوی دارند و ممکن است مایل باشند محیط اطراف خود را با دهان کشف کنند.

قانع توصیه کرد: اینگونه مواد را در ظرف‌های رنگی مشابه ظرف‌های خوراکی نگهداری نکنند و در مکان‌های با ارتفاع بلند و دور از دسترس اطفال نگهداری کنند.

وی افزود: به طور معمول پس از برخورد با مواد شوینده با ۳ نوع آسیب مواجه خواهیم بود. اول آسیب به سیستم گوارشی است (دهان، حلق، معده) که در ثانیه‌های اول با سوزش شروع می‌شود و تا چندین روز با ایجاد زخم‌های گوارشی ادامه می‌یابد.

قانع، آسیب‌های ناشی از بخارات و یا استفراغ مجدد این مواد را دومین نوع آسیب‌ها دانست که در صورت ورود این مواد به ریه، آسیب‌های جدی تری به دنبال خواهد داشت.

وی، جذب مواد بلع شده توسط بدن را که مسمومیت با مواد شیمیایی نام دارد، به عنوان سومین نوع آسیب‌های حاصل از این مواد شیمیایی نام برد و افزود: اگر به طور اتفاقی از این مواد بلع شد، آرامش خود را حفظ کنید و به هیچ عنوان فرد را تحریک به استفراغ نکنید. همچنین در این زمان فرد را به مصرف هیچ گونه مایعی توصیه نکنید زیرا احتمال استفراغ و خطر ورود این مواد به ریه را افزایش می‌دهد.

قانع تاکید کرد: مهم‌ترین اقدام در برخورد با اینگونه حوادث، حفظ آرامش و انتقال سریع مصدوم به بیمارستان است که بر اساس نوع ماده بلع شده، اقدامات لازم در بیمارستان انجام خواهد شد.