تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3460510
شناسه : 3460510
تاریخ :
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خبرداد: امسال 586 میلیون دلار صادرات از منطقه آزاد انزلی اقتصاد ایران: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: برخلاف تصور عامه منطقه آزاد انزلی تنها در عرصه واردات فعال نمی کند (واردات این منطقه روغن ، گندم و غلات مورد نیاز کشور است)، امسال ارزش صادرات مجدد از این منطقه 586 میلیون دلار بود که در 15 سال گذشته بی سابقه بوده است .

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،عیسی فرهادی در نشست مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و معاونین و روسای ادارات شهرستان های استان گیلان در منطقه آزاد انزلی افزود: امسال بالغ بر 9 میلیون گردشگر از منطقه آزاد انزلی بازدید کرده اند که این مقدار تا پایان سال به 10 میلیون گردشگر خواهد رسید .

فرهادی پیش بینی کرد: در سال 1404 تعداد گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند به 20 میلیون نفر با حداقل 2 روز ماندگاری در این منطقه برسد و اوقات فراغت این گردشگران با اقدامات فرهنگی، ورزشی و تفریحی پر شود.

وی ایجاد زیرساخت های ورزشی و تفریحی را از برنمامه های دردست اقدام این منطقه عنوان کرد و افزود: احداث پارک بازی کودکان با پیشرفته ترین امکانات در این منطقه در حال احداث است، زمین آن طراحی و از یک سرمایه گذار ایتالیایی برای سرمایه گذاری در این طرح دعوت شده است و اولین کسانی که باید از اجرای این طرح ها متنفع شوند مردم گیلان هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اضافه کرد: منطقه آزاد انزلی با 2 هزار و 250 هکتار وسعت تنها 500 هکتار را در اختیار دارد و تنها منطقه آزادی است و تنها بندر کشور دارای سه اسکله بخش خصوصی است و هفته آینده آگهی مزایده برای 10 اسکله دیگر نیز اجرایی می کنیم.

فرهادی با بیان اینکه بالغ بر سه هزار غرفه در این منطقه فعال است و تا سه ماه آینده بیش از 500 غرفه نیز بر تعداد موجود اضافه می شود، گفت: منطقه آزاد انزلی زمینه اشتغال حدود 100 درصد از بومی های منطقه را فراهم کرده است و درصد ناچیز باقی مانده نیز مربوط به سرمایه گذارانی است که برای اشتغالزایی در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند.

وی، توسعه منطقه آزاد را از اولویت های این سازمان اعلام کرد و افزود: این سازمان بدنبال توسعه منطقه است که بخشی از زمین های موجود طبق قانون به این مجموعه اضافه می شود و بر وسعت این منطقه اضافه می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از اتصال خط راه آهن تا پنج ماه آتی به دریا خزر نیز خبر داد و اظهار کرد: این منطقه به 95 درصد تعهدات خود در حوزه راه آهن عمل کرده است و بزودی ریل مخصوص اتصال ریل به دریا از روسیه به بندرکاسپین وارد و نصب می شود.

فرهادی با اشاره به اینکه شبکه ریلی کشور بدون اتصال به بنادر گیلان ناقص است خاطر نشان کرد: درصورت اتصال ریل به بندر کاسپین زمینه برای ترانزیت سالانه 30 میلیون تن کالای روسیه به حوزه خلیج فارس فراهم می شود. در ایستگاه پیربازار رشت 200 هکتار زمین بعنوان هاب کالای روسی در سطح خلیج فارس و شرق و غرب آسیا در نظر گرفته شده است و بخش اعظمی از این کار عملیاتی شده و بخش کمی ظرف ماه های آتی عملیاتی خواهد شد.