تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3451124
شناسه : 3451124
تاریخ :
همزمان با دهه فجر صورت گرفت؛ افتتاح بزرگترین پروژه پرورش ماهی در قفس ایران در جزیره قشم اقتصاد ایران: رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از افتتاح بزرگترین پروژه پرورش ماهی در قفس ایران در جزیره قشم به منظور توسعه اقتصاد دریامحور و تحقق بیانیه گاوم دوم انقلاب، همزمان با چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، افشار فتح‌الهی در آیین افتتاح این پروژه گفت: فاز اول پرورش ماهی در قفس شرکت اندیشه شیلات قشم واقع در روستای گامبرون-‌بندر سلخ قشم با ۸قفس و مجموع ظرفیت یکهزار تن به دست مشاور محترم رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: ظرفیت این پروژه در فاز نهایی با ۴۰قفس به ۵هزار تن خواهد رسید که در چشم‌انداز آینده به ۱۰هزار تن می‌رسد و ۲گونه ماهی سی‌باس و سیبریم در این طرح پرورش داده خواهد شد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: میزان سرمایه مورد‌نیاز برای بهره‌برداری این پروژه در فاز نخست ۳۰۰میلیارد ریال سرمایه در گردش ریالی و ۸۷۰هزار سرمایه ارزی در نظر گرفته شده است.

فتح‌الهی بیان کرد: برای بهره‌برداری از این پروژه در فاز نهایی نیز ۵هزار میلیارد سرمایه ریالی و ۶میلیون یورو سرمایه ارزی پیش‌بینی شده است.

به گفته وی؛ افتتاح این پروژه علاوه‌بر ارتقای تولیدات شیلاتی جزیره و رونق اقتصادی، نقش مهمی در ارزآوری و تامین امنیت غذایی کشور بازی خواهد کرد.

فتح‌الهی ادامه داد: این طرح در فاز نهایی برای ۱۵۰نفر به صورت مستقیم و ۶۰۰نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهد نمود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، توسعه و ایجاد ظرفیت ۱۰هزار تن ماهی، بومی‌سازی و ساخت شناوری‌های پشتیبانی قفس و شناور غذادهی اتوماتیک، احداث مرکز تکثیر و تولید ۲۰میلیون قطعه بچه‌ماهی، احداث واحد عمل‌آوری و بسته‌بندی و احداث کارخانه تولید خوراک آبزیان را جزو چشم‌اندازهای آتی این پروژه برشمرد.

گفتنی است، در این آیین حجت‌الله عبدالملکی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سردار مارانی فرمانده قرارگاه مدینه منوره نیروی زمینی سپاه، افشار فتح‌الهی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، محمد آشوری تازیانی، احمد مرادی و منصور آرامی نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، دکتر حجتی معاون وزیر اطلاعات و رئیس سازمان حراست کل کشور و جمعی از مسئولان و مدیران انتظامی، اجرایی و قضایی و ائمه جمعه و علمای قشم و هرمزگان حضور داشتند.