تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3474563
شناسه : 3474563
تاریخ :
خطر نابودی گونه‌های جانوری دریایی بسیار بالاست اقتصاد ایران: رئیس سازمان شیلات هشدار داد که روند کنونی صید در دریاها، تنوع مخلوقات در این زیست بوم را به سرنوشت شکارگا‌ه های خشکی دچار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، سید حسین حسینی در برنامه صف اول یکشنبه شب شبکه خبر با بیان اینکه خطر نابودی برخی از گونه‌های جانوری دریایی بسیار بالاست، تصریح کرد: آنچه در زیست بوم‌های خشکی به علت شکار بی رویه و تغییرات تمدنی رخ داد، در دریا‌ها نیز شدنی است و متاسفانه تاکنون نیز برخی از گونه‌ها فراوانی خود را از دست داده اند.

وی افزود: حتی در مورد ماهیان صیادی نیز، زمانی انواع ماهیان حلوا سفید، شوریده، راشکو، سرخو و سنگسر به وفور در ترکیب صید صیادان دیده می‌شد، اما اکنون آشکارا شاهد کاهش این گونه‌ها هستیم و فراوانی برخی از گونه‌ها به شمارش افتاده است.

رئیس سازمان شیلات تصریح کرد: تغییرات در خشکی به دلیل مشهود بودن، آشکارتر دیده می‌شود، اما آنچه که در دریا رخ داده است و ادامه دارد، چون به چشم نمی‌آید، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

حسینی با تاکید بر غلط بودن این تصور که دریا یک ذخیره تمانم ناشدنی است، هشدار داد: اگر نگاه درست و عملکرد مناسبی نباشد، مرگ و میر تحمیلی و طبیعی در کنار هم، فرصت بازسازی و تجدید ذخایر را از طبیعت می‌گیرند و حیات این زیست بوم تهدید می‌شود.

رئیس سازمان شیلات تلاش برای حفاظت از زیست بوم دریایی را از تکالیف و برنامه‌های این سازمان خواند و تصریح کرد: موضوعاتی مانند تاکید بر تقویت یگان حفاظت و یا اعمال محدودیت در صید و صدور مجوز صیادی در قالب همین برنامه هاست.