تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3439470
شناسه : 3439470
تاریخ :
احداث نخستین پارک پتروشیمی مناطق آزاد در جزیره قشم اقتصاد ایران: معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم از احداث اولین پارک پتروشیمی مناطق آزاد کشور در جزیره قشم خبر داد و گفت: با تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری و ایجاد تنوع در شیوه‌های تامین مالی، درحال برنامه‌ریزی برای افزایش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های حوزه نفت و انرژی جزیره قشم هستیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، مختار گرشاسبی در پنل تخصصی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه مناطق آزاد با رویکرد حوزه انرژی، اظهار داشت: قشم با برخورداری از ۱۷میدان نفتی و گازی، از موقعیت ویژه‌ای جهت احداث و راه‌اندازی واحدهای پالایشگاهی، ذخیره‌سازی، نیروگاهی و سوخت‌رسانی به کشتی‌ها برخوردار است.

وی افزود: در حوزه تولید و صادرات محصولات پالایشگاهی با حضور یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های تولیدکننده قیر کشور و راه‌اندازی یک اسکله نفتی در سطح جزیره، شاهد ارزآوری خوبی برای کشور و منطقه هستیم.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: جزیره قشم با وجود ۴نیروگاه تولید برق، نخستین منطقه آزاد کشور از نظر خودکفایی در تولید برق است و امروز تولید مازاد جزیره در اختیار شبکه سراسری برق کشور و وزارت نیرو قرار می‌گیرد.

به گفته گرشاسبی؛ با مذاکرات صورت گرفته طی ماه‌های گذشته، شاهد انجام نخستین عملیات بانکرینگ سوخت کم‌سولفور به شیوه کشتی به کشتی در هفته گذشته بودیم.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای افزایش سهم ایران و جزیره قشم از بانکرینگ منطقه، تصریح کرد: عملیات سوختی در منطقه قشم برعهده گمرک سازمان منطقه آزاد قشم است و امیدواریم با این ابزار بتوانیم شاهد تسهیل و رونق گرفتن صنعت بانکرینگ باشیم.

گرشاسبی همچنین با تاکید بر ضرورت تولید و صادرات محصولات دارای ارزش افزوده در زنجیره محصولات پتروشیمی و نفتی، از برنامه‌ریزی برای احداث نخستین پارک پتروشیمی مناطق آزاد کشور در جزیره قشم خبر داد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: منطقه آزاد قشم دارای مزیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است.